Megszűnik a keretszámrendszer, szó sem lehet tandíjról

Megszűnik a keretszámrendszer és összevonják a már meglévő felsőoktatási támogatási formákat.

2012. 12. 16. 12:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan felsőoktatási rendszer kidolgozásán dolgozunk Orbán Viktor kérésére, amely eltörli a keretszámokat, és átláthatóvá, világossá teszi azt a struktúrát, amely immár 22 éve folyamatos átalakulásban van – jelentette be Balog Zoltán Giró-Szász Andrással közösen a vasárnapi kormányszóvivői tájékoztatón. Az Emmi tárcavezetője elmondta azt is: a jövőben a felvételihez nem lesz majd szükség pénzre a diákok részéről, csak minőségre, diplomaszerzésre és teljesítményre, „mindenki felvételt fog nyerni, aki kinyilvánítja azon szándékát, hogy diplomaszerzés után Magyarországon kíván majd dolgozni”.

Egyeztetés: kedd

Ezeknek a hallgatóknak az állam a teljes képzési költségüket kifizeti. „Meghallottuk a diákok azon kérését is, hogy nem szeretnék adóssággal kezdeni az életüket” – jelentette ki a miniszter. Az emberierőforrás-miniszter kijelentette: „semmifajta tandíj bevezetésére a kormány nem hajlandó, nem készül és nem is látja azt szükségesnek”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a felsőoktatási képzés sokba kerül, az állam célja ezért, hogy a tandíj nélkül, állami támogatással megszerzett diplomájukat a diákok itthon kamatoztassák.

 

Balog emlékeztetett, hogy ugyan már megállapodtak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnökségével, hogy kedden ülnek tárgyalóasztalhoz, azonban a politikus szerencsésebbnek tartotta volna, hogy ha erre már hétfőn sor kerülne, „hiszen úgy az esetleges javaslataik már a szerdai kormányülésen is szóba kerülhetnek”. Balog hozzátette: a rektori konferencia képviselőivel már korábban egyeztetett.

A tárgyalások függvénye

Az MTI azzal kapcsolatos kérdésére, hogy a végzős középiskolások mikor tudják meg, szakonként milyen követelményeknek kell megfelelniük a bejutáshoz, Giró-Szász András elmondta: idén a 240 volt a pontminimum, de egyetemenként és szakonként eltérő eredmény kellett a bekerüléshez, az átlag 369 pont volt. „Hogy idén hogy lesz, az a tárgyalásokon dől el” – mondta. A kormányszóvivő hozzátette: Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Fidelitas meghívására, a Fidesz ifjúsági társszervezetének tagjaival egyeztetett egy budapesti romkocsmában a felsőoktatás helyzetéről. A kormányszóvivő a tájékoztatón arról is beszélt, a felsőoktatási rendszer újjászervezést igényel azért, hogy egy „egészségesebben működő”, fenntartható szerkezet jöjjön létre. Ugyanakkor fontos – folytatta –, hogy az átalakítás ne keltsen félelmet és áttekinthető legyen, a kormányfő ezért kérte Balog Zoltánt arra, hogy egyszerűsítse a felsőoktatás jövőjéről szóló kormányzati előterjesztést, egyértelművé téve a kormányzati szándékot.

A miniszter ezzel kapcsolatban azt mondta: az eddigi keretszámrendszer nem volt korrekt, a tanulni akaró diákok egy részét elzárta a felsőoktatástól. Arra a kérdésre, hogy a most bejelentett változások összefüggésben vannak-e a hallgatói tiltakozásokkal, Giró-Szász András úgy válaszolt: a tüntetések a demokrácia részei, és figyelemfelhívóak tudnak lenni. „Nyilvánvalóan ez apropója volt annak a találkozónak, amelyre a Fidelitas hívta meg a miniszterelnököt. A Fidelitas is hasonló felvetésekkel élt, és ez vezetett ide. De ez nem a koncepción változtat, hanem annak egy elemét tisztázza le, egyszerűsíti” – fejtette ki.

A Fidesz egyetért vele

A Fidesz egyetért azzal, hogy ingyenes legyen a felsőoktatás azoknak, akik Magyarországon szeretnének dolgozni – írta Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője közleményében. Nagy várakozással tekintünk a szerdai kormányülés elé, ahol döntenek a részletekről – teszi hozzá.

Addig is a Fidesz oktatási kabinetje minden támogatást kész megadni, hogy a diákok számára legjobb megoldás megszülessen. Az MSZP-t pedig felszólítjuk, hogy ne hergeljék a tanulni akaró, jó szándékú, jövőjükért aggódó diákokat – zárul a szóvivő közleménye.

Hallgatói Hálózat: csak ártani tudnak

A Hallgatói Hálózat szerint a miniszterelnök szombati bejelentése és Giró-Szász András kormányszóvivő, valamint Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter vasárnapi tájékoztatója után biztosra vehető, hogy a kormány „csak ártani tud a felsőoktatásnak”. A Hallgatói Hálózat vasárnapi, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a diákok nemcsak a drasztikusan csökkentett keretszámok ellen, hanem a döntéshozatal átláthatatlansága, „az igazságtalan, röghöz kötésen, az egyetemek kivéreztetésén alapuló, szociálisan vállalhatatlan rendelkezések ellen” tiltakoznak.

Irreálisnak tartják a találkozót

Irreális, hogy a HÖOK elmenjen a Balog Zoltán szakminiszter által hétfőre kezdeményezett találkozóra a felsőoktatásról, hiszen előzőleg semmiféle hatástanulmányt nem kaptak, így nem tudják, hogy pontosan miről lehetne tárgyalni – közölte Kiss Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnökségi tagja a Klubrádió beszámolója szerint. Mint a rádió honlapján olvasható, Kiss Dávid azt mondta, a HÖOK szerint még nagyobb lett a bizonytalanság a felsőoktatási rendszerben, a Giró-Szász András kormányszóvivő és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter vasárnapi sajtótájékoztatóján elhangzottak pedig ellentmondanak mindannak, amit a kormány az utóbbi időben kommunikál.

240 pont

Orbán Viktor szombaton diákokkal konzultált a felsőoktatás helyzetéről. A fiatalok elmondták véleményüket a felsőoktatás helyzetéről és jövőjéről. A miniszterelnök ezt követően videoüzenetében a keretszám-szabályozásról és az ingyenes oktatásról beszélt. „Egyszerű és átlátható szabályozásra van szükségünk, mert olyan bonyolult a mostani rendszer, hogy csak bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot kelt elsősorban a diákok körében” – jelentette ki a kormányfő. Orbán kiemelte, hogy ezek miatt „új kormányzati előterjesztésre van szükségünk, amely összevonja a különböző kérdéseket és leegyszerűsíti, egyszerre érthetővé is téve azokat”. A kormányfő elmondta, fontos újra és újra elmondani azt, hogy akik már elkezdték a tanulmányaikat, azokat „semmilyen változás nem fogja érinteni”.

A keretszámok megszüntetésére Orbán szerint azért van szükség, mert a diákok úgy gondolják, hogy a keretszámok elzárják előlük a lehetőséget, hogy szándékaik szerint bekerülhessenek az egyetemekre. A felsőoktatás átalakításának kérdéséről –amely a középiskolásokat érinti elsősorban – a miniszterelnök elmondta: „világossá kell tenni a szabályozásban, hogy azok, akik tanulni akarnak Magyarországon, elérik a tanuláshoz szükséges minőségi korlátokat vagy követelményeket – ez ma 240 pont a bekerülés tekintetében –, és elszántak, hogy tanuljanak, majd utána Magyarországon szeretnének dolgozni, az ő számukra mindenfajta eladósodás nélkül továbbra is ingyenesnek kell maradnia az egyetemi és főiskolai oktatásnak”.

A felsőoktatási keretszámok december 6-ai bejelentését követően országszerte több helyen voltak tiltakozó megmozdulások a kormány elképzelései ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.