Iszapkatasztrófa: ismét tagadták bűnösségüket a vezetők

Tagadták bűnösségüket az ajkai timföldgyár hidrátgyártó üzemének vezetői a vörösiszap-katasztrófa ügyében indított büntetőper tárgyalásának harmadik napján.

NT
2012. 09. 26. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság a 15 vádlott közül a nyolcadrendű vádlott L. Lászlót, a timföldgyár hidrátgyártó üzemének termelési vezetőjét és az ötödrendű vádlott D. Józsefet, a hidrátgyártás divízió igazgatóját hallgatta meg a vörösiszap-katasztrófa ügyében, őket halált előidéző gondatlan közveszélyokozással, környezet- és természetkárosítással vádolják.

D. József elcsukló hangon mondta: nem felelős

Vallomást előbbi nem tett, míg utóbbi az írott vallomását olvasta fel, amelyhez 22 mellékletet csatolt. Mindketten tagadták bűnösségüket, a divízióigazgató elcsukló hangon azt mondta: „Nem vagyok felelős a tragédiáért.” Hozzátette: az egész ügy az ő és a kollégái felelősségéről szól, ehelyett a hatóságoknak a valódi felelősöket kellene felkutatnia.

Nem tartja bűnösnek magát a szivattyúkezelő és felettese sem, „a legjobb tudásom szerint mindent megtettem, elvégeztem, amit meg lehetett tenni, nem vagyok bűnös” – mondta a vörösiszap-katasztrófa ügyében indult per keddi tárgyalásán a szivattyúkezelő. A bíróság a 15 vádlott közül P. Sándor szivattyúkezelőt és felettesét, P. Ferencet, a vörösiszap-tárolóterület felügyeletével megbízott vezetőt hallgatta meg.

Ezt megelőzően hétfőn Bakonyi Zoltánt, a Mal Zrt. vezérigazgatóját hallgatták meg, aki nem ismeri el felelősségét az iszapkatasztrófáért, több ezer oldalas szakértői véleményt dob majd be védője a tárgyalások során. A büntetőügy hétfőn kezdődött meg a Veszprémi Törvényszéken, rendkívüli érdeklődés mellett. Az ajkai vörösiszap-tározó átszakadása után a mérgező anyag 10 embert ölt meg, az elöntött településeken pedig több száz házat lakhatatlanná tett. Az első tárgyalási napon az is elhangzott, hogy a nem megfelelő üzemeltetés, az ellenőrzési és monitoring rendszer hibáinak együttes hatása vezetett a vörösiszap-katasztrófához.

Január közepén emeltek vádat a katasztrófa ügyében

Az ügyészség a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai telephelyén, a X-es számú vörösiszap-tároló kazettájánál 2010 októberében bekövetkezett gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó közveszélyokozás bűntette, gondatlanságból elkövetett környezetkárosítás és természetkárosítás vétsége, továbbá a hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette miatt emelt vádat január közepén.

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt – a vádirat nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszap-ömléssel –, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.

 

 

Folyamatos a vörösiszap-katasztrófában kárt szenvedett gazdálkodók kárenyhítése: augusztus 25-éig már 32 károsulttal kötötték meg a támogatási szerződést, több mint 234 millió forint értékben – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság (OKF) szóvivője.

A vörösiszap-katasztrófában átszakadt X-es iszaptározó felét július közepén fedte le a Mal Zrt., és további 7,5 hektáron mentesítette a területet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.