Diáktüntetés: az ELTE bölcsészkara blokád alatt maradt éjszakára

Az oktatás átalakításáért demonstráló diákok hétfő délután elfoglalták az ELTE BTK előadóit, majd blokád alá vették a színművészeti egyetemet. Végül néhányan a Múzeum körúti kampuszon töltötték az éjszakát.

WA
2013. 02. 11. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alighanem lezajlott az utolsó fontos hétfői szavazás: a tüntető diákok úgy határoztak, hogy maradnak a BTK kampuszán éjszakára. Ezzel gyakorlatilag eldőlt, hogy nem készül további vonulás, a hallgatói demonstráció mozgalmasabb része lezárult hétfőn. A hallgatók úgy döntöttek, hogy keddre kezdeményezik az Országos Felsőoktatási Egyeztetési Fórum (OFEF) összehívását, de olyan keddi forgatókönyv is szóba került, miszerint az Országgyűlés könyvtárába vonulnának a diákok.

Minden hallgató visszatért az ELTE BTK A épületének kari előadójába az elfoglalt egyetemekről. Újabb fórum kezdődött, a diáktüntetés tehát ott folytatódott, ahol délelőtt elkezdődött. A megjelentek között korábban ott volt a közszolgálati televízió székháza előtt hosszú hónapok óta éhségsztrájkoló Nagy Navarro Balázs és több kormányellenes megmozdulásról ismerős arc is. A Hír TV azt közölte, hogy a hallgatók egy része nem szeretett volna éjszakába nyúlóan demonstrálni, és inkább hazaindult.

A Színház- és Filmművészeti Egyetemről is visszaindultak a demonstrálók az ELTE bölcsészkarára. Tudósítónk úgy értesült, a Corvinust „visszafoglalták” a rendőrök, így minden bizonnyal a Múzeum körúti BTK épülete maradt egyedül „a diákok kezén”.

A Deák térről az ELTE-re

Megmozdulások vidéken

Pécsett hétfőn a Középiskolai Hálózat (KiHa) által szervezett tüntetés résztvevői délután öt órakor a 48-as téren gyűltek össze, többen transzparenseket emeltek a magasba. A szónokok azt hangsúlyozták, hogy a kormány a február 8-i határidő lejártáig nem teljesítette maradéktalanul a hallgatói szervezetek követeléseit, s a kormányzó erő most arra készül, hogy a „röghöz kötést” az alkotmányba foglalja. Volt, aki azt mondta, újságírók politikai nyomásra lejárató kampányt indítottak a Hallgatói Hálózat (HaHa) ellen, de a megmozdulásokat már csak azért is folytatni kell, mert a kormány arra számít, hogy a diákság megunja és feladja a „közgondolkodást is befolyásoló” akcióit. A beszédek elhangzása után a demonstrálók a Széchenyi térre vonultak, ahol csatlakoztak hozzájuk a HaHa aktivistái, s együtt mentek a PTE Bölcsészettudományi Kar Ifjúság úti épületéhez.

A helyi politikusoknak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) érdekében történő fellépését sürgető petíciót adtak át a felsőoktatást érintő kormányzati lépések ellen tiltakozó oktatók, hallgatók és középiskolások hétfőn a csongrádi megyeszékhelyen, a megyei kormányhivatalban és a városházán. A petíciót a tüntetőktől átvevő Solymos László (MSZP) szegedi alpolgármester emlékeztetett arra, hogy tavaly decemberben a közgyűlés tagjai – politikai oldaltól függetlenül – egyhangúlag támogatták a hallgatók által megfogalmazott követeléseket. A városháza előtt demonstráción Kiss Attila, az Oktatói Hálózat egyik aktivistája mintegy kétszáz tanár, hallgató és középiskolás diák előtt azt mondta, hogy a régió legnagyobb munkaadója, az SZTE a működőképessége határára került. Az egyetemet érintő forráskivonás a várost és a régiót is sújtja – tette hozzá. A professzor hangsúlyozta: az egyetemi oktatókat aggodalommal tölti el, hogy az elmúlt időszakban a tudás, a szakmai hozzáértés szerepe leértékelődni látszik. A tüntetők a belvároson keresztül a bölcsészettudományi karra vonultak, ahol a felsőoktatás jelenéről és jövőjéről fórumot tartanak. A szervezők az MTI kérdésére elmondták, a korábbi fórumoktól eltérően nem tervezik az éjszakát az egyetemi épületben tölteni.

A diákszervezetek a Deák téren gyülekeztek hétfő délután, ahonnan tiltakozó felvonulást indítottak. A meghirdetett útvonal szerint eredetileg a lágymányosi egyetemi campusig mentek volna, de a résztevők, több mint ötszázan az ELTE Múzeum körúti épülete elé érve megálltak, majd bementek a karra.

A Hallgatói Hálózat és a Középiskolai Hálózat által szervezett demonstráció részvevőinek egy része az egyetem Múzeum körúti A épületében, a kari nagyelőadóban gyűlt össze, itt a tiltakozás egyik rendezője azt mondta: az egyetemek autonómiája érdekében nyomásgyakorlási eszközként „visszafoglalják az egyetemet”, „blokádot hirdetnek”. A kari nagyelőadóban fórumot kezdtek, és döntöttek arról, hogy kedd reggelig többen az egyetemen maradnak, majd aznap döntenek az esetleges folytatásról.

A Corvinuson

A demonstrálók ezután a Budapesti Corvinus Egyetem Fővám téri épületéhez vonultak, majd onnan a Magyar Nemzeti Múzeum irányába indultak vissza. A múzeum lépcsőjén felolvasták hat pontból álló követeléseiket. Ebben a közoktatás és a felsőoktatás reformját, a keretszámok 2011-es szintre történő visszaállítását, a forráskivonások leállítását, a hallgatói szerződés eltörlést, az egyetemi autonómia helyreállítását és a hátrányos helyzetűek továbbtanulási lehetőségeinek megteremtését sürgették. A tiltakozók ezután elszavalták a Nemzeti dalt.

Filmművészetiről a BTK-ra

A demonstrálók ezután a Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utcai épületében tartottak gyűlést, majd visszatértek az ELTE Múzeum körúti épületébe, ahol ismét fórumot kezdtek. Ezen este arról döntöttek, hogy keddre kezdeményezik az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum összehívását. A tüntetés kezdetén a magukat nemzeti érzelműnek valló Magyar Tavasz Mozgalom aktivistái tartottak sajtótájékoztatót. Itt Stummer János, a nemrég alakult szervezet vezetője elfogadhatatlannak nevezte a Hallgatói Hálózat szerinte anarchista módszereit, ám a követeléseikkel egyetértett.

A több száz demonstráló jelentős rendőri készültség és felvezetés kíséretében egyebek mellett azt skandálta, hogy „szabad ország, szabad egyetem!" illetve „nem hagyjuk!”. Molinóikon az volt olvasható, hogy „stadionok helyett szellemi arénákat”, illetve „mi írjuk a történelmet, ti hamisítjátok”. A demonstráció békésen zajlott, ám a felvonulók az úttestre lépve többször akadályozták a közúti forgalmat.

Utcai demonstrációból egyetemfoglalás

A demonstráció egyik főszervezője a a Hír TV-nek úgy fogalmazott, nem törvénybeütköző az egyetemfoglalás, legjobb tudomása szerint maximum a házirenddel ellentétes a szervezkedés. A rendőrség egyébként kordont vont az ELTE BTK elé, hogy a kint maradt tömeg ne akadályozza az autóforgalmat. Amikor ugyanis a Rákóczi úton haladtak, a diákok közül többen leléptek az úttestre, és rövid időre megbénították a közlekedést. Az eredeti tervek szerint a Műszaki Egyetemre is el akartak menni a hallgatók, de erre végül nem került sor.

 

Dezső Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészkarának dékánja még az eseménysort megelőzően azt mondta: nem tudni, mit terveznek a demonstrálók, de kiemelte: a karon nincs olyan terem, ahol elférnének ennyien. Dezső szerint a legnagyobb baj az, hogy nincs megoldva a tiltakozáshoz csatlakozók személyi biztonsága. Márpedig ha ennyien bezsúfolódnának egy kisebb terembe és valaki rosszul lesz, annak felelőssége a szervezőket terheli. A dékán egyébként elítélte a Hallgatói Hálózat akcióját. Közleményében azt írta, a diákok egy illetékes személytől sem kértek engedélyt a fórum megtartására, így az engedély nélküli rendezvénynek számít.

A Hír TV munkatársa még délután elmondta, a bölcsészkar főépületének folyosójára szorult diákok közül sokan nem értettek egyet társaikkal, ők csupán órájukra szerettek volna bejutni. A BTK dékánja arról tájékoztatott, egyelőre nem kíván beavatkozni az események menetébe. A tüntetés egyik szervezője elmondta, a rendőrség az utcai demonstrációt volt hivatott biztosítani, az a rendezvény azonban délután véget ért.

A HaHa

A hálózatról a Magyar Nemzet írta meg, hogy nagyban köthető Soros György üzletemberhez. Azt pedig a Hír Televízió Célpont címmű műsora derítette ki, hogy a szervezet Bajnai Gordonékkal is lepaktált. Az amerikai szakemberek által felkészített aktivisták politikai megállapodás végett ültek asztalhoz a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014-gyel. Ismert, egybecseng bizonyos felsőoktatási kérdésekben a Hallgatói Hálózat, a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány, az MSZP és a Demokratikus Koalíció álláspontja. Egyik félnek sincs ellenére a tandíj, és mindannyian eltörölnék a röghöz kötésnek nevezett hallgatói szerződéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.