Egyetlen vitapontot lát Rogán az IMF és a kormány közt

A politikus őszintén reménykedett az IMF-megállapodásban, nem akar jegybankelnök lenni, de nem értene egyet azzal, hogy Simor András maradjon az MNB elnöke.

BuL
2012. 12. 01. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Amikor valaki nyíltan megtámadja zsidó honfitársainkat a parlamentben, akkor félre kell tenni a megosztottságot, félre kell tenni a jogos vitákat a politikai oldalak között. Ilyenkor közösen kell megszólalni” – mondta Rogán Antal a vasárnapi Kossuth téri demonstráción való részvételéről szólva. A frakcióvezető szerint Magyarország immunrendszere szerencsére jól működik. Arra a kérdésre, hogy szerinte Gyöngyösi Mártonnak le kell-e mondania mandátumáról, azt válaszolta: személyes meggyőződése, hogy aki ilyet mond, annak nincs helye a parlamentben, de a mandátumát a választóktól kapta, csak ők vehetik el tőle.

A frakcióvezető azt mondta: őszintén reménykedett az IMF-megállapodásban, s azt gondolja, még ma is lenne erre érdemi lehetőség. Mint elmondta, mindvégig egy vitapontot látott a valutaalap delegációja és a magyar kormány között, ami kézzelfogható és tapintható: a bankadót. „Az IMF szerint nem kell bankadó, szerintünk bankadó nélkül nem lehet kezelni az államadósságot” – mondta. A kormány Rogán szerint nem a török, hanem a magyar kártyát játszotta ki: azt mondta, szeretne IMF-megállapodást, de nem akármilyen áron.

A frakcióvezető kijelentette: nem akar jegybankelnök lenni. „Én már egyszer eldöntöttem, hogy jegybankár, bankár vagy politikus akarok lenni. Ezt a döntést valamikor 1998 előtt több lépésben meghoztam, és nem érzem úgy, hogy változtatni kellene” – fogalmazott.

Arra a felvetésre, hogy akár Simor András is maradhatna jegybankelnök ilyen külsős monetáristanács-tagok mellett, azt válaszolta: maradhatna, de nem értene egyet vele. Annak firtatására, hogy a következő jegybankelnök vezette MNB például hozzányúlhat-e a 35 milliárd eurós devizatartalék 1-2 milliárdjához, úgy reagált: hogy lesz-e új irányvonal, abba a kormány ugyanúgy nem szólhat bele, mint most. Ma a folyó fizetési mérleg jelentős többletet mutat, a devizatartalék pedig európai szinten is kirívóan magas. Biztosan lesz mozgástere a jegybanknak, de a kormánynak nem lehet véleménye arról, hogy mennyi az ideális devizatartalék.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.