Hónapokkal V. László vállalkozó és a vele törvénysértő kapcsolatban álló főrendőrök lebukása előtt már döntés született a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) és a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) átszervezéséről, valamint arról, hogy fel kell mérni a rendőrség szervezeti egységeinek teljesítményét. Egyebek mellett ez is kiderül azokból a Magyar Nemzet által megismert adatokból, amelyek alapján a Belügyminisztérium úgy döntött: jogutód nélkül megszüntetik a BRFK szervezett bűnözés elleni főosztálya egyik osztályát, továbbá átalakítják az NNI szervezett bűnözés elleni és gazdaságvédelmi részlegeit is.
A lap névtelenséget kérő minisztériumi forrásai a változtatásokkal kapcsolatban arra emlékeztettek: Pintér Sándor belügyminiszter tavaly ősszel írta elő minden rendvédelmi vezetőnek, így Hatala József országos rendőrfőkapitánynak is, hogy értékelje az általa irányított szerv munkáját, működését, majd tegyen javaslatot az általa indokoltnak tartott esetleges változtatásokra és személycserékre.
A sajtóhírekben a vesztegetési botránnyal összefüggésbe hozott átszervezésre a főkapitány már az ügy kirobbanása előtt egy hónappal tartott vezetői értekezleten javaslatot tett. Arról pedig még januárban döntés született, hogy az NNI és a BRFK párhuzamosan működő egységeit megszüntetik, az így felszabaduló állománynak pedig a minisztérium hatáskörébe tartozó egyéb szerveknél beosztást ajánlanak. A lap forrásai szerint az NNI egyes speciális egységeinek megszüntetését elsősorban az indokolta, hogy a Terrorelhárítási Központnál (TEK), a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnál és a Készenléti Rendőrségnél megvannak azok a képességek, amelyekkel korábban részben az iroda is rendelkezett. Példaként említették a kiképzése, bevetési rendje, országos hatásköre és lefedettsége, valamint beavatkozóképessége okán kiemelt TEK-et, amely magasabb szinten képes ellátni azokat a – fegyveres bűnözők elfogásakor jelentkező – feladatokat, amelyeket eddig részben az NNI is ellátott.
További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.