Az Európai Unió tanácsadó szerve a magyar bírósági szervezeti törvény, illetve a bírák jogállásáról szóló jogszabály módosításáról szóló jelentése előkészítéséhez kapcsolódóan látogatott egynapos szakértői konzultációra a magyar fővárosba. A bizottság szakértőit múlt csütörtökön hivatalában fogadta Darák Péter, a Kúria elnöke. A közlemény szerint az elnök a megbeszélésen összegezte a Kúria első félévi tevékenységét, majd válaszolt a törvénymódosítások hatásaival kapcsolatos kérdésekre.
A júliusban hatályba lépett módosítás célja a törvény általános indoklása szerint többek között az volt, hogy „még hatékonyabbá és átláthatóbbá tegye az igazságszolgáltatás működését és annak igazgatását, valamint a központi igazgatás területén az Országos Bírói Tanácsnak (OBT) az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke feletti ellenőrzési jogosítványait tovább erősítse”; a szabályozás áthelyezte továbbá „az OBH elnöke igazgatási feladatainak egy részét az OBT hatáskörébe”.
Darák Péter a múlt heti megbeszélésen a Velencei Bizottság szakértőinek tájékoztatást adott többek között arról is, hogy tavasz óta húsz bíró távozott a Kúriáról, ugyanakkor a legfelsőbb bírói fórum elvi irányító funkciójának, illetve a bírói munka folyamatosságának biztosítása érdekében szeptember 1-jétől tizenhárom új bíró kezdte meg munkáját.
A főbíró a közlemény szerint kiemelte az első félév során megalakult joggyakorlat-elemző csoportok, valamint az önkormányzati normakontroll tanácsának tevékenységét, és ezek hasznát, illetve hasznosításuk módját. A joggyakorlat-elemző csoportok egy része már elkészült az első elemzésekkel, amelyek nem csupán feltárnak bizonyos jogterületeken mutatkozó kényes, problémás kérdéseket, hanem a megoldásokra vonatkozó iránymutatást is tartalmaznak.
Darák Péter a megbeszélésen fontosnak nevezte, hogy a Kúriának legyen rálátása az alsóbb szintű bíróságokra, megismerje azokat a problémákat, amelyekkel ítélkezésük során szembesülnek. Az OBT tagjaként a Kúria elnöke megállapította, hogy a testület komolyan veszi a feladatát, legutóbbi, szeptember 17-ei ülésén elfogadta az SZMSZ-t, és az ügyek áthelyezésének elveit is rögzítette – olvasható a közleményben.