Több mint ötven év után, 2014. március 15-étől új polgári törvénykönyve lesz az országnak, miután a parlament hétfőn elfogadta az állampolgárok alapvető vagyoni és személyi viszonyait szabályozó magánjogi kódexet. Répássy Róbert keddi budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, az első demokratikusan elfogadott kódex a hétfőn jóváhagyott anyag, ezt több mint egy évtizedes előkészítő munka és féléves országgyűlési vita előzött meg. A több mint két tucat jogtudós részvételével előkészített új, mintegy tízezer szabályt tartalmazó Ptk. jelentősége abban áll, hogy kiterjeszti a szabadságjogokat, megerősíti az egyén önrendelkezési jogát – mondta az államtitkár.
Megjegyezte, hogy a kabinettől nem érkeztek a jogszabályhoz olyan módosító javaslatok, amelyekkel ne azonosult volna a kodifikációs bizottság elnöke. A 2014. március 15-ei hatálybalépést Répássy Róbert úgy értékelte, hogy keresve sem lehetne jobb időpontot találni, mint a polgári forradalom évfordulóját.
Rendkívüli változás
A tájékoztatón Mátrai Márta fideszes országgyűlési képviselő, az alkotmányügyi bizottság tagja rendkívüli változásnak nevezte, hogy a családjogi törvény bekerült a Ptk.-ba. A családjogi könyv alapelvei közé sorolta a házasság, a család, a kiskorú gyermek védelmét, valamint a házastársak egyenjogúságának elvét.
A politikus azt mondta, a – kötelmi jog között szabályozott – élettársi kapcsolatok esetében sem csorbult semmilyen jog, hiszen „az élettársak joga még inkább kiteljesedett” azzal, hogy ha gyermeket vállalnak, akkor megilleti őket mind a lakhatással, mind pedig a tartással kapcsolatos jogi előny. A regisztrált élettársi kapcsolatról szólva Mátrai Márta emlékeztetett, hogy nem került be az új Ptk.-ba, ugyanis eddig sem volt része, mert külön jogszabály rendezi.
Azzal kapcsolatban, hogy az Alkotmánybíróság tavaly decemberben kihirdetett határozatával megsemmisítette a családvédelmi törvény egyes, az öröklési szabályokkal, valamint a család fogalmával összefüggő rendelkezéseit, Répássy Róbert úgy reagált: megvizsgálták az Ab-határozatot, és úgy ítélték meg, a testület nem hozott olyan rendelkezést, amely érintené a Ptk. szabályozását. Kérdésre válaszolva ő is hangsúlyozta, hogy az élettársak jogi szabályozása a jelenleg hatályos szabályokhoz képest nem változott, sőt közös gyermek esetén erősödött az élettársi kapcsolat jogi elismerése.