Nagy Dávid: Egységbe forrt a fiatalság

Negyvenötezer államilag támogatott férőhelyet tartana elfogadhatónak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke.

MD
2012. 12. 15. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Orbán Viktor szerint nem érhette meglepetésként a diákokat a felsőoktatási reform iránya, mert az átalakításról már tavaly tárgyaltak többek között a hallgatókkal is. Nem voltak tisztában azzal, mi várható?
– A tavaly novemberi találkozón számokról nem volt szó, csak arról, hogy racionalizálni kell a képzési struktúrát, fel kell számolni a felesleges szakokat. Ebben a kormányfőnek igaza van. Semmi szükség rá, hogy egy egyetem több karán is működjön egyforma tanszék, vagy hogy minden bokorban legyen ugyanolyan képzés. A cél, hogy akár kevesebb helyen, de minőségi képzést folytassanak az intézmények. A keretszámcsökkentést viszont csak a demográfiai mutatókat követő mértékig tudjuk elfogadni.

– Miért nem volt nyoma a mostanihoz hasonló méretű, országos hallgatói szervezkedésnek, amikor a szocialista kormányzat alatt, 2008-ban be akarták vezetni a tandíjat?
– Akkor nem vettem részt országos megmozdulásokban, de úgy emlékszem, tüntetések voltak többek közt a Szalay utcában, és a HÖOK is a szervezők között volt. Sőt ismerek több akkori felszólalót.

– A héten ezreket mozgósítottak a hallgatói képviseletek. Meglepte, hogy a diákság aktivitása végül hídfoglalásig és a parlamenti kordon átlépéséig fajult, vagy eleve ekkora volumenben gondolkodtak?
– Biztos voltam benne, hogy ha a tandíj szóba kerül – nevezzük akárhogy is –, akkor a fiatalság megmozdul. Fel sem merült bennem, hogy a rendezvényeken nem lesznek elegen, és hogy az akciók esetleg érdektelenségbe fulladhatnak. Szenzációs volt a hétfői fórum, amikor egy kisebb csoport elindult a városba az ELTE-ről, és hatalmas tömeg tartott velük, pedig előzetesen nem volt eltervezve. Ezek után számítani lehetett rá, hogy a szerdai műegyetemi HÖOK-fórum után is lesz vonulás, de az útvonal ekkor is menet közben, teljesen spontán alakult. Összességében nagyon jól sikerültek a megmozdulások, és jól tükrözik, hogy milyen feszültség van a kormány intézkedései miatt az egyetemistákban és a középiskolásokban. A felsőoktatásba való bejutás korlátozása egységbe forrasztotta az érintetteket, és olyan szervezetek között indult együttműködés, amelyek eddig nem is voltak kapcsolatban. Óriási erőt ad az egész összefogásnak, hogy a középiskolások is megmozdultak, mert most ők a legfontosabbak.

A teljes interjút a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.