A közlemény szerint az első hiteligénylési periódus augusztus 15-től szeptember 17-ig tart. A „Diákhitel2” kamatlába 2012. október 15-étől évi 2 százalék, a piaci kamat 2 százalék feletti részét az állam kamattámogatás formájában állja a diákok helyett. A hallgató itt legfeljebb akkora összeget vehet fel, amekkora az intézmény felé fennálló fizetési kötelezettsége. Az igényelt hitelt a Diákhitel Központ közvetlenül az egyetemnek vagy a főiskolának utalja, így biztosítva, hogy kizárólag a képzés díja egyenlíthető ki belőle.
A kormány elfogadta a hallgatói hitelrendszerre vonatkozó kormányrendelet módosítását, melynek elsődleges célja – a Magyary Egyszerűsítési Program keretében – a diákhitellel kapcsolatos eljárások ügyfélbarát továbbfejlesztése, egyszerűsítése, az elektronizáltság növelése. Tudjon meg többet a diákhitelrendszerről!
A Magyar Nemzet júniusban arról számolt be, hogy a magyar diákhitel a legeredményesebb képzési célú hitelkonstrukció egész Európában.
A „Diákhitel2” kötelező törlesztési hányada – a hallgatói jogviszony megszűnésének időpontjában fennálló tartozás függvényében – egymillió forint alatti tartozásnál 4, egy- és kétmillió forint között 5, kettő- és hárommillió forint között hét, három- és négymillió között 9, míg négymillió forint felett 11 százalék.
Maximum havi 50 ezer forintot igényelhetnek
A szabad felhasználású Diákhitellel kapcsolatban fontos változás, hogy azok a hallgatók, akik 2012. augusztus 15-ét követően kötik meg hitelszerződésüket, havonta maximum 50 ezer forint összegű kölcsönt igényelhetnek – hívja fel a figyelmet a Diákhitel Központ. A korábban kötött kölcsönszerződéseknél ez a maximum csak a költségtérítéses képzésben tanulóknak érhető el, az államilag finanszírozott hallgatók továbbra is maximum havi 40 ezer forinthoz juthatnak hozzá. A köztes felvehető összegek változatlanok, továbbra is havonta 15, 21, 25, 30, 40 ezer forint igényelhető.
Új ügyfélszolgálat nyílik
A miniszterelnök néhány év alatt úgy alakítaná át a felsőoktatás rendszerét, hogy abban minden diák maga tudja állni a tanulási költségét.
Orbán Viktor egyébként arra számít, hogy öt-hat év múlva nagy tömegben jönnek majd haza azok a fiatalok, akik külföldre mentek.
Nemrégiben a felsőoktatás aktuális kérdéseiről egyeztetett Orbán Viktor és a Magyar Rektori Konferencia elnöksége.
A „Diákhitel2” bevezetésével „várhatóan megnövekvő ügyfélforgalom gördülékeny kiszolgálása érdekében” új ügyfélszolgálatot nyit a Diákhitel Központ a KÖKI Terminálban – olvasható a közleményben. Az idei tanévre vonatkozó hiteligényléseket ugyanakkor kizárólag a Diákhitel elektronikus ügyintézési felületén, a www.diakhiteldirekt.hu oldalon keresztül lehet lebonyolítani.
A szükséges nyomtatványokat is az utóbbi oldalon lehet kitölteni, amelyet kinyomtatva, aláírva, a Diákhitel Központtal partner pénzintézetekben, takarékszövetkezetekben, postahivatalokban vagy felsőoktatási intézményekben kell leadni – tájékoztat a központ.