Még a Sándor-palotában tett délutáni látogatásakor közölt hivatalos elnöki programban sem szerepelt, mégis – mint arról az MNO korábban értesült – megjelent a budai Bem téren Bronislaw Komorowski, Lengyelország köztársasági elnöke, aki beszédet mondott és koszorút is elhelyezett a '48-'49-es magyar szabadságharc nagy tekintélyű tábornoka szobránál. Az eseményen a Wysocki Légió díszsorfala előtt előbb Sutarski Konrád versét szavalta el egy Budapesten tanuló lengyel iskolás, majd Kulich Julianna csapata adott elő magyar népdalokat, és a solymári Cédrus táncegyüttes is színesítette a lengyel–magyar barátságnapi rendezvényt.
A koszorúzás után előbb Rétvári Bence, a közigazgatási és igazságügyi tárca parlamenti államtitkára emlékeztetett, hogy a Bem téri ünnepség immár hagyomány.
– Első szavunk a köszöneté kell, hogy legyen azért, hogy a lengyel fiatalok kiálltak a magyar fiatalokért; Magyarországon már a hazafiság része Lengyelország szeretete – mondta a kereszténydemokrata politikus. Hozzátette, a történelem során végig, még a nagy világégés idején is segítséget nyújtott egymásnak a két nép, hazánk például százezer lengyelnek nyújtott menedéket a német támadáskor.
Hogy a jelenben is élő a kapcsolat, azzal mutatta be, hogy számos lengyelországi város felsőoktatása kínál magyar képzést – Varsóban a nagy érdeklődés miatt estit is –, és Magyarországon is három egyetemen lehet lengyel szakra jelentkezni. Felelevenítette a múlt heti Békemenet felemelő pillanatát, amikor ezrek érkeztek fehér-piros zászlókkal kiállni Orbán Viktor és a kormány mellett. – A két ország értékei és érdekei azonosak – fogalmazott beszéde végén Rétvári Bence államtitkár.
Komorowski megértette
Az ünnepen feleségével jelen lévő lengyel elnök jól látható meghatottsággal figyelte a néptáncelőadást, nem is fukarkodott a dicsérő szavakkal.
– Amikor a táncos csoportot néztem, akkor értettem meg, hogyan lehet, hogy egy nagy tapasztalatú tábornok így megszerette Magyarországot – mondta Komorowski, aki úgy látja, Bem apó most is mutatja nekünk a helyes irányt, mint egykor a csatákban a lengyel és a magyar hadszíntereken. – A piski csatában az volt a cél, hogy a hidat körbe kellett venni stratégiai céllal. Mi tudjuk, hogy a hidaknak akkor van értelmük, ha út vezet át rajtuk, ezért érdemes ma is felnézni erre a szoborra; ezek a hidak nekünk, lengyeleknek és magyaroknak a barátság hídjai, amelyek a jobb élet felé vezetnek bennünket – fűzte hozzá Lengyelország legfőbb közjogi méltósága, aki szerint a legerősebb híd mind közül „a lengyel magyar együttműködés hídja”, rajta pedig sokan fognak még átkelni.
Az ünnepség végén a két nemzet történelmi barátságát jelképező léggömböket eresztettek az ég felé.
Noha a hivatalos verzió szerint Bronislaw Komorowski munkalátogatásra érkezett Budapestre, dr. Csúcs Lászlóné Halina, az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat elnöke az MNO-nak leszögezte: a lengyel elnök kifejezetten a lengyel–magyar barátság napja miatt látogatott Magyarországra.