Az idei első hiteligénylési időszak szeptember 17-éig tart. A társaság arra számít, hogy az idén költségtérítéses képzésre felvettek mintegy harmada, körülbelül 8 ezer hallgató veszi igénybe a diákhitelt. Bugár Csaba tájékoztatása szerint ez a DK számára 3 milliárd forint kiadást jelent, a magyar állam számára pedig a kamattámogatás finanszírozása 3 millió forintba kerül az idén.
A legfrissebb adatok szerint az igényelt hitel a Diákhitel2 esetében jellemzően 233 ezer forint, a Diákhitel1-nél pedig 220 ezer forint szemeszterenként. A szabad felhasználású Diákhitel1-nél a felvehető legmagasabb összeg 500 ezer forint, míg a kizárólag képzési költségre biztosított Diákhitel2-nél nincs felső korlát.
A vezérigazgató a DK 1 500 fős reprezentatív felmérésére hivatkozva hangsúlyozta: a diákhitel azok lehetőségét növeli a tanulásra, akik e nélkül nem tudnának részt venni a felsőoktatásban. A költségtérítéses képzésre járó hallgatók több mint kétharmada nyilatkozott úgy, hogy a diákhitel teszi elérhetővé számára a képzést. Azoknak pedig, akik diákhitelt vettek fel és már diplomát szereztek, a fele vallja, hogy e nélkül abba kellett volna hagynia a tanulmányait.
Bugár Csaba beszélt arról is, hogy a diákhitelrendszer 2011-re önfenntartóvá vált, azaz a hitel-visszafizetések fedezik az újonnan folyósított hiteleket.
A 2001-ben indult Diákhitel Központ eddig összesen 238 milliárd forint hitelt folyósított. Az évi hitelkihelyezés mintegy 20 milliárd forint, ami ugyan a válság hatására az utóbbi néhány évben némileg csökkent, ugyanakkor a hitelt vissza nem fizetők aránya továbbra is 3 százalék alatt van.
Havelda Balázs, a DK tervezési és kontrollingigazgatója elmondta, hogy a Diákhitel1 kamata továbbra is 8 százalék 2012 második félévében, és immár a harmadik félévben változatlan, egyben a hitel történetében a legalacsonyabb.
A Diákhitel2 esetében a kamat az ügyfelek számára 2 százalék, a piaci kamat e fölötti részét az állam állja kamattámogatás formájában. A teljes kamatlábat a DK október 15-én hozza nyilvánosságra.
A törlesztés mindkét hitel esetében jövedelemarányos, de míg a Diákhitel1 esetében ez az arány a felvett összegtől függően 6-8 százalék, addig az új konstrukciónál a felhalmozott tartozás függvényében a jövedelem 4-11 százalékában állapítják meg.
A sajtótájékoztatónak helyszínt biztosító Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Diákhitel Központ képviselői a sajtó nyilvánossága előtt együttműködési megállapodást írtak alá, amelynek értelmében a hallgatók az egyetemen helyben intézhetik a diákhitellel kapcsolatos ügyeiket.
Az mno.hu beszámolt róla, hogy Orbán Viktor egy interjúban azt mondta, hogy a Diákhitel2 mindenkinek lehetővé teszi, hogy anyagi helyzetétől függetlenül folytasson felsőfokú tanulmányokat.