A baloldal képtelen a kormánypárt befogására?

A baloldal elmúlt nyolcéves kormányzása is tükröződik az elmúlt hetek időközi választásain, amelyeken az MSZP folyamatosan kapta a pofonokat.

Kovács András
2013. 04. 28. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldal nyolcéves kormányzása a települések többségének nem hozott érdemi fellendülést, így a szocialisták helyi vereségei teljesen érthetőek – mondta Kiszelly Zoltán. A politológus úgy látja, az MSZP továbbra sem vonzó, míg a Fidesznek fegyelmezettebbek a szavazói, így egy nem kiélezett voksoláson könnyedén tud nyerni a kormánypárt. Azt látjuk, hogy az elmúlt nyolc év rossz kormányzása és a Bajnai-féle megszorítások még ott vannak az emberek fejében, valamint a szocialisták nem tudják megújítani a szavazóbázisukat – tette hozzá.

Kiszelly szerint egy-egy eredmény azt a megyét minősíti, ahol az adott választás lezajlott, így a párton belül a helyi erős emberek méretnek meg. Azért is indul az Együtt 2014 külön, hogy felmutathassák: képesek az adott választókerületben megelőzni az MSZP-t, így lényegesen nagyobb esélyük van arra, hogy ők indulhatnak majd a jövő évi választáson közös jelöltként – vélekedett az elemző.

Bajnai június 16-ig mindenképpen két számjegyűre szeretné növelni pártja támogatottságát, hogy nagyobb eséllyel induljon neki az egyeztetéseknek. „A szocik mindenképpen azt akarják mutatni, hogy ők a legerősebb ellenzéki párt.” A politológus szerint Szigetváriék azon elképzelése, hogy kétpólusú verseny alakuljon ki az egyéni választókerületekben, semmiképpen nem jött be, mivel a Jobbik várhatóan mindenhol el tud majd indulni, és a kormányellenes voksok egy része náluk landol majd.

Az időközi választások eredményein nagyjából az tükröződik, ami a közvélemény-kutatási eredményekből is látszik: hogy a Fidesz stabilan őrzi vezető helyét a pártok között – erről már Varga Áron beszélt. A Policy Solutions elemzője szerint ez annak ellenére így van, hogy a választások óta a kormánypárt csaknem egymillió szavazót elvesztett. Lényegében ennek a stabil vezetésnek köszönhető a Fidesz jó szereplése az időközi választásokon, igaz, e tekintetben is voltak kivételek – ilyennek tekinthető az MSZP-s győzelemmel véget ért soproni és szolnoki időközi választás – tette hozzá. „Annyiban mindenképpen trendnek tekinthető az időközi választások rajzolta minta, hogy egyértelműen mutatja: az ellenzék nem fogta be a jobboldalt.”

Varga szerint a közvélemény-kutatási adatok, az időközi választás és a kormány által elkezdett, hosszú távon egyébként fenntarthatósági gondokat okozó rezsicsökkentő akció egyaránt befolyásolhatják az MSZP stratégiáját az elkövetkező időszakban. Egyértelmű, hogy az MSZP-nek, amennyiben – akár szövetségben – a Fidesz leváltását tűzi ki céljául, magasabb politikai sebességre kell kapcsolnia, kampányokat kell indítania, ki kell mennie az utcára. Amíg ugyanis a Fidesz kormányon kampányüzemmódba kapcsolt, az MSZP-ről ugyanez nem mondható el – fogalmazott a politológus.

Úgy látja, hiányosság az ellenzéki oldalon (ez nemcsak az MSZP-re igaz) abban mutatkozik, hogy a pártoknak nincsen egyetlen, kézzel fogható, a választók többsége által ismert válaszüzenete a Fidesz alsó középosztályt megszólítani képes üzenetére. Holott a válasz szinte kiált magáért: a társadalmi igazságtalanság, a gazdagoknak kedvező és a szegényeknek, átlagos keresetűeknek kevésbé kedvező kormányzati intézkedések kritikája lehetne a baloldal számára a kitörési pont – tette hozzá.

Az elmúlt időszakban sok szó esett arról, hogy az MSZP 2010-es vereségét és a DK-val való szakítását követően mely ellenzéki erők erősödhetnek meg. Az első aspiráns az LMP volt, amely még a pártszakadást megelőzően sem tudta érdemben megugrani saját 2010-es választási eredményét a kutatások szerint, a szakadást követően végképp semmi esélye nincsen erre – ismertette a Policy Solutions elemzője.

A második aspiráns az Együtt 2014 lett, Bajnai Gordon pártja ugyanakkor erősebben indult 2012 novemberében, mint ahogy jelenleg áll. Bajnainak is egyre kevesebb esélye van arra, hogy pártja vezető erőként vegyen részt az ellenzéki összefogásban – tette hozzá. Összességében tehát az várható, hogy amennyiben nem történik komoly változás egy váratlan esemény következtében a pártpreferenciákban, még 2014-ben is az MSZP lesz az ellenzék meghatározó ereje – vonta le a következtetést Varga.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.