Ha más haszna nincs Ron Werber visszatérésének, mint az, hogy a másik oldal fél tőle, már jó. Braun Róbert MSZP-tag kommunikációs szakember, Simor András jegybankelnök egykori tanácsadója nyilatkozta ezt a Heti Válasznak annak kapcsán, hogy ismét visszatért a szocialistákhoz az izraeli-amerikai kampányguru. Ennek fényében alighanem porhintésnek tekinthetjük, hogy Werber most „pozitív, lelkesítő üzenetek megfogalmazásával foglalkozik” a Jókai utcában.
Kampány a kampányfőnökért
Fontos leszögezni, hogy Ron Werber a világ kampányszakértői között jelentős szakemberként ismeri el a szakma – fogalmazott az MNO-nak Zárug Péter Farkas. A politológus szerint Werber „a személyes viszonyokba célzottan, ajtóról ajtóra, vagyis minden háztartásba bevitte a politikai kampányt, a választópolgárok érzelmeit megcélozva s a politikai ellenfeleket állandóan lejáratni akarva.” Nem véletlen, hogy ennek kiötlőit – köztük elsők között Ron Werbert – jelentős bírálatok is érik emiatt, s politikai szekértáboroktól függően ő maga is megosztó személyiséggé vált – hívja föl a figyelmet Zárug.
Ezt legjobban az példázza szerinte, hogy az MSZP egyenesen imázskampányt kell szervezzen régi-új kampányfőnökének, „mert hogy neve nem csak a jobboldalon, hanem a bizonytalanok körében is a társadalmi békétlenséggel vált egyenlővé Magyarországon.” A politológus szerint az egy másik kérdés, hogy érdemes-e olyan kampányfőnököt fogadnia egy pártnak, amelyiknek elfogadottságáért és elfogadtatásáért önmaga kell kampányoljon.
Csatornázás
Mesterházy Attila pártelnök is arról beszélt, amikor hivatalossá vált, hogy Werber ismét a szocialisták környékén tevékenykedik, hogy a tanácsadó „jól tudja motiválni az aktivistákat, az MSZP pedig arra készül, hogy lábbal kell megvernie a Fideszt”. Ugyancsak a pártelnök – aki a Népszabadság értesülése szerint rendszeresen konzultál Werberrel – fogalmazott úgy, hogy az várja a 106 baloldali egyéni választókerületi felelőstől, hogy „szántsák fel” körzetüket. Lendvai Ildikó múlt heti interjújában pedig kívánatosnak tartotta, hogy a „hogy a nem pártokba szerveződő düh a jelenlegi rezsimmel szemben találja meg a maga kereteit”. A civilekről pedig úgy szólt, hogy „jelenleg csak ők tudják becsatornázni ezt az indulatot”.
A Heti Válasz feleleveníti, hogy Werbernek milyen jól sikerült ez a csatornázás Izraelben: a szakértő létrehozott egy civilnek látszó egyesületet, amely kiadta követőinek, hogy árasszák el az izraeli parlament honlapját elégedetlenkedő emailekkel. A 2011-es, több tízezres, kormányellenes demonstrációnak a szervezői pedig később helyet kaptak annak a Munkáspártnak a listáján, amelynek úgy hívták az ügyvezető pártigazgatóját: Ron Werber.
Kommunisták után civilek
Kelet-Európai tevékenységét pedig úgy összegzi az Economist című brit lap, hogy 2000-ben, Romániában, valamint két évvel később hazánkban Werber újra fel tudta rázni és át tudta menteni a XXI. századba a kommunista pártok „nem túl fotogén, megcsontosodott maradványait”, vagyis a posztkommunisták értékrendje remekül összepasszolt a szakértő agresszivitásával. Zárug úgy látja: e technikák azért működnek különösen jól Közép-Európában, mert a térségben a legkülönbözőbb indikátorok alapján a társadalmi ollók szélesebbre nyitottak mint más országaiban, és több és több jelentős társadalmi törésvonal van, amelyre felfűzhetőek a a negatív kampányelemek. „Magyarország a rendszerváltozás után különösen jó terep volt e technika számára, csakhogy a politikai verseny láthatatlansághoz is, és a társadalmi béke felbomlásához vagy tovább bontásához is mind hozzájárulnak e kampányfogások”.
Werber nevéhez szokták kötni a 23 millió román beözönlését vizionáló kampányt, illetve a Kövér László köteles beszéde kapcsán létrejött hisztéria mesterséges gerjesztését. Szigetvári Viktor azonban mindezt egy Gyurcsány Ferenc vezette csapat nyakába varrja (azonban tény: ez a stáb igazolta le a szakembert), Bajnai Gordon jobbkeze elismerte viszont azt, hogy Werber ötlete volt a szocialisták választási adatbázisa.
Csak katonák
Az országban a szakember akkor vált hírhedté, amikor az Index beszámolt egy pártszékházbéli zárt értekezletéről. Felszólalt Kovács László és Tóbiás József is, utóbbi akkor a portál beszámolója szerint azzal tüzelte a hallgatóságot, hogy „ma nincsenek köztünk egyenlőbbek. Ma csak egyenlők vannak. Ma csak katonák vannak. Ma nem lehet a szobából választást nyerni. Ma csak katonák vannak. Ki kell menni a piacokra, az utcákra, a terekre.” Werber pedig arról szónokolt, hogy szerinte Orbán Viktornak „van egy pszichiátere, aki igazolást állít ki mindenkiről a környezetében: ne aggódj miatta Viktor, rendben van”. Beszédében lefasisztázta a Fideszt majd megfogalmazta, hogy tulajdonképpen mit is ért mozgósítás alatt: le kell rohanni az embereket.
Ez komoly fejtörést elsősorban Bajnaiék csapatának okozhat, hiszen a magát válságkezelőnek aposztrofáló, egykori miniszterelnök momentán azzal turnézza körbe az országot, hogy szakítani kell azzal a gyakorlattal, hogy a megosztó politika mindenhova befurakodik. Kiss Dávid, a Nézőpontokra írt blogbejegyzésében azonban felhívta rá a figyelmet, hogy az egyébként szocialista párttag Szigetvári Viktor arról számolt be, hogy valószínűleg együtt fogy majd indulni a 2014-es választásokon az MSZP és az Együtt 2014.