Nem okoz zavart a fenntartóváltás

Tanév közben vette át az önkormányzati iskolákat az állam, de a tantárgyfelosztást, az órarendeket nem érinti a változás.

BL
2013. 01. 03. 4:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország legnagyobb állami szervezeteként kezdte meg munkáját január elsején a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KIK), amelybe az egyházi és magánintézmények kivételével az ország összes általános iskolája, középiskolája, szakiskolája, kollégiuma és pedagógiai szakszolgálata beolvadt. A KIK háromezer intézmény működéséért, 1,2 millió diák oktatásáért felel, valamint 120 ezer pedagógus és 30 ezer iskolai alkalmazott munkáját irányítja több mint 400 milliárd forintból.

A fenntartóváltás a gyakorlatban azt jelenti, hogy az érintett ingóságok és ingatlanok – épületek, taneszközök – az önkormányzatok tulajdonában maradnak, de ingyenes használatra átkerültek a KIK-hez, amely egyúttal a munkáltatói jogokat is átvette. A szakmai munka színvonaláért továbbra is az iskolaigazgatók felelnek, vagyis ők dönthetnek arról, hogy mely órákat mely pedagógusok lássák el, vagy kit vegyenek fel a szülési szabadságra távozó kolléga helyére.

A többségében önkormányzati hatáskörben maradó működtetés az iskolák üzemeltetéséhez kapcsolódó személyi és tárgyi feltételek biztosítását, vagyis az épület karbantartását, állagmegóvásának biztosítását és a közüzemi díjak fizetését jelenti. Bár a pedagógus-szakszervezetek számos alkalommal hangoztatták, hogy káoszt és bizonytalanságot hoz a tanév kellős közepén végrehajtott átalakítás, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár úgy látja, biztosított az iskolai munka zavartalansága. Mint arra már többször rámutatott: törvénybe iktatták, hogy a tanév során csoportot, osztályt nem lehet átszervezni, megszüntetni, s az iskolák érdemi munkáját – így például a tantárgyfelosztást, az órarendet, a csengetési rendet és a tanulmányi kirándulásokat – nem érinti az átadás-átvétel, vagyis a gyerekek és a szülők semmit nem érezhetnek a fenntartóváltásból. A zökkenőmentes munka biztosítása érdekében még azt is rögzítették, hogy a pedagógusok munkavégzési helye a tanítási év végéig nem változtatható.

Várhatóan nem igazolódik be az érdekvédők elbocsátási hullámtól való félelme sem, hiszen a KIK továbbfoglalkoztatja a pedagógusokat, az Emberi Erőforrások Minisztériuma pedig döntött arról, hogy a hídprogram elnevezésű felzárkóztató évfolyamokat a szakiskolák szervezik meg szeptembertől, ez pedig több ezer olyan pedagógusnak biztosít munkát, akik a közismereti tárgyak szakiskolai óraszámának csökkentése miatt valószínűleg elvesztették volna az állásukat.

A teljes cikket a csütörtöki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.