Navracsics: Érzések alapján nem lehet eljárni egy tagállammal szemben

Lehet, stratégiát kéne váltanunk, a románok kitüntették a Velencei Bizottság főtitkárát; mi nem így döntöttünk, azt gondoljuk, hogy vitapartnereink meggyőzhetőek – mondta a Péntek8-ban.

TK
2013. 04. 12. 19:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénteki nap híre volt, hogy Barroso EB-elnök levelet írt a magyar miniszterelnöknek a negyedik alkotmánymódosítás miatti aggodalmának hangot adva (Orbán Viktor már válaszolt is). A kormányfő helyettese, Navracsics Tibor így látja a helyzetet:

– Nekem ez fenyegetőzésnek tűnik, semmi konkrétumot nem tartalmaz a levél, ami eljutott belőle hozzám a hírügynökségi jelentések alapján. A „kontextus” a baj, ezt mondják uniós tisztségviselők, ez ébreszt bennük gyanakvást, még ha a jogszabályi rendelkezések nem is „gyanúsak”. Ez így nem túl egzakt – szögezte le Navracsics a Hír TV Péntek8 című háttérműsorában. Hozzátette: az EU érzések alapján viszont nem járhat el egy tagállammal szemben. – Az, amit ráadásul Viviane Reding mondott a bírói függetlenségről, egyszerűen nem igaz. Amikor a konkrétumokra kerül a sor, nagyon súlyos problémák nem derülnek ki. Még az ír igazságügyi miniszter is elhatárolódott a biztos Tobin-ügyben tett kijelentésétől, mely szerint jól tette Írország, hogy nem adta ki a gázolót, hisz nem független a magyar igazságszolgáltatás. Annyi rossz és negatív fordulat volt már ebben az ügyben is, hogy akkor hiszek Redingnek, ha Tobin itt van Budapesten – nyomatékosította az igazságügy-miniszter.

Nagyon sokan vagyunk olyanok a politikában vagy a média világában, akik személyesen és jól ismertük, és tudjuk, milyen emberfeletti erőfeszítésekkel és profin végezte a munkáját betegen is. Fájdalmasan fiatalon halt meg, évek múlva lesznek felfedezve azok a lépések, amelyeket a jövő majd forradalminak fog ítélni. Jobb lett volna, ha több ideje van arra, hogy kiterjessze a munkásságát.

A nap folyamán Barroso levelén kívül a velencei bizottság 6 fős delegációja is nálunk járt, de mint ez a híradásokból egyértelmű, prekoncepciókkal érkeztek.

– Nem is csináltak belőle titkot, eljöttek, hogy ne mondhassuk azt, hogy nem voltak itt – reagált a nyilvánvaló tényekre a politikus, elmondva, hogy a csapatnak egy 47 oldalas dokumentumot adtak át, amelyben minden kifogásra részletes és tételes választ adtak. – Lehet, hogy stratégiát kéne váltanunk – folytatta idézőjelbe téve Navracsics –, a románok például kitüntették a Velencei Bizottság főtitkárát; mi nem így döntöttünk, azt gondoljuk, hogy a vitapartnereink meggyőzhetőek.

Nézői kérdésre válaszolva a miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy Magyarország tekintélye a szakpolitikán biztosan nem múlik, „megbecsült nemzetközi partnerek vagyunk”. Nagy a füst és sok a kellemetlen hangvételű írás a nemzetközi sajtóban, ami a hangulatkeltés része, így keletkezett olyan európai közhangulat, amely Magyarország-ellenesnek látszik. – Aki azt mondja, hogy Magyarországon veszélyben van az igazságszolgáltatás, az bizonyítsa be. Bizonyos konfliktusokat fel kell vállalni – mutatott rá szakterületéről újra példát hozva az igazságügyi terület vezetője.

Az Európai Bizottság más országokkal is kötekedik. Ott van például az a néhány éve történt eset, amikor Franciaországból kitelepítették a cigányokat. Viszont van egy nagy különbség a két eset között: külföldön az ellenzéki pártok védik a hazát, míg itthon ez nem tapasztalható – mondta Navracsics Tibor. Az effajta kötekedésekkel csak azt érik el, hogy az unió országaiban csökken a lelkesedés az EU iránt, míg az Európai Bizottság nem képes ellátni a feladatát. Erre jó példa Románia és Bulgária schengeni csatlakozása. A két ország minden feltételnek megfelelt, de mégsem kapja meg a zöld jelzést – tette hozzá.

Júniusban születhet döntés a túlzottdeficit-eljárásról és elképzelhető, hogy velünk akarnak példát statuálni, de addig még sok minden történhet – mondta a miniszter. A választási eljárásról szóló törvény kapcsán felmerülő ellenzéki vádaskodások kapcsán azt mondta, hogy önmagában elég veszélyes játék előre megkérdőjelezni a választások tisztaságát.

Navracsics úgy véli, hogy a baloldal egyfajta strukturális válságban van, de ő a kívülállók nyugalmával tudja nézni „a Bajnai–Mesterházy-mérkőzést”. Az elszámoltatással kapcsolatban az igazságügy miniszternek nincs eszköze arra, hogy az igazságszolgáltatás munkájába beleszóljon – mondta. Navracsics elismerte, hogy hatékonysági problémák vannak a bíróságok munkájában, amit csak összefogással lehet megoldani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.