A kisgazdák tevékenységükkel hozzájárulnak ahhoz, hogy a kormánypártok jó reménnyel készülhetnek az újabb megmérettetésre 2014-ben – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Kisgazda Polgári Egyesület–Kisgazda Polgári Szövetségpárt szombati sajtóbeszélgetésén Budapesten. A házelnök kiemelte: a jelenlegi a „seregszámlálás” időszaka, ideje számba venni erőiket, értékelni az elmúlt három év eredményeit, és meghatározni, hogy mi az, amit még a választási ciklusból hátralévő egy évben elvégezhetnek, el kell végezniük.
Meg tudják-e szólítani a jobboldaliakat?
Turi-Kovács Béla, a kisgazda szövetségpárt elnöke e célt tűzte ki: egyértelmű üzenetet fogalmazzanak meg a kisgazdák, mely szerint továbbra is fenntartják az együttműködést a Fidesszel, és 2014-ben is szövetségesként indulnak a választásokon. Az olyan ügyekben, amelyekben még nyitott kérdések vannak – például a földtörvény esetében –, a tárgyalásokat folytatni szeretnék. A földtörvényről azt is elmondta: hisznek abban, hogy jó jogszabály készül, és ebben nekik is részük volt, a tárca nyitott volt a javaslataikra. Azt is üdvözölte, hogy a földtörvényről széles körű társadalmi egyeztetés zajlik. A 2014-es választásokat illetően hangsúlyozta: nem irreális várakozás, hogy a kormánypártok jelenlegi többséget fenn lehet tartani, és a mostanihoz hasonló nagy többséggel kormányozhatnak, hogy befejezhessék a társadalmi-gazdasági modellváltást. A fő veszélyt az jelenti, ha a saját támogatóikat nem tudják kellő mértékben mozgósítani – mondta Turi-Kovács.
Mint mondta, Bajnai Gordon mozgalmát vetélytársnak tekinti, bár Bajnai – szerinte – nem alkalmas miniszterelnöknek. Bajnai ügyesen osztotta meg a baloldali szavazóbázist, komoly szeletet hasított ki belőle magának – vélekedett. Hozzáfűzte: Bajnait most sikeres válságmenedzselőként akarják feltüntetni, de „az idő nem mos el minden nyomot”: 2010-ben 500 milliárd forintos hiánnyal adták át a költségvetést az új kormánynak.
Kövér hangsúlyozta, arra kell készülniük, hogy egy egységesen fellépni képes baloldallal kell szembenézniük 2014-ben. Mindenesetre, amit a kormánypártok eddig tettek az ország hosszú távú érdekeiért, kellő erőt ad ahhoz, hogy bizakodva nézzenek a választások elé – mondta. Megjegyezte: úgy tűnik, a bázisuk stabil maradt, és ez optimizmussal töltheti el a kormánypártokat, hogy van esélyük ismét elnyerni a választók bizalmát.
Arra is kitért, hogy egész Európa „recseg-ropog a válság terhei alatt”, ezért is érthetetlen, hogy miért Magyarországgal foglalkozik a politikai baloldal, és „elvileg a néppárthoz kötődő” tisztségviselők. De az elmúlt évek vitái az unióval nem a magyar kormánynak ártottak, hanem az uniós intézményrendszerbe vetett hitnek – vélekedett.
Április 19-én Mesterházy Attila MSZP-elnök tárgyalásra hívta jövő hétfőre az Együtt 2014 – Párbeszéd Magyarországért választási szövetség és a Demokratikus Koalíció képviselőit, hogy kezdjék meg az egyeztetést a kormányváltáshoz szükséges összefogásról. Bajnai korainak tartja, hogy az Együtt–PM szövetség már jövő héten tárgyalásokat kezdjen az MSZP-vel. A pártelnök ezt azután jelentette be újságíróknak, hogy Bajnai azt kezdeményezte: az MSZP által korábban javasolt év végi, jövő év eleji megállapodás helyett pártja és a szocialisták már ősszel kössenek egyezséget. A tárgyalások elkezdésére június közepét javasolta, de sumák módon egy szót sem beszélt Gyurcsányról, aki a rendszerváltás óta egyengette Bajnai karrierjét.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója minderre azt közölte: formálódik a rezsicsökkentés-ellenes koalíció, és újra egymásra találtak azok, akik együtt tették tönkre az országot. Mesterházy Attila, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc „borzasztóan hamar egymásra talál, ha az emberek megszorításáról van szó”. Köztudott, hogy Gyurcsányék az eleje óta ellenzik a rezsicsökkentést, Mesterházy egyszer ezt, egyszer azt mondta róla, Bajnai pedig éppen a héten ismerte be, hogy ő sem támogatja – fejtette ki.