Tudomásul kell venni, hogy a családhoz szorosan hozzátartozik a fogyatékossággal élő gyermekek és idősek gondozása, ápolása is. Az elmúlt időszak talán egyik legnehezebb döntése volt a kormány számára, amikor az egész rokkantsági rendszer felülvizsgálatát megtette, akár a nyugdíjrendszer, akár a foglalkoztatás szempontjából – mondta el a Családháló.hu Családi Olimpián tartott sajtótájékoztatóján Soltész Miklós. Ezen a nagyon régóta fennálló rendszeren változtatni igen érzékeny kérdés – tette hozzá az államtitkár.
Az európai átlag kétszerese
Hangsúlyozta: mindenki számára világos, hogy kétszer annyi fogyatékossággal élőt, rokkantsági nyugdíjast jelentettek be mint az európai átlag: kétszer annyi ember kapott olyan ellátást, aminek következtében a valóban rászorultak kevesebbet kaptak, vagy pedig kiszorultak a támogatási rendszer egy részéből. Éppen ezért az átalakítás során két fontos területre helyezte a kormány a hangsúlyt. Egyrészt a felülvizsgálatokra, amelyeket nemzetközi orvosi előírások és megoldások alapján hajtanak végre, másrészt a munka területének kiemelt támogatására.
Az államtitkár bejelentette: a múlt hét során kiírásra került egy olyan, több mint 2 milliárdos kerettel rendelkező pályázat, amely nem állami cégekre, hanem minden olyan munkáltatóra vonatkozik, akik megváltozott munkaképességű és fogyatékos embereket foglalkoztatnak.
„Vannak olyanok is, akik 100 milliót nyertek”
Beszámolt arról is, hogy a héten a miniszter aláírta azt a támogatást, amely szerint több mint 700 millió forinttal támogat a kormány 90-nél is több, a fogyatékos embereket segítő szervezetet. Az államtitkár szerint ennek az jelentősége, hogy a legkisebb szervezetektől, – akár egy szociális otthon foglakoztatójától – az egészen nagy, több ezer főnek munkát adó cégek is beadták pályázatukat. „Vannak olyanok is, akik 100 milliót nyertek” – húzta alá Soltész.
Harmadik fontos lépésnek a kabinet által – az Új Széchenyi Terven keresztül – 11,7 milliárd forintért kiírt pályázatot nevezte az államtitkár. Ennek lényege, hogy a megváltozott munkaképességűek, akik a felülvizsgálatokat követően támogatást kapnak, rehabilitációs foglalkoztatásban is részesülnek. A pénzből közel kétezer ember képzése és ötezer fő maximum öt hónapos, 100 százalékos bérköltség-támogatása valósulhat meg. A pályázat célja, hogy elterjedjen az az európai szemlélet, hogy nyílt munkaerő-piaci körülmények között is támogatáshoz jussanak az emberek. „Ez esetben nem egy versenypályázatról beszélhetünk, hanem egy kiemelt projektről, amelyen azonban azok a munkáltatók is részt vehetnek, akik foglalkoztatnak ilyen embereket.”
A fejekben dől el
„2010-ben, amikor Soltész Miklós elindította Szolidaritás Nagykövete Programját, legelső beszélgetésünkkor az hangzott el, hogy nagyon fontos a fejekben való akadálymentesítés” – erről már Orsós Zsolt paralimpikon beszélt a sajtótájékoztatón.
„Így indultam el a középiskolákba, hogy a fogyatékos emberek mindennapjairól beszélgessek a diákokkal ” – folytatta Orsós, hozzátéve: idáig mintegy 6-7 ezer fiatallal sikerült találkoznia. A paralimpikon hangsúlyozta: ezek a gimnazisták nemsokára kilépnek a munkaerőpiacra, és akár foglalkoztatóként, akár foglalkoztatottként szembesülnek majd a fogyatékossággal. „Ekkor kell eszükbe jusson, a beszélgetésünk: meg kell érteniük, hogy a fogyatékos ember meg tudja oldani a problémákat, lojálisak munkahelyeikhez” – zárta szavait a sportoló.