IMF-tárgyalás: az álláspontok rögzítése folyik

A magyar fél „viszonylag világosan” bemutatta álláspontját, nyilvánvalóvá tette, hogy meddig kíván elmenni a tárgyalások során – vélte Cséfalvay Zoltán.

WL
2012. 11. 09. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár a Magyar–Német Fórum (MNF) 22. közgyűlésén hangsúlyozta: a magyar fél „viszonylag világosan” bemutatta álláspontját, „még néhány plakáttal is” nyilvánvalóvá tette, hogy meddig kíván elmenni a tárgyalások során. Leszögezte például, hogy a nyugdíjak csökkentése és az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszerének változtatása nem jöhet szóba.

Hozzátette: a kormány az állampapír-hozamok csökkenését és biztonságot vár az IMF/EU-megállapodás révén létrejövő biztonsági hálótól, és úgy véli, hogy a megállapodás „nem csodaszer”. A megállapodástól nem oldódik meg valamennyi gond, sok tennivaló marad, egyebek között a beruházás-ösztönzés és a foglalkoztatás, vagy éppen a felsőoktatási és az önkormányzati rendszer területén.

Elvégzett házi feladat

Az EB szerdán bemutatott prognózisáról szólva hangsúlyozta: a jelentés megmutatta, hogy Magyarország „elvégezte házi feladatát” a deficit és az adósság csökkentésében. A GDP-arányos államháztartási hiány „a bűvös 3 százalék” alatt marad az idén és jövőre is, az államadósság csökkentését tekintve pedig Magyarország annak a csupán három tagállamból álló csoportnak a tagja lett a huszonhetek közösségében, amelyek jelentős mértékben csökkentették az adósságterhet. Az államadósság a 2010 és 2014 közötti időszakban 5 százalékponttal csökken – jelentette ki Cséfalvay Zoltán. Hozzátette: a kormányváltás óta a deficit és az adósság alakulása mellett „trendforduló” történt a foglalkoztatásban is, hiszen egyre többen dolgoznak, és a növekedés nem csupán a közfoglalkoztatás bővülésének eredménye.

Stabilizálódik az adórendszer

Azokkal a tanácskozáson elhangzott felvetésekkel kapcsolatban, hogy Magyarország egyre inkább halogatja az euróövezeti csatlakozásra vonatkozó kötelezettségei teljesítését, az államtitkár hangsúlyozta: a kormány természetesen abból indul ki, hogy Magyarországnak „egyszer majd be kell lépnie az eurózónába”, és mindent meg is tesz a csatlakozási feltételek teljesítése érdekében. Az adórendszer kiszámíthatatlanságát és gyakori változásait kifogásoló felvetésekre reagálva elmondta: a tervezhetőség szempontjából valóban nem volt jó az utóbbi két évben végrehajtott intézkedések sora, de a változtatások „lényeges része már lezárult, és jövőre stabilizálódik az adórendszer”.

A tehermegosztás politikája

Nagy Andor KDNP-s képviselő, az Országgyűlés magyar–német baráti tagozatának elnöke a tanácskozáson hangsúlyozta: a 2010 előtti években nagymértékben megnövekedett az adósság, és nemcsak az államé, hanem az önkormányzatoké is, ami az egész ország működését veszélyeztette, ezért a kormányváltás után hozzá kellett látni az adósságcsökkentéshez. Ugyanakkor az emberektől már nem lehetett több áldozatot elvárni, hiszen az átlagjövedelem csupán havi 500 euró, ezért a lakosság, a vállalati szféra és a bankrendszer közti tehermegosztás politikáját kellett alkalmazni.

Külföldi kép Magyarországról

Ez sértette német cégek érdekeit is, részben ennek hatására Magyarországról „borzalmas kép alakult ki a német nyilvánosságban” – mondta, hozzátéve: ebben a kormány is hibás, mert nem ismerte fel „a PR-munka fontosságát és a nyilvánosság jelentőségét”, és nem magyarázta el partnereinek, hogy mi áll intézkedései hátterében. A rossz magyar országkép kialakulásának egy további oka pártpolitikai természetű. A Fidesz kétharmados választási győzelme nyomán az ellenzéknek a politikai tér egyharmadán kell osztoznia, és az MSZP „nagy pártból kis párt lett” – mondta Nagy Andor. Az ellenzéki erők így mozgósították külföldi médiakapcsolataikat, és ezeken keresztül támadták az Orbán-kormányt és a miniszterelnök személyét – tette hozzá.

Érdekes helyzetbe került az IMF

„Lehet megállapodás, de nem csak rajtunk múlik. A szerdai döntés bizonyosan érdekes helyzetbe hozza az IMF-et” – mondta el Varga Mihály tárca nélküli miniszter a Nemzetközi Valutaalappal történő megállapodással kapcsolatban csütörtökön. Varga szerint Magyarország tudja magát finanszírozni. „Jövőre 6 milliárd eurós finanszírozási igényünk van, ami nem tekinthető magasnak. Ha azonban az elefántok lelegelik a piacot, az megnehezítheti Magyarország helyzetét. Én bízom benne, hogy lesz megállapodás” – fejtette ki. Ismert, szerdán az Európai Bizottság azt közölte: három százalék alatt marad a hazai GDP-arányos államháztartási hiány. Az EB-bejelentés egyébként az Orbán-kormány történelmi gazdaságpolitikai sikerét jelenti, hosszú harc volt, amíg a bizottság elfogadta a számokat.

Pár napja a tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter kijelentette: a kormány bízik benne, hogy még az idén folytatódhatnak a hiteltárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.