Rogán: Indokolatlan költségeket kell megtéríteni

A lengyelek követhetik a rezsicsökkentési példát, és bár a honi szocialisták is ma támogatni látszanak az irányt, véleményük hiteltelen, kormányon nem tettek lépéseket ez irányba. Rogán Antal a Péntek8 vendége volt.

BuL
2013. 02. 08. 20:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kétgyermekes, két felnőtt keresős család átlagosan 73 ezer forintot fordít rezsire egy hónapban a statisztika szerint. De a rezsit nemcsak a villany- és a gázár, valamint a fűtési költségek határozzák meg, a szemétszállítás, a csatorna-, a vízdíj, a palackos gáz és hasonlók ugyanúgy részei, ezért kezdett a Fidesz az utóbbi rezsielemek átfogó revíziójába – fogalmazott Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető a Hír TV háttérműsorában. Mint mondta, a munka azért sem könnyű, mert hiába hasonló a villany árképzése az ország valamennyi pontján, a vizet Bács-Kiskun megyében valahol 182 forintos egységáron adják, más nagyvárosban viszont csaknem ezerért.

„Az emberek nem azért fizetnek vízdíjat és mást, hogy azokkal indokolatlan költségeket térítsenek meg, ezért valóban a legindokoltabb szintre kell leszorítani a költségstruktúrát” – jelezte a kormánypárt törekvéseit Rogán, hozzátéve hogy a rezsicsökkentés miatt esetleg panaszkodó önkormányzatokkal közösen fogják áttekinteni a bürokratikus részleteket, „van itt mindenféle díjból százféle”. Az újbóli rezsicsökkentés után meglátása szerint egy család 7500 forint körüli összeget fog megspórolni majd havonta. Azt is bejelentette, hogy azok a társasházak, amelyek közös költség címén egyszerre több tételt szedtek be eddig, górcső alá vétetnek majd, „van munkája a Németh Szilárd által vezetett munkacsoportnak”, s nem véletlenül tartanak fenn bármilyen bejelentést fogadó zöldszámot sem.

Az önkormányzatok panaszaival kapcsolatban elmondta még, hogy a szolgáltatók hálózatfejlesztése nincsen veszélyben, utóbbit egyébként sem profitból hajtják végre, mert az amortizációból leírhatják. A veszélyeztetett munkahelyekkel kapcsolatban pedig azt tanácsolta, a szolgáltatók tekintsék át, nincs-e túl sok vezető vagy jutalmazás a cégnél.

Kívülről oktrojált baloldali politika

A Jobbik azon kritikájára, miszerint miért nem 30 százalékkal csökkenti a kormány a rezsit, azt mondta, az ellenzéki pártnak inkább mutatnia kellene még egy országot Európában, ahol a kormány ilyet meglép. „A lengyel kormány tett még a miénkhez hasonló bejelentést, de még ők sem tették meg az ehhez szükséges lépéseket” – vont párhuzamot a frakcióvezető. A legutóbbi MSZP-s jelzésekre, amelyek egy újfajta rezsicsökkentési programot sejtetnek, úgy reagált, hogy nekik nyolc esztendejük volt bizonyítani.

„Amikor Bajnai Gordon is új szereplőként próbál visszatérni a politikába, ott én leginkább azt érzem törésvonalnak, hogy a régi szereplők egy kívülről oktrojált politikát kívánnak ráerőltetni a baloldalra és a baloldali szavazókra, amit egyébként talán ők sem képviselnének.”

Rogán: Az LMP anno Bajnai ellenzékeként jött létre

Az ellenzék belső konfliktusait elemezve felhívta a figyelmet arra, hogy az LMP a Bajnai-kormány ellenzékeként jött létre, így a párthoz tartozók egy részének a gyomra nehezen veszi be, hogy most Bajnai Gordon mellett sorakoznak fel egyesek. A belviszály következményei közül egyet felvillantva rámutatott, hogy ha a mostani ellenzéknek kellene válságban kormányoznia, mennyire könnyű lenne egy-egy nagyvállalatnak megakadályoznia adott esetben a bankadó fenntartását.

Az E.ON visszavásárlásáról a kormánypárt ma két kritikával szembesül: drága és szükségtelen lépés volt. Rogán erre azt mondja, az E.ON nem csupán gázkereskedő, van hozzá egy gáztározó, és ezt más is tudja, „Közép-Európa legnagyobb lehetőségei vannak nálunk a gáztározókban”. A visszavásárlás momentumát pedig úgy értelmezi, hogy „ezzel a jogot vettük vissza, hogy a magyar gázkeretszerződést a mi nevünkben ne egy német cég kösse meg az oroszokkal, hanem a magyar állam, ez a nemzeti függetlenségnek minimum egy nagyon fontos biztosítéka. [ ] Az a helyes, ha egy ország saját maga képviseli a saját érdekeit, s ezt nem tudják jobban Berlinben, mint Budapesten. [ ] Az IMF most Bukarestnek javasolja, hogy adjanak el néhány stratégiailag fontos vállalatot, csak ilyenkor mindig azt felejtik el megmondani, hogy hogyan számolják el a megtérülést; a hatszázalékos német megtérülést úgy számolják nálunk, hogy kockázatosabbnak tartanak minket, miközben otthon csak két százalékkal kalkulálnak.”

Közösen fogjuk visszafizetni

A politikus Magyarország hitelezőjének tartja a Nemzetközi Valutaalapot egészen addig, amíg a Bajnai-korszakig felvett hiteleket az utolsó fillérig vissza nem fizetjük. „Az ország érdekei ma hagyományos IMF-hitelt nem kívánnak meg, laza megállapodásra törekszünk, amihez ha nem kívánnak partnerek lenni, finanszírozzuk a piacról az országot. [ ] Magyarország IMF-program nélkül jobban teljesít fiskális szempontból, mint Portugália IMF-programmal, csökken az államadósságunk, 3 százalék alatti a deficitünk.” Rogán ezért nem fogadja olyan jó szívvel a valutaalap tanácsait. Hogy valóban sikerül-e tartani a 3 százalék alatti hiányt az e-útdíj bevezetése és a NAV-hoz bekötött pénztárgépek híján is, Rogán úgy fogalmazott, az erről szóló kételyek egy rituálé részei.

Általánosságban úgy véli, az adósságot a szocialisták gondolkodásával ellentétben nem a lakossággal kell kizárólag kifizettetni, hanem együtt az ország minden szereplőjének, azoknak is, akik akkor komoly profitokat tettek zsebre, amikor az adósság felhalmozódott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.