„Az évi több mint száz társadalmi szervezettel való együttműködés részletei nem nyilvánosak” – reagált a Mol arra a felvetésünkre, hogy milyen feltételek alapján támogatták összességében 25 millió forinttal a Bajnai Gordon által vezetett Haza és Haladás Alapítványt. A társaság honlapján ugyanakkor a támogatási alapelvek között az szerepel, hogy „nem támogatunk vallási szervezeteket, politikai célokat és pártokat, kormányzati szervezeteket”. A Haza és Haladás oldalán egyébként az szerepel, hogy nyilvános javaslataival és gondolataival a hatalom mindenkori gyakorlóira kíván hatni, a mindenkori magyar kormányzat munkáját kívánja jobbítani.
Az MNO hasonló kérdéseket kívánt föltenni az OTP-nek is, mivel az ő támogatási alapelveik között sem szerepel, hogy politikai kezdeményezéseket támogatnak, de választ egyelőre nem kaptunk. Korábban arra a kérdésre, hogy a pénzintézet amerikai részvényeseinek (a BlackRock amerikai alapkezelő, az Artio Global Management) volt-e hatása azon döntésekre, hogy összesen 40 millió forinttal támogatták a Haza és Haladás Alapítványt, a banktól a következő szűkszavú választ kaptuk: „Az OTP Bank igen széleskörű és sokszínű támogatási tevékenységet végez. Évente több mint száz szervezetet támogat.”
Ismert, Átláthatósági politika címmel tette közzé minden egymillió forintnál nagyobb összegű adományát és kiadását a Haza és Haladás Alapítvány. A dokumentum szerint Bajnai Gordonék 2011–12-ben összesen több mint 200 millió forint támogatást kaptak különféle magánszemélyektől, szervezetektől és cégektől. A legbőkezűbb adakozó a Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszterhez, illetve Soros Györgyhöz kötődő Center for American Progress (CAP) progresszív politikai kutatóintézet, amely a támogatások több mint felét adta: 2011-ben 209 ezer eurót, mai árfolyamon körülbelül 60 millió forintot, 2012-ben pedig 228 771 dollárt, mai árfolyamon mintegy 52 millió forintot.
A további támogatók között szerepelt az OTP Bank és a Mol is. Az OTP 2011-ben tízmillió, a Mol 2011-ben 10, tavaly pedig 15 millió forintot adott az alapítványnak. További adományok érkeztek 2011-ben Bojár Gábortól (3 millió forint), a Graphisoft alapítójától, Szigetvári Viktortól (2 millió forint), az alapítvány kuratóriumi tagjától, a Haza és Haladás Egyesület elnökétől és magától Bajnai Gordontól is (4,25 millió forint).
Az állam nem szól bele a Mol támogatási politikájába – mondta el Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter az InfoRádiónak, de hozzátette: tájékozódni fog az ügyben. A tárcavezető a Hír TV-nek úgy nyilatkozott: több kérdésre is választ vár az olajvállalat vezetésétől, és az eddigi gyakorlat befejezését kéri majd tőlük.
Giró-Szász András kormányszóvivő pénteken arról beszélt, hogy ez a helyzet is nyilvánvalóvá teszi, hogy semmiféle hatalmi túlterjeszkedés vagy demokráciadeficit nem jellemzi hazánkat, hiszen pont azok, akik ezeket az alaptalan vádakat rendszeresen megfogalmazzák, jelentős állami támogatásban részesülnek.