Nincs több MSZP-s, csak bátrabbak

A Fidesz romló, az MSZP javuló tendenciában van a népszerűséget tekintve, a különbség így is tekintélyes – derül ki a Nézőpont Intézet felméréséből.

BuL
2012. 06. 27. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teljes népességen belül 12-ről 16 százalékra nőtt a Magyar Szocialista Párttal nyíltan szimpatizálók száma a Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint, amely a Heti Válasz számára készült június derekán, 1000 fős, reprezentatív mintán. A kutatás megjegyzi, az MSZP most áll azon a népszerűségi szinten, mint a tavalyi pártszakadás pillanatában, az okok között keresgélve pedig leginkább azt valószínűsítik, hogy célba talált „az MSZP a Fidesz egyetlen lehetséges kihívója” üzenet. Mindeközben a Fidesz elérte a ciklusban a legalacsonyabb szimpátiaindexét: tízből kevesebb mint három polgár (28 százalék) szimpatizál nyíltan a kormánypárttal.


15 százalékot csökkent a Fidesz

Az olló zárulása azonban csak látszólagos: sem a pártok, sem a politikusok szimpátiaindexéből nem szabad automatikusan következtetni a választói magatartásra – ezt a Fidesz 1994-ben, Dávid Ibolya 2010-ben tapasztalhatta meg. A választói magatartásnak sokféle összetevője van ugyanis: a részvételi szándék, a választók értékrendje, a politikai alternatívák korlátozott száma, a korábbi választói döntéshez való viszony és természetesen egy-egy politikus iránti rokonszenv mértéke, illetve az olyan elvont kategóriák, mint amilyen a „kormányképesség”.

A részvételüket biztosra ígérő, aktív választók körében tehát 44 százalékkal a Fidesz továbbra is jelentősen vezet (egy évvel ezelőtt még 59 százalékon állt ebben a körben), az MSZP 27, a Jobbik 16 százalékot szerezne.


Izgalmasan alakul közben az MSZP és a Jobbik versenye, amelyben ezúttal a szocialisták állnak győzelemre (az aktív szavazók körében 2011 augusztusa és 2012 májusa között a Jobbik orrhosszal vezetett). Gyanítható, hogy a legnagyobb ellenzéki párt címről a nagyon elégedetlen, korábban MSZP-, később Jobbik-, gyűjtőnéven protestszavazók döntenek.

Mi legyen Gyurcsánnyal?

Összességében az MSZP látszólagos erősödését hiba volna valódi reneszánsznak nevezni a Nézőpont Intézet szerint: a szocialisták erősödő szimpátiaindexe mögött nem új, hanem bátrabb támogatók állnak. Mindeközben a párt egyedüli kormányzását csak a megkérdezettek 18, az LMP-vel való koalíciójukat 27, míg egy „új baloldali párt” kormányalakítását 36 százalék támogatná, amely szinte egy az egyben megegyezik az előző őszi, azonos kérdésekben mért adatokkal.


Tovább bonyolítja a helyzetet a Gyurcsánnyal való együttműködés ügye. Érdekes, hogy míg korábban Gyurcsány igen népszerű volt az MSZP támogatói körében, ma már csak a megkérdezett MSZP-támogatók 30 százaléka szorgalmazza az együttműködést vele, 57 százaléka nem. Az MSZP azonban ezt a kérdést még nem tudta hitelt érdemlően lezárni, s ez még sok kellemetlenséget okozhat neki – áll az elemzésben.

EU, euró: nem igazán

Noha közismert, hogy a választások végkimenetelére legnagyobb hatással a gazdaság állapota szokott lenni, előfordulhat, hogy 2014-ben az európai integrációhoz való viszony legalább olyan fontos lesz. A miniszterelnök által már sokszor ismételt „európai intézményválság” állásfoglalásra késztetheti a pártokat. Ebből a szempontból érdekes, hogy a Fidesz támogatóinak csak 40, a Jobbik és az MSZP szimpatizánsainak 26, illetve 51 százaléka elégedett az uniós tagsággal. Az évekkel ezelőtt még végcélként megjelölt euróbevezetés megítélése is figyelemre méltóan alakult: 2012 júniusában a megkérdezettek 54 százaléka úgy vélte, hogy az ország szempontjából nem előnyös, s csupán 28 százalék szerint jelentene előrelépést. Mindez első látásra szintén nem kedvez az EU-val mindenáron jó kapcsolatokra törekvő hazai baloldal „reneszánszának”.

A Nézőpont Intézet megemlíti, hogy a 2010-es választások óta soha nem mértek ilyen alacsony részvételi hajlandóságot (49 százalék). Mint ismert, 2010-ben a választásra jogosultak csaknem kétharmada elment szavazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.