Selmeczi úgy fogalmazott: pártjuk és a kormány számára is alapelv és érték, hogy senkinek nem engedik el a kezét, és mindent megtesznek, hogy az emberek ne kerüljenek utcára. A Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok által előidézett adósrabszolgaságból való kivezető út érdekében már eddig is többet tettek, mint bármely más kormány Európában – tette hozzá.
Közlése szerint több mint 133 ezer devizahiteles család élt az árfolyamgáttal, 170 ezren pedig a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével. A Nemzeti Eszközkezelő programjának keretében 600 lakást vásároltak meg, és így a családok saját otthonukban maradhattak, hitelük törlesztőrészleténél lényegesen alacsonyabb bérleti díj fejében. Ugyanebben a programban idén tízezer embernek nyújthatnak még segítséget. A legrosszabb helyzetbe került embereknek az ócsai szociális családiház-építési program nyújthat segítséget – sorolta.
A Fidesz szóvivője elmondta, hogy a devizahitelesek segítése érdekében pénzügyi biztost neveztek ki, és az első Orbán-kormány idején már létező, a szocialista kormányok által megszüntetett kamattámogatási kedvezményt újra bevezetik, visszaállítják és bővítik a gyermekek után járó úgynevezett szocpolkedvezményeket.
Selmeczi Gabriella szerint a családi adókedvezmény bevezetése és a rezsicsökkentés is nagy segítség a bajba került családoknak. A segítség kiterjesztése érdekében jelenleg is folynak a tárgyalások a bankszövetséggel, és az önkormányzatokkal egyeztetve az önkormányzati bérlakások szociális alapú bérlésének lehetőségével további megoldások kialakításán is dolgoznak.
A kormánypárti politikus azt mondta: a kilakoltatási moratórium meghosszabbítása csak ideiglenes megoldás, végleges és biztonságos megoldást akarnak teremteni, így kvótarendszer bevezetésével lassítanák és gátolnák az otthonok elárverezését, de akár a devizahitelek forintosításának ötletére is nyitottak.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a Magyar Nemzeti Bank devizatartalékaiból lehetne-e segítséget nyújtani a bajba került családoknak, Selmeczi Gabriella azt válaszolta: az előző elnök nagy hiánnyal adta át a független intézményt, ami abból adódott, hogy „más pénzügyi érdekeknek vetették alá” a jegybankot.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szombati közleménye szerint a kabinet arra ösztönzi a közeljövőben az önkormányzatokat, hogy vállaljanak részt a súlyos társadalmi probléma közös megoldásában önkormányzati lakások szociális alapú bérlésének lehetőségével, a kormány pedig megvizsgálja, hogy milyen segítséget tud ebben biztosítani a helyhatóságok számára. A tárca álláspontja szerint a lakóingatlanokkal és szociális intézményrendszerrel rendelkező önkormányzati rendszerben jelentős tartalék rejlik.
Február 27-én kezdődtek meg a tárgyalások a devizahitelesek problémájának rendezéséről, majd a háromoldalú szakmai tárgyalás március 5-ei fordulóját a Magyar Bankszövetség kérésére elhalasztották.
A kormány számít az önkormányzatokra azoknak a devizahiteleseknek a megsegítésében, akiket a kilakoltatás veszélye fenyeget – mondta az Emmi szociális államtitkára. Soltész Miklós szerint megoldás lehet az érintettek számára az önkormányzati lakások szociális alapú bérlésének lehetősége.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke szerint hivatali ideje alatt az MNB aktívabban is felléphetett volna a devizahitelezés terjedése ellen, bár szerinte más eszközük nem nagyon volt, mint a szavuk.