3000 oldalas paksamétával fegyverkezett fel a Mal

Nem ismeri el felelősségét a Mal Zrt. vezérigazgatója az iszapkatasztrófáért, védője több ezer oldalas szakértői véleménnyel érvel. A büntetőügy hétfőn kezdődött meg a Veszprémi Törvényszéken.

BuL
2012. 09. 24. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn mind a 15 vádlott megjelent a Veszprémi Törvényszéken, köztük van az ajkai timföldgyár több jelenlegi és volt vezetője, az elsőrendű vádlott pedig a vegyipari üzem tulajdonosának, a Mal Zrt.-nek a vezérigazgatója, Bakonyi Zoltán. Egyikük sem járult hozzá ahhoz, hogy felismerhető legyen a televíziós felvételeken vagy a fotókon. A 91 oldalas vádirat felolvasása három és fél órán keresztül tartott.


„Elsőrendű, másodrendű és ötödrendű vádlottak felelősek azért, hogy a jókarbantartási kötelezettség nem teljesült, valamint az építmény állapotát, a gátak állékonyságát, statikai vizsgálatát elmulasztották, továbbá a vízszintes elmozdulások, esetleges billenések mérése, vizsgálati ellenőrzése, a monitoringrendszer kialakítása, szabályozása elmaradt” – hangzott el az iratismertetéskor Fejes Péter ügyésztől.


Az elsőrendű vádlott, Bakonyi Zoltán nem ismeri el felelősségét. A vezérigazgatót a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke védi. Bánáti János azt mondta: háromezer oldalas szakértői jelentést tárnak a bíróság elé, hogy cáfolják a hatóságok által kirendelt szakértők véleményét.

„Az okok túlnyomó részéhez Bakonyi Zoltánnak személy szerint semmi köze nincs, évekkel, évtizedekkel korábban történt az az egy ok, amiről szólni fogok. Amit tulajdonképpen a terhére rónak a gátszakadás keretében, azt egyrészt nem követte el, másrészt pedig értelemszerűen nincs semmilyen módon okozati összefüggésben a bekövetkezett balesettel” – jelentette ki a védő.


A tárgyaláson részt vett a sértettek jogi képviselője, Magyar György is. „Annak idején, amikor ez az eljárás elkezdődött, kértük zár alá venni a vádlottak vagyonának jelentős hányadát, és erre a hatóságok lehetőséget teremtettek, tehát itt megvan a fedezet arra, hogy ha elmarasztalásra kerül sor, részben vagy egészben megtérüljenek az úgynevezett dologi vagy eszmei károk a sértettek relációjában” – húzza alá Magyar.

Az ajkai timföldgyár egyik vörösiszap-tározójának gátja 2010 októberében szakadt át. A lúgos ár elöntötte a környező településeket, tízen haltak meg tőle. A katasztrófát a szakértői vélemények szerint talajtörés okozta. A bíróságnak arra kell választ adnia, hogy a történtekért a timföldgyár vezetői felelősek vagy azok, akiknek a tározó tervezése, kivitelezése és ellenőrzése volt a feladatuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.