Elítélték a mészárost, a Gárdáért vonultak Budapesten

Együtt ünnepelte az ország az államalapítást, Oslóban 21 éves börtönre ítélték Anders Behring Breiviket és kiszabadult a három fogságban lévő magyar Szíriában. Szombaton szélsőséges szervezetek emlékeztek a betiltott Magyar Gárdára a Hősök terén. Az mno.hu heti összefoglalója.

Gabay Balázs
2012. 08. 26. 4:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarok az államalapítás megünneplésével indították a hetet. A Szent Jobb-körmeneten több ezren vettek részt hétfőn, a szentmisén Jakubinyi György gyulafehérvári érsek arról beszélt, hogy az evangéliumot a kor nyelvén kell hirdetni. Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke augusztus 20-a alkalmából rangos állami kitüntetéseket adott át a Parlamentben. Délután rendezték meg a Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjat, melynek végén Londonból hazatért olimpikonjainkat köszöntötte több mint 15 ezer néző a Puskás Ferenc Stadionban. Az esti tűzijátékot több százezer ember kísérte figyelemmel a pesti és a budai rakpartokról.

Kedden új edzőt neveztek ki a Ferencváros élére. A Red Bull Salzburggal bajnokságot nyerő holland Ricardo Moniz Détári Lajost váltotta, aki közös megegyezéssel távozik a klubtól. A Kormányszóvivői Iroda eközben arról tájékoztatott, hogy a kormány augusztus 29-ig hoz döntést a vidékfejlesztési és a nemzetgazdasági tárca előterjesztése alapján a húsipar, ezen belül a Gyulai Húskombinát megsegítéséről. A múlt héten Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár hívott össze rendkívüli megbeszélést a cég helyzetének rendezése érdekében.

Húszéves rekord

Orbán Viktor miniszterelnök és Szurin Picuvan, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) thai főtitkára is beszédet mondott szerdán 104 külföldi magyar misszióvezető előtt az idei nagyköveti értekezleten, Budapesten. A kormányfő szerint „a legnagyobb reményünk”, hogy a rossz európai válságkezelés nem húzza vissza az országot. Beszédében kijelentette: a tehermegosztás politikája, igazságosabbá tétele nem fog eltűnni a magyar nemzetstratégiából, az a következő húsz év gazdasági rendszerének is része lesz, ezért az ország külképviselet-vezetőinek nem védekezniük kell, amikor erről kérdezik őket külföldön, hanem be kell mutatniuk a magyar értelmezési keretet.

A kormány elfogadta a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) előterjesztését a londoni olimpián eredményesen szerepelt magyar sportolók jutalmazásáról. Ennek értelmében az aranyérmesek 35 millió forintot, a második helyezettek 25, a bronzérmesek pedig 20 millió forintot kapnak. A negyedik helyezettek 15, az ötödikek 10 millió forinttal lehetnek gazdagabbak a MOB javaslata értelmében, míg a hatodik helyezettek 8, a hetedikek 4, a nyolcadikak pedig 2 millió forintos jutalomban részesülnek. Napközben 39,1 fokig emelkedett a hőmérséklet, ugyanolyan meleg volt, mint a húsz évvel ezelőtti napi melegrekord idején.

Csütörtökön elfogta a TEK a 41 éves, nagykozári illetőségű, többszörösen büntetett F. Lászlót, aki szombaton Pécs egyik belvárosi szórakozóhelyén, szóváltást követően megszúrta a vendéglátóhely 21 éves biztonsági őrét, majd elmenekült. Az áldozat holttestét a szórakozóhely mellékhelyiségében találták meg. Az elkövetőt, aki a gyilkosság után öngyilkos akart lenni, ismerőse és annak rokona segítette a szökésben és az elrejtőzésben.

Vonulhatnak, de miért?

A Fővárosi Bíróság úgy döntött, hogy engedélyezi szombaton a Hősök terén a Kárpát Haza Őrei Mozgalom, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, a Magyar Nemzeti Gárda, az Új Magyar Gárda, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Betyársereg, a Nemzeti Őrsereg és a Jobbik Magyarországért Mozgalom felvonulását. A szervezetek az öt éve megalakult, azóta betiltott Magyar Gárdára emlékeztek. A rendőrség korábban nem adott engedélyt a rendezvény megtartására, a bírói verdikt azonban másképp szólt.

A hét utolsó munkanapján robbant a kerékpáros bombahír: az amerikai doppingellenes ügynökség (USADA) megfosztotta hét Tour de France-győzelmétől Lance Armstrongot. A biciklissel kapcsolatban már 2004-ben megfogalmazódott a doppingvád, de Armstrong korábban keményen védekezett. „Minden ember életében eljön az az idő, amikor ki kell mondania: ami sok, az sok! Számomra most jött el. Küzdenem kellett azon vádak ellen, hogy csaltam, és igazságtalan előnyre szert téve nyertem el 1999 óta a hét Tourt” – írta az amerikai kerékpáros honlapján.

Maximális büntetés a norvég mészárosnak

Egy oslói bíróság pénteken beszámíthatónak nyilvánította és a lehető legsúlyosabb büntetésre, 21 évi szabadságvesztésre ítélte Anders Behring Breiviket, a 77 halálos áldozatot követelő, 2011. július 22-én végrehajtott norvégiai kettős merénylet elkövetőjét. Az ítéletet kihirdető bíró közölte, hogy az egyhangúlag elfogadott döntés értelmében Breiviknek „preventív fogságban” kell töltenie büntetését, vagyis olyan fegyházba kell bevonulnia, ahol a társadalomra veszélyes elítéltek raboskodnak. A norvég törvények szerint az effajta ítéletek esetében a bűnözők tovább tarthatók börtönben, amennyiben a hatóságok úgy találják, hogy veszélyt jelentenek a társadalomra. Az ítélet alapján a vádlottnak 21 évet kell börtönben letöltenie, és 10 évnél korábban semmiképpen sem bocsátható szabadon. Breivik ügyvédje nem fellebbezett a döntés ellen.

Itthon a Pécsi Törvényszék helybenhagyta a pécsi késelőre, F. Lászlóra testi sértés miatt korábban kiszabott egy év nyolc hónap letöltendő börtönbüntetést, és elrendelte egy azt megelőző, tíz hónap felfüggesztett börtönbüntetésről szóló határozat végrehajtását.

Kiszabadították a magyarokat

Kiszabadították a Szíriában augusztus közepén elrabolt három magyar állampolgárt. A Terrorelhárító Központ vezetője, aki telefonon kapta az értesítést, a Hír TV-nek nyilatkozva elmondta: a magyarokat egy óramű pontossággal végrehajtott titkosszolgálati akció során szabadították ki. A Szíriában valószínűleg kutyakiképzéssel foglalkozó három magyar jó állapotban van. Hajdu János úgy vélte, hogy 3-5 napon belül Magyarországra tudják hozni őket, a polgárháborús helyzet és a nehéz repülési körülmények miatt ugyanis bizonytalan a helyzet.

Több száz rendőr zárta le szombat éjféltől a Fejér megyei Csókakőt. A települést azért nyilvánították műveleti területté, mert a hatóságok értesülései szerint a településen az Új Magyar Gárda tervezett avatást. A rendezvényt végül nem itt, hanem Dunaföldváron tartották, az MTI értesülései szerint a lőtéren avattak fel 130 új tagot. Szélsőséges szervezetek kora délután a Hősök terén emlékeztek meg az azóta betiltott Magyar Gárda megalakulásáról.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.