Nehéz és hosszadalmas feladat lesz az Európa és az Egyesült Államok közötti szabad kereskedelmi megállapodás létrehozása, de ha sikerül úgy megoldani, hogy egyik fél érdekei se sérüljenek, akkor mindenki jobban jár majd az övezet megteremtésével – mondta Martonyi az M1 Ma reggel című műsorában pénteken.
A tárcavezető azzal kapcsolatban, hogy szerdán Rómában részt vett a transzatlanti vacsorán, amelyen John Kerry, a február elején kinevezett amerikai külügyminiszter is ott volt, kifejtette, az EU és az Egyesült Államok közötti szabad kereskedelmi övezet gondolata már legalább másfél évtizede felmerült.
Hangsúlyozta, a transzatlanti rendszernek szüksége van egy erősebb gazdasági alapra, hogy a geopolitikai, geostratégiai szerepét megőrizhesse. A két fél közül eddig Európa sokkal erősebben szorgalmazta ezt, az Egyesült Államok kevésbé érdeklődött a kérdés iránt – emlékeztetett, hozzátéve: most azonban úgy tűnik, hogy mindkét oldalon megvan a szükséges politikai elhatározás, hogy létrejöjjön a megállapodás.
A római eseményen Martonyi beszélt Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszterrel is. A magyar tárcavezető felidézte, kollégájának felvetette Robert Fico szlovák kormányfő napokban elhangzott beszédét, amivel kapcsolatban szlovák partnere érzékeltette, hogy „nem mindig a szavakra kell figyelni, hanem inkább arra, ami ténylegesen történik”. Fico kijelentése „nem volt kifejezetten EU-konform” – vélekedett Martonyi.
Fico vérlázító kijelentése
Köszönő viszonyban sincsenek az európaisággal Robert Fico kijelentései – reagált szerdán közleményben Mészáros Alajos és Bauer Edit, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának két európai parlamenti képviselője a szlovák kormányfő nyilatkozatára. Rudolf Chmel is bírálta szavaiért a politikust. Ismert: Fico azt mondta, hogy bármennyire is tisztelik a kisebbségeket, a független Szlovákiát nem az ő számukra, hanem elsősorban az államalkotó szlovák nemzet számára hozták létre.
Kiemelte, mindenesetre a szlovák–magyar kapcsolatok jól fejlődnek, Ivan Gasparovic államfő múlt heti budapesti látogatása is jól sikerült. Megjegyezte, ő maga március 13-án Pozsonyba utazik.
Robert Fico kedden Túrócszentmártonban kijelentette: azt szeretné, ha abbamaradna Szlovákia zsarolása a kisebbségi jogokkal. A miniszterelnök leszögezte: bármennyire is tisztelik a kisebbségeket, a független Szlovákiát nem az ő számukra, hanem elsősorban az államalkotó szlovák nemzet számára hozták létre.
Azzal kapcsolatban, hogy hétfőn Bukarestbe utazik, a külügyminiszter közölte, amikor román kollégája, Titus Corlatean korábban Budapesten járt, megállapodtak, hogy viszonozza ezt a látogatást. Az utóbbi időben ugyan voltak „kisebb-nagyobb viták” a két ország között, de már csak azért is elmegy Bukarestbe, hogy „lehetőleg azért megpróbáljuk megőrizni a stratégiai partnerségnek az értékes elemeit” – fogalmazott Martonyi.
Külügyminisztérium hétfőn közölte, hogy a találkozón lehetőség nyílik az elmúlt időszak eseményeinek áttekintésére és a jövőbeli együttműködés irányainak egyeztetésére. A miniszter jövő hétfőn Bukarestben megnyitja Bánffy Miklós író, volt külügyminiszter (1921-1922)emlékkiállítását, amely a bukaresti magyar nagykövetség és a Balassi Intézet bukaresti Magyar Kulturális Központja kezdeményezésére valósul meg.
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára február elején beszélt arról, hogy „zászlóháború dúl” a Székelyföldön, és úgy fogalmazott, azáltal, hogy Kovászna megye és Hargita megye kormánymegbízottja is körlevélben tiltotta meg a székely zászló kitűzését, „szimbolikus agressziónak vagyunk szemtanúi”. Felidézte a román honvédelmi miniszter korábbi szavait, amelyek szerint a székely zászló támadás a román nemzeti jelképek ellen.