Portik azt mondta, hogy ő egy baloldali bűnöző

A Portik–Laborc találkozók leiratából egyértelműen kiderül, hogy az MSZP segítéséről volt szó – jelentette ki a Lánchíd Rádióban Gálszécsy András.

2013. 04. 23. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2008-ban legalább két alkalommal is találkozott egymással a Nemzetbiztonsági Hivatalt vezető Laborc Sándor és a jelenleg előzetes letartóztatásban ülő Portik Tamás. A megbeszélésekről készült hangfelvételek anonimizált leiratainak titkosságát hétfőn oldotta fel az Alkotmányvédelmi Hivatal a belügyminiszter utasítására.

Most mindent megtudhatunk ezekről a találkozókról, kivéve a neveket. Kiderült, hogy két találkozó volt, hol voltak, miről beszéltek – ecsetelte a jegyzőkönyvek jelentőségét Gálszécsy András volt titokminiszter, aki a felvételeket vizsgáló bizottságot vezette. A Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorában elmondta: azért van minden benne a leiratokban, még a lényegtelen részek is, nehogy olyan vád érje a hatóságokat, hogy megvágták azokat. A neveket a személyiségi jogok védelme miatt kellett kisatírozni, hiszen olyanokról is szó van, akiknek az ügyhöz semmi köze – tette hozzá.

Gálszécsy András aláhúzta: a leiratokból meg lehet ismerni, hogy Portik mit szeretett volna elérni, és mit ajánlott ezért cserébe. Főleg a második beszélgetés vége érdekes – húzta alá a szakértő –, amikor arról beszélgetnek, hogy Portik mit tud adni ahhoz, hogy a 2010-es választást a baloldal nyerje, és Laborc ezt miképp fogadja el. „Teljesen egyértelműen az MSZP segítéséről volt szó itt” – emelte ki Gálszécsy. Azt mondta Portik, hogy ő egy baloldali bűnöző és ebben a baloldali miliőben megvan a maga helye, de nagyon fél, hogy amennyiben a jobboldal győz, őt lecsukják. Ezért nem akart kormányváltást.

Önmagában az nem bűncselekmény, hogy találkoztak, annak lehet inkább büntetőjogi vonatkozása, hogy miről beszélgettek és miről állapodtak meg – mondta Gálszécsy. Szerinte nemzetbiztonsági vonzata akkor lett volna az ügynek, ha ez megvalósul: ha bűnözői körök nemzetbiztonsági segítséggel megpróbálták volna megváltoztatni a választások kimenetelét úgy, hogy bizonyos jobboldali képviselőket kreált ügyekkel hiteltelenítenek.

Gálszécsy kiemelte, hogy a leiratokból kiderül: módjuk volt továbbra is kapcsolatban lenni. Portik kapott egy telefonszámot, és megbeszélték, hogy mit tesznek a hívás után. „Ez egy szép szabályos titkosszolgálati akció ebben a formában” – fogalmazott a volt titokminiszter.

Ismert, a jegyzőkönyvekből elsőként az mno.hu közölt részleteket hétfőn. Ezekből kiderült, hogy Portik Tamás kijelentette: „nekünk az lenne a dolgunk, hogy erősítsük a miniszterelnök urat vagy magában legalább az MSZP-t”. Az olajos bűncselekményekből évekkel azelőtt hatalmas vagyont szerző férfi felajánlotta, hogy az érdekeltségébe tartozó internetes oldalakat is a baloldal szolgálatába állítja.

Azt nem lehet tudni, hogy a két személyes találkozót követően pontosan mi történt, mindenesetre Laborc Sándor egy olyan telefonszámot biztosított az egykori olajbűnözőnek, amelyen bármikor közvetlenül tudott nála jelentkezni.

Nyilvánosságra hozta a PestiSrácok.hu a Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal egykori főigazgatója és Portik Tamás, a a gyanú szerint az alvilág egyik legbefolyásosabb szereplője közötti, 2008-as találkozó jegyzőkönyvét. Az Index összefoglalója szerint a dokumentumból kiderül, hogy a Liszt Ferenc téri, Menza nevű helyen történt egyeztetésen rajtuk kívül még két ember vett részt: I. és G. A PestiSrácok szerint előbbi egy MSZP-közeli vállalkozó, utóbbi egy titkosszolgálati szakember lehetett.

A 24 oldalas jegyzőkönyvből kiderül, hogy Portik elkötelezett az MSZP irányába. Ezt elmondja róla I is, aminek kapcsán Laborc megjegyezte: „Ebből komoly dolgokat lehet csinálni”. Kiderülnek részletek azokról a tervekről, melyeknek célja a Fidesz és vezetőinek lejáratása, illetve a Portik ellen eljáró hatóságok és riválisok megfékezése volt.

Laborcékat az a felület érdekelte, ahol bírákat, ügyészeket, politikusokat tudnának befolyásolni. Laborc kifejti, hogy olyanra van szükségük, amikor „valaki megpróbálja befolyásolni a döntéshozókat. Ez kábszerrel, bármivel, médiafelülettel, akár kupiba elvinni”. „Én mindenben, amit önök mondanak. Én bármit 150 százalékig elhatároztam, régóta a lelkemben, meg a szívemben. Nem hiszem, hogy tudnak olyat kérni, amit ne tennék meg” – így reagált Portik Laborc kérésre.

Portik elmesélte saját történetét is, panaszkodott, hogy egyes rendőröknek, ügyészeknek nem volt elég a pénz, amit fizetett nekik, de Laborc megnyugtatta, és utalt egy bíróra is, aki nem független a külső befolyástól, mire Portik megnyugodott. Kiderült az is, hogy ment pénz a politikába is, Laborc kérdésére I közölte, hogy hozzá ment a pénz. Ezután elbúcsúztak I-től, majd az 1998-as ügyekről kezdenek el beszélgetni, amikor Portik leszögezi, hogy „nem is értek egyet a jobboldallal, sem a szívem, sem a lelkem nem húz oda, mindig is a baloldalnak dolgoztam, semmi bajom nem volt velük. Olaj, cigaretta, minden volt”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.