Legyen állami monopólium a színesfém-kereskedelem?

Az IMF-tárgyalásokról, a kormány gazdaságpolitikájáról és a volt Malév-dolgozók juttatásairól is szó volt napirend előtt.

BL
2012. 04. 23. 14:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány gazdasági szabadságharcát bírálta, és a nemzetközi szervezetekkel való együttműködésre szólította fel a kabinetet Veres János (MSZP). Mint mondta, egy esetleges, unióval kötendő megállapodás 4 százalékos kamatteher melletti hitelfelvételt biztosítana az országnak, miközben jelenleg az állampapírokat 9 százalékos kamattal bocsátja ki az ország. Cséfalvay Zoltán államtitkár arra emlékeztetett, hogy a korábbi, szocialista kormányok 13 milliárd eurónyi hitelt hívtak le, amelynek jelentős részét idén és jövőre kell visszafizetnie az országnak. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a nemzeti bankra vonatkozó törvény kapcsán már csak két vitás kérdés van, de erről is folynak a tárgyalások, és az ország célja, hogy az Európai Központi Bank által felvetett vitás kérdéseket is tisztázza.

Mi lesz az IMF-fel?

Az LMP-s Mile Lajos szerint a tűzzel játszik a kormány, amikor az államcsőd lehetősége is felmerül a nemzetközi pénzügyi alapokkal való tárgyalások megkezdésének hiányában. A politikus – aki szerint a kialakult helyzetért az előző kabinet is felelős – kijelentette: az Orbán-kormány nem akar megegyezni az IMF-fel és az unióval, arra számít, hogy a megállapodás nélkül is elevickél a következő választásokig. Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta: Magyarországnak sikerült csökkentenie államadósságát és az államháztartási hiányt is, így az ország végre kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás alól, amelynek 2004 óta van alávetve. Szerinte az államigazgatás vagy a felsőoktatás átalakítása, valamint az adóreform olyan intézkedések, amelyek támogatják a gazdasági növekedést.

A jobbikos Balczó Zoltán a Magyar Nemzeti Bankra vonatkozó törvény módosítási javaslataiért bírálta a kormányt, mert szerinte az előterjesztés alapján a kabinet letesz arról, hogy a monetáris politikát a mindenkori gazdaságpolitika szolgálatába lehessen állítani. Cséfalvay Zoltán az MNB-törvénnyel kapcsolatban elmondta, hogy az a kötelezettségszegési eljárás során született megállapodások törvénybe iktatását tartalmazza. Mint mondta, a Széll Kálmán-tervben foglalt intézkedések biztosítják a hiányszámok csökkenését. Azt elismerte, hogy az európai gazdaság lassulása miatt a vártnál kisebb mértékű növekedéssel kell számolni, de az ebből adódó kérdéseket a kormány a konvergenciaprogramban megválaszolja – mondta.

Évente 142 emberölés

A fideszes Kocsis Máté az elmúlt hetek brutális gyilkosságait elevenítette fel, és elmondta, hogy a rendőrség minden, az általa sorolt esetekben gyorsan kézre kerítette a feltételezett tettest. Emlékeztetett néhány évvel korábbi esetekre, amikor akár évek múlva találta csak meg a rendőrség a tetteseket, vagy nem is a valódi elkövetőket fogta el. Hangsúlyozta: a kormány kiemelten kezeli a közbiztonság kérdését, ennek eredménye, hogy már rövid időn belül sikerül kézre keríteni a bűncselekmények gyanúsítottjait.

Pintér Sándor belügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt hetek esetei mögött társadalmi problémák állnak, amelyeket nem kizárólag a rendőrség tud kezelni, ahhoz összefogás kell. Fontosnak tartotta ugyanakkor azt a megelőző munkát is, amelynek eredményeként csökkent az emberölések száma az elmúlt években. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezen még van mit csökkenteni, jelenleg ugyanis évente 142 ilyen eset fordul elő Magyarországon.

Veszélyek a politikai kultúrára

Harrach Péter (KDNP) szerint a baloldalhoz kötődő uniós tisztségviselőknek a kormány gyors és hatékony eszközei szúrnak szemet, ezért bírálják az országot. A politikus olyan manipulációs eszközökről is beszélt felszólalásában, amelyek által megtéveszthető a közvélemény, és kijelentette: a magyar politikai kultúrára ezek jelentik a legnagyobb veszélyt. Rétvári Bence államtitkár hangsúlyozta, hogy a politikai kommunikáció a valós eredmények bemutatásáról szól. Kijelentette azt is, hogy a parlamenti kultúrán sokat segíthet a nemrég elfogadott országgyűlési törvény.

Bárándy Gergely, az MSZP képviselője az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban azt kérdezte, miért nem hozzák nyilvánosságra Robák Ferenc nagykövet Martonyi János külügyminiszternek írt levelét, amelyben sajtóhírek szerint arról tájékoztatott, hogy a Velencei Bizottság által, az igazságszolgáltatással kapcsolatban megfogalmazott feltételeket teljesíteni kell az IMF-hiteltárgyalások megkezdéséhez.

Hende Csaba honvédelmi miniszter válaszában jelezte: Bárándy Gergely minősített anyagról kért tájékoztatást. A képviselő felszólalására reagálva visszakérdezett: nem az volt-e álszent és hamis, hogy az előző kormány pannon pumával és szárnyaló gazdasággal szédítette a lakosságot, miközben külföldre hamis adatokat szolgáltatott? Kijelentette: a magyar kormány folyamatosan tárgyal az Európai Bizottsággal, a Velencei Bizottsággal és az IMF-fel is, és ezek a tárgyalások jól haladnak. A képviselő a választ nem fogadta el, de az Országgyűlés többsége igen.

„Színesfémbiznisz” mint állami monopólium

Scheiring Gábor LMP-s képviselő Szél Bernadettel együtt benyújtott interpellációjában azt kérdezte: ha a Malév felszámolása során kiderül, hogy nem lesz fedezet a dolgozók követeléseinek kifizetéséire, akkor mit kíván tenni a kormány, hogy ne hagyja cserben a dolgozókat? Fónagy János államtitkár válaszában jelezte: nem 2600, hanem 2000 dolgozót érintettek a Malévvel kapcsolatos elbocsátások, és az elbocsátott dolgozók teljes követelése 6,6 milliárd forintot tett ki. Hangsúlyozta, hogy a dolgozók rendben megkapták januári, februári bérüket és az állásidőre járó juttatásukat. A kormány mindent megtesz az elbocsátott dolgozók mielőbbi munkához jutása érdekében, az elbocsátott dolgozók nem maradtak magukra – hangsúlyozta. A képviselő a választ nem fogadta el, de az Országgyűlés igen.

Pócs János (Fidesz) a „színesfémbiznisz” kapcsán azt javasolta, hogy a dohánykereskedelemben tervezetthez hasonlóan a színesfém-felvásárlás is legyen állami monopólium, és a felvásárlótelepeket a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, valamint a rendőrséggel összeköttetésben működtessék. Cséfalvay Zoltán államtitkár közölte: a kormány olyan megoldást tud támogatni, amely biztonságot teremt, de a tisztességes kereskedőket nem hozza hátrányba. Mint mondta, a Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezésére munkacsoport alakult, így készült el a fémtörvény módosítása, amelyet még a tavaszi ülésen benyújthatnak az Országgyűlésnek. A képviselő a választ elfogadta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.