Ismert, csütörtökön tüntetők hatoltak be a Fidesz budapesti, Lendvay utcai székházának udvarára az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakozva. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója Bajnai Gordon volt miniszterelnököt nevezte meg a székház blokádjának felelőseként. Rogán Antal szombati sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a szombati megmozdulást „ugyanaz a Bajnai-gárda szervezi”, amelyik csütörtökön már bemutatkozott a Fidesz székházánál.
Az országnak új alkotmányos társadalmi rendre, új politikára van szüksége, amelyben mindenki részt vehet, és amelyben „a képviseleti demokráciát a részvételi demokrácia ellenőrzése alá helyezzük” – mondta Tamás Gáspár Miklós a szombat délutáni, Az alkotmány nem játék! elnevezésű demonstráción. Hozzátette: olyan új rendre van szükség, amelyben „végre a nép fog uralkodni, de ezúttal komolyan”. Az alaptörvény elavult, nemcsak a módosítások miatt, hanem már hatálybalépésekor az volt – jelentette ki. Tamás Gáspár Miklós elmondta: akármi fog történni a következő napokban, azzal, hogy ez a tiltakozás megszületett, a magyar nép győzelmet aratott.
Mércs Pál, A Város Mindenkié mozgalom aktivistája „valódi alkotmány” megalkotásának fontosságára hívta fel a figyelmet, és egyben kijelentette: a Fidesz és a KDNP elnyomó rendszert épít. Decki Sarolta, az Oktatói Hálózat aktivistája beszédében arra kérte az Országgyűlés tagjait, hogy ne szavazzák meg az alaptörvény negyedik módosítását. „Az alkotmány nem játék! Az oktatás nem játék, és a jövőnk sem játék” – mondta.
Aradi Fanni, a Középiskolai Hálózat aktivistája azt emelte ki, hogy a kormány olyan eszközökhöz nyúl, amelyek egy normális demokráciában elképzelhetetlenek. A tömeghez szólva elmondta: „a mi feladatunk ráébreszteni a politikusokat, hogy elkényelmesedtek, elszakadtak a valóságtól, azzal, hogy tudatos állampolgárokká válunk”.
Pardavi Márta a Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért és az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet nevében arról beszélt, minden valódi alkotmány a polgárt védi a hatalomtól, ám a magyar alaptörvény és annak negyedik módosítása az államot védi a polgárokkal szemben. „A negyedik módosítás nem jogokat ad az embereknek, hanem elveszi a jogaikat, és végleg felszámolja az alkotmányosságot” – fogalmazott.
Az MNO tudósítójának beszámolója szerint a helyszínen van többek között Juhász Péter (Milla), Hanthy Vilmos (Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége), Scheiring Gábor és Szabó Rebeka (Párbeszéd Magyarországért), valamint Székely Tamás szakszervezeti vezető is. Az MSZP évértékelőjéről átment Nyakó István, a DK-t pedig Avarkeszi Dezső képviseli. A millás rendezvényekről ismerős Karsay Dorottya és Pikó András is jelen van, valamint az SZDSZ-es Szabadai Viktor is.
A rendezvény résztvevői között voltak, akik vörös csillagot viseltek, többeken pedig olyan kitűző volt, hogy „én sem szigorítanám az abortuszt”.
A megmozdulás négy óra körül véget ért, ezt követően sokan hazamentek. A maradók egy része, több száz ember azonban elindult a Szemere utcán keresztül, állítólag a Képviselői Irodaház érintésével a Sándor-palotához tartanak. A menet elején Középiskolai Hálózat és Az alkotmány nem játék feliratú molinók láthatók – jelentette tudósítónk.
A Hír TV tudósítója arról számolt be, hogy a rendezvény után békésen hazaindultak az emberek, amikor néhány hangadó – magát egyetemfoglalónak nevező – megafonnal vonulásra kezdte biztatni őket. Így indultak el az irodaház felé. Útközben rendőrök kísérték a tüntetőket.
A tiltakozók öt óra előtt érkeztek a Fehér Ház elé, s mivel kiderült, hogy nem lehet a Sándor-palotához menni, megszavazták: az Alkotmánybírósághoz vonulnak. A mintegy ezerfős tömeget a Képviselői Irodaháznál Mécs Imre – most éppen SZDSZ-es – politikus fotózta. Az épületnél hangosbeszélőn részleteket olvastak fel a Fidesz 1989-es programjából.
Fél hat körül a menet átért Budára – jelentette az MNO tudósítója, hozzátéve: az Alkotmánybíróság épülete előtt három beszéd lesz, és a hahások már azt is megbeszélték a hídon, hogy melyikük miről fog szólni. A többi között azt skandálják: „Nem hagyjuk!” illetve a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatban a felszólítást Áder János köztársasági elnöknek címezve azt, hogy „Ne írd alá, Jani!”
17.55: A Fő utcában, a templom előtt az egyik szervező arra kérte a többieket, hogy halkabbak legyenek, mert mise van. Később arra szólították fel az elől haladókat, hogy maradjanak a molinó mögött, mert nem látszik tőlük a felirat – közölte az MNO tudósítója.
18.10: Megérkeztek a tüntetők az Alkotmánybíróság épületéhez. Még útközben odamentek néhányan a Hír TV stábjához, és azt skandálták: „Objektív hírközlés”, „Van médiánk”.
18.30: Elhangzott a három beszéd, melyet a rendőrsorfal mögött, az épület kapujánál mondtak el. Ezt követően az egyebek között a hallgatói szerződések ellen tiltakozók elénekelték a Szózatot és a Himnuszt. Bejelentették: hétfőn a Sándor-palotánál tüntetnek. Ez után véget ért a megmozdulás, a tüntetők elindultak haza.
A rendezvényen rendőri intézkedésre nem volt szükség – mondta Kovács Viktória, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek.