A kormány mindent megtesz, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter levélben tájékoztatta Olli Rehnt, az Európai Bizottság alelnökét és pénzügyi biztosát.

TK
2012. 11. 19. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Matolcsy György a levélben úgy fogalmaz: a kormány úgy értékeli, hogy az Európai Bizottság által közzétett, Magyarországra vonatkozó őszi előrejelzés fontos lépés a kormány azon célja felé, hogy a bizottság 2013 első felében megszüntesse a túlzottdeficit-eljárást.

A miniszter az október 19-i, szintén Olli Rehnnek írt levelében írtakra emlékeztet: „a kormány a 2013. évre vonatkozóan teljes mértékben elkötelezett annak a pótlólagos bevételnek az előteremtése iránt, amivel ellensúlyozni lehet azt a költségvetési hiányt, amit a bizottság őszi előrejelzésében kimutat”.

Matolcsy felsorolja az intézkedéseket

A nemzetgazdasági miniszter levelében felsorolja a kormány által pénteken részletezett intézkedéseket, így a banki különadó véglegesítését, az energiaellátók jövedelemadó-kulcsának megemelését, a közműadó kiterjesztését, illetve a szerencsejáték-ágazatot érintő változásokat.

Az energiaszolgáltatókra vonatkozóan így – az Országgyűlésnek benyújtott módosító indítvány szerint – a 19 százalékos általános társasági nyereségadón felül az energiaszolgáltatók úgynevezett „Robin Hood-adója” 11 százalék helyett 31 százalékra nő. Így összesen 50 százalékos jövedelemadó terheli majd az energiaszolgáltatókat. A megemelt, 31 százalékos adóhányad feléig – a minisztérium módosító indítványa értelmében – azonban a társaságok levonhatják majd beruházásaik értékét. Az energiaszolgáltatókat érintő ezen változásoktól összesen 40 milliárd forint pótlólagos adóbevételt vár a kormány.

Matolcsy György levelében bizakodásának ad hangot, miszerint az Európai Bizottság alelnöke ezeket a döntéseket újabb megerősítésként értékeli, hogy a kormány kész mindent megtenni a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés érdekében.

A kormány a pénteken bejelentett intézkedésektől azt várja, hogy a jövő évi államháztartási hiányt, amely az Európai Bizottság november 7-i előrejelzése szerint a GDP 2,9 százaléka lesz, a kormány céljának számító 2,7 százalékra mérsékelje. Az intézkedések ezenkívül a GDP 0,1 százalékával emelik a költségvetési tartalékot.

A Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóosztálya hétfőn az MTI-nek küldött tájékoztatásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az energiaszektor adóterhelése még az újonnan tervezett adóemeléssel együtt is csökken jövőre, hiszen 2013. január 1-jétől megszűnik az energiaszektor különadó-fizetési kötelezettsége.

IMF: több magyar gazdasági intézkedés nem fenntartható

A Magyarország által az elmúlt hetekben bejelentett több gazdasági intézkedés nem fenntartható jellegű, és nem segíti a növekedést – tartalmazza a Nemzetközi Valutaalap a The Wall Street Journal című lapnak e-mailben küldött közleménye. Irina Ivascsenko, az IMF budapesti irodájának vezetője közölte: „mint korábban kifejtettük, a költségvetési kiigazításhoz jobban kiegyensúlyozott konszolidációra van szükség az ad hoc intézkedések helyett”.

A közlemény szerint a magyar kormánynak kiegyensúlyozottabb intézkedéseket kell bevezetnie, amelyek „fenntartható módon csökkentik a költségvetési hiányt, és szerkezeti reformokkal kombinálva a gazdaság egészére kiterjedő növekedést tesznek lehetővé”.

A miniszterelnök szerint az EU múlt heti országjelentése közvetlenül arról is szól, hogy Magyarország IMF-kölcsön nélkül is biztosan megáll a lábán.

„Lehet megállapodás, de nem csak rajtunk múlik. A szerdai döntés bizonyosan érdekes helyzetbe hozza az IMF-et” – mondta el Varga Mihály tárca nélküli miniszter a Nemzetközi Valutaalappal történő megállapodással kapcsolatban november 8-án. Varga szerint Magyarország tudja magát finanszírozni.

Ismert, november 7-én az Európai Bizottság azt közölte: három százalék alatt marad a hazai GDP-arányos államháztartási hiány. Az EB-bejelentés egyébként az Orbán-kormány történelmi gazdaságpolitikai sikerét jelenti, hosszú harc volt, amíg a bizottság elfogadta a számokat.

A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a hónap elején kijelentette: a kormány bízik benne, hogy még az idén folytatódhatnak a hiteltárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal.

A Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetéseken egyelőre sem az IMF–EU-hitel összegéről, sem formájáról nem született megállapodás, jelenleg az álláspontok rögzítése történik – mondta korábban Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.