Választ kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától a Magyar Rektori Konferencia (MRK) a testület Orbán Viktor miniszterelnöknek korábban megküldött javaslataira. A Magyar Nemzet birtokába jutott, Balog Zoltán
miniszter által jegyzett levél szerint a tárca megnyugvással olvasta, hogy a rektorok nyitottsággal fogadják az önfinanszírozó felsőoktatás gondolatát, az állami ösztöndíjrendszer és az új diákhitel-konstrukció bevezetését.
MRK: A felsőbb évesek is hozzájussanak a hitelhez
Mint arról korábban a lap beszámolt, az MRK egyebek mellett azt javasolta a kormánynak, hogy ne csak a gólyák, hanem a felsőbb évesek is igényelhessék a Diákhitel 2-t, az önköltségen tanuló hallgatók is részesülhessenek tanulmányi ösztöndíjban.
Ezenfelül a felsőoktatás támogatásába beszálló piaci szereplők kapjanak adókedvezményt, és az államhoz hasonlóan vállalhassák át utólag a diákhitel visszafizetését. A tárca állásfoglalásából kiderül, több javaslat is értő fülekre talált, hiszen mint írták: a képzési költségek finanszírozására felvehető Diákhitel 2 ez évi igénybevételének tapasztalatai alapján megfontolják a jogosultak körének esetleges kibővítését.
Adómentes hallgatói juttatások
Arról is biztosították a rektorokat, hogy a külső adományokból létesített, ösztöndíjként adható hallgatói juttatást
adómentessé teszik, valamint kezdeményezik, hogy az egyetemek, főiskolák által nem jogszabályi kötelezettségként folyósított ösztöndíj adómentességet élvezzen.
Évi 9 százalékban állapította meg a kötött felhasználású Diákhitel2 kamatát a Diákhitel Központ Zrt. az október 15-étől év végéig tartó időszakra – ezt a Diákhitel Központ közölte korábban a távirati irodával, kiemelve: a Diákhitel2-t igénybe vevő ügyfelek számára felszámított kamatláb 2 százalék, az ezen felüli részt a magyar állam fizeti meg a hitelfelvevő helyett, kamattámogatás formájában.
A ráfordítás tolja fel a kamatot
Mint írták, a 2012–13-as tanév őszi félévétől igényelhető Diákhitel2 október 15-étől december 31-éig tartó időszakra vonatkozó kamatlábát a forrásköltség (5,83 százalék), a kockázati prémium (1,57 százalék), valamint a működési prémium (1,60 százalék) kamatelemek alkotják. A Diákhitel1 kamatához viszonyított magasabb kamatmérték az új termék bevezetésével összefüggően felmerülő működési ráfordításokból adódik – fejtették ki.
• Már több mint ötezer hallgató 1,163 milliárd forint értékben igényelte az augusztus 15. óta elérhető Diákhitel2-t, a Diákhitel1-et igénylők száma pedig meghaladta a négyezret szeptember 6-áig. A Diákhitel Központ Zrt. arra számít, hogy az idén költségtérítéses képzésre felvettek mintegy harmada, körülbelül 8000 hallgató veszi igénybe a diákhitelt. A legfrissebb adatok szerint az igényelt hitel a Diákhitel2 esetében jellemzően 233 ezer, a Diákhitel1-nél pedig 220 ezer forint szemeszterenként. A szabad felhasználású Diákhitel1-nél a felvehető legmagasabb összeg 500 ezer forint, a kizárólag képzési költségre biztosított Diákhitel2-nél nincs felső korlát.
A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatják.