Ezzel a munkahelyvédelmi akciótervet is elismerte az unió

Rogán Antal szerint az EU országjelentése nyílt elismerése annak, hogy a kormány által meghirdetett munkahelyvédelmi akcióterv beváltja majd a hozzá fűzött várakozásokat.

PR
2012. 11. 07. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság országjelentése nemcsak azért siker Magyarországnak, mert Brüsszel jelezte, hogy 2013-ban is három százalék alatt lesz a magyar államháztartás hiánya, és hogy csökken az államadósság, hanem azért is, mert a dokumentumnak a foglalkoztatás javulásáról szóló része nyílt elismerése annak, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv be fogja váltani a hozzá fűzött várakozásokat – fejtette ki Rogán Antal a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) győri szervezetének kerekasztal-beszélgetésén, a főváros XXII. kerületében.

Álláspontja szerint az Európai Bizottság jelentésében elismerte, hogy a költségvetés és a magyar emberek erőfeszítései eredményre vezetnek. A kormánypárti frakcióvezető ugyanakkor rámutatott arra is, hogy az EU nem bánik méltányosan Magyarországgal szemben, egyrészt mert az elődök minden hibáját a jelenlegi kabineten kéri számon, másrészt azért, mert míg tizenegy tagállamnak 2013-ban három százalék felett lehet a hiánya, addig Magyarországnak ezt nem engedi meg az unió. A fórumot megelőző sajtótájékoztatón Rogán emellett egyértelművé tette azt, hogy 2014 márciusára a kormány maradéktalanul vissza fogja fizetni a Gyurcsány–Bajnai-kormányok által a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) felvett hitelt.

Önkormányzatok

Szólt az önkormányzati adósság egy részének állami átvállalásáról is – amelyről szerdán tárgyalt a kabinet –, és kérdésre válaszolva közölte: azokat az önkormányzatokat, amelyek nem adósodtak el, a pályázati rendszereken keresztül tudják többlettámogatásban részesíteni.

Következmények

A frakcióvezetőt a hallgatóság soraiból később faggatták az elszámoltatásról is, amellyel kapcsolatban elmondta: ő is elégedetlen, mert bár azt az elmúlt két évben ki tudták jelenteni, kié az erkölcsi felelősség bizonyos kérdésekben, a büntetőjogi következmények viszont elmaradtak. „Hogy más utat kellett-e volna járni, és kellett-e volna erre külön törvényeket hozni, azt nem tudom, de azt képzeljék el, hogy ha ilyet akár csak egyszer is megtettünk volna, milyen nemzetközi következményei lennének” – tette hozzá.

Ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy van olyan nagykövetség, amely ellenzéki politikusokkal kapcsolatban indított eljárásokról havi szinten érdeklődik a vádhatóságnál. A frakcióvezető egyúttal elgondolkodtatónak nevezte az igazságszolgáltatás állapotát illetően, hogy sok kézzelfogható ügyben nem született ítélet. Hozzátette, nem véletlenül vágtak bele a bírósági rendszer reformjába.

Feltette kezét a bizottság

Az Európai Bizottság szerdai közlése szerint három százalék alatt marad a hazai GDP-arányos államháztartási hiány, ami azt jelenti, hogy hazánk kikerülhet a 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól. Az EB-bejelentés az Orbán-kormány történelmi gazdaságpolitikai sikerét jelenti, hosszú harc volt, amíg a bizottság elfogadta a számokat.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint az Európai Bizottság szerdai országjelentésében pozitív bizonyítványt állított ki a magyar gazdaságpolitikáról, ami egy hosszú harc eredménye. Úgy látja, jövőre megszűnhet a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.