Simorék negyedszer is kisebbségben maradtak

A Monetáris Tanács előtt a 6,25 százalékos alapkamat tartására és 0,25 százalékpontos csökkentésére vonatkozó javaslat volt – közölte Simor András.

BL
2012. 11. 27. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „szűk többség” vélhetően arra utal, hogy a tanács ismét 4:3 arányban szavazott a kamatcsökkentésről. Simor elmondta, az infláció idén és jövőre is meghaladhatja a középtávú célt, a fogyasztói árakat az élelmiszerárak emelkedése, az adóemelések és az adminisztrációs intézkedések tartják magasan, de 2014-re elérhető a 3 százalékos cél. Az MNB prognózisa szerint idén 5,8 százalékkal, jövőre 5 százalékkal nőnek a fogyasztói árak.

A korábbi kamatcsökkentések alkalmával is 4:3 volt a szavazati arány. Ezen alkalmakkor a Monetáris Tanács külső tagjai szavaztak a kamatcsökkentésre, Simorék pedig ellene.

Az elmúlt egy évben távolabb kerültünk az IMF/EU-megállapodástól, amit jelez az is, hogy néhány napja a szervezet honlapján megjelent: a hitelmegállapodásról nincs tárgyalás Magyarországgal – felelte újságírói kérdésre Simor András. A jegybank elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a 3 százalékos államháztartási hiánycél betartása fontos, de az IMF/EU-megállapodás szempontjából nem alapvető feltétel.

Az elmúlt hónapokban kedvező pénzpiaci környezet vette körül Magyarországot, ugyanakkor fel kell figyelni arra, hogy a külvilágban nem javultak a fundamentumok – mondta az MNB elnöke, hozzátéve: a gazdasági növekedés továbbra is lassú, az országok eladósodása nem csökkent. A jövő dönti el, hogy ez az ellentmondás hová vezet: vagy a fundamentumok javulnak, vagy a pénzpiaci környezet romlik – jegyezte meg.

A jövőjét firtató kérdésre válaszolva Simor András kijelentette: „nem kívánok politikai pályára lépni a mandátum márciusi lejárta után”.

2013-ben indulhat meg újra a növekedés

A Monetáris Tanács közleménye szerint a várható inflációs és pénzügyi piaci folyamatokat, valamint a tartósan gyenge keresletet figyelembe véve alacsonyabb kamatszint indokolt. További kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha a kedvező pénzügyi piaci folyamatok folytatódnak, és a középtávú inflációs kilátások a 3 százalékos céllal összhangban alakulnak – olvasható a közleményben.

A tanács a gyenge keresleti környezet tartós fennmaradására számít, az inflációs célt 2014-ben, az inflációt érintő átmeneti sokkok hatásainak kifutása után tartja elérhetőnek. A testület úgy véli, a gazdaság kibocsátása idén csökken, a növekedés 2013-ban indulhat meg újra. A Monetáris Tanács szerint a gazdaságot továbbra is számottevő kapacitásfelesleg jellemzi, ezért a költségsokkok nem rontják a középtávú inflációs kilátásokat, lecsengésük után a gyenge kereslet dezinflációs hatása érvényesülhet. A kedvező globális pénzügyi piaci környezet a kormányzat alacsony költségvetési hiány melletti erős elköteleződésével együtt a hazai pénzügyi eszközök felárát is tartósan mérsékelheti – írta közleményében a testület.

Fontosnak tartják az IMF-megállapodást

A közleményben kiemelték, hogy a nemzetközi szervezetekkel való megállapodást övező kockázatok emelkedése és a magyar államadósság S&P általi leminősítése kedvezőtlen irányban hathat az ország kockázati megítélésére. A kockázati megítélés és a hozamok tartósan kedvező alakulása, így az államadósság fenntarthatósága, valamint a hitelezés támogatása és a befektetői környezet kiszámíthatósága szempontjából a Monetáris Tanács továbbra is fontosnak ítéli az Európai Unióval, illetve a Nemzetközi Valutaalappal kötendő megállapodást.

A kormány által bejelentett egyenlegjavító intézkedésekkel kapcsolatosan a testület kiemelte, a bejelentett intézkedések alátámasztották a kabinet elköteleződését az alacsony költségvetési hiánypálya iránt. Figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy az intézkedések várható makrogazdasági hatásait számottevő bizonytalanság övezi: a rövid távú reálgazdasági és inflációs kilátásokat várhatóan nem befolyásolják érdemben, középtávon azonban költségoldali inflációs nyomást okozhatnak, valamint a bankrendszer tőkevonzó képességének csökkenésén, a hitelezés visszafogásán keresztül a gazdaság növekedési potenciálját is mérsékelhetik.

A kamatdöntő ülés rövidített jegyzőkönyvét december 5-én hozzák nyilvánosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.