„Gyurcsány újra kijátszotta az őszödi kártyát, ezzel azonban nem Mesterházy Attilát akarja zsarolni, hanem az MSZP népszerűségét rombolni” – állította a Magyar Hírlapnak egy vezető szocialista politikus. A lap forrása szerint „Gyurcsány reménytelennek látta a helyzetet, hogy Mesterházyval érdemben megegyezzen, így Bajnaihoz fordult, hogy segítségével ő lehessen az ellenzék miniszterelnök-jelöltje.
Cserébe a hírlap névtelen informátora szerint Gyurcsányék nem maradnának ki az ellenzéki összefogásból, és „a Mesterházyval való tárgyalásokon Bajnai ragaszkodna a DK-sok markáns, listás jelenlétéhez”. A lap szerint ez azt jelenti, hogy Gyurcsány mellett 3-4 biztos befutó, valamint 6-8 valószínű, mandátumot érő helyet kapna a DK.
A Magyar Hírlapnak nyilatkozott egy ugyancsak névtelenséget kérő forrás, aki szerint „Gyurcsány dörgölőzése a szocialistákhoz” annak a taktikának a része, amellyel a DK-vezér „ott próbálja hátba szúrni volt párttársait, ahol csak tudja”. Gyurcsány a forrás szerint személyes okokból is támad olyan szocialistákat – például Tóth Csabát, Hagyó Miklóst vagy Tóbiás Józsefet –, akiknek aligha lehetett közük a szivárogtatáshoz.
Az őszödi beszéd kiszivárogtatása azért került ismét elő, mert a Heti Válasznak azt nyilatkozta Szabó Bálint DK-s politikus, hogy a szocialista párt három akkori felső vezetője 2006 nyarán felkereste a lakásán Rózsa-Flores Eduardót, ahol belehallgattak Gyurcsány balatonőszödi beszédébe. (Ismert: korábban a hetilap arról írt, hogy Gyurcsány azzal zsarolja az MSZP vezetését, hogy nyilvánosságra hozza a beszéd kiszivárogtatóit.) Szabó állítása szerint Rózsa-Flores éppen azért hívta meg őt, hogy legyen az eseményeknek egy „koronatanúja”, amikor személyesen találkozik az MSZP-s vezetőkkel. Szabó a három politikusnak csak a keresztnevét árulta el: Katalin, Imre és Ferenc. Ebből a Heti Válasz hat személyre szűkítette le a lehetséges résztvevők körét, köztük Szili Katalin egykori házelnökre, Szekeres Imre volt honvédelmi miniszterre, illetve Baja Ferenc korábbi államtitkárra. Gyurcsány minderre azt reagálta, hogy szerinte továbbra sincs meg az a cáfolhatatlan bizonyíték, az utolsó „mozaikdarab”, amely alapján teljes felelősséggel nyilvánosságra lehetne hozni, hogy kik szivárogtatták ki az őszödi beszédét.
A Magyar Nemzet azonban megírta: Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója Glemba Zoltánnal, az elhárítás műveleti támogató főosztályának akkori vezetőjével 2008 nyarán beszélgetett a témáról, mielőtt az Energol jelenleg előzetes letartóztatásban lévő vezetője, Portik Tamás megérkezett volna a fővárosi Menza étterembe. A két titkosszolgálati vezető négyszemközti eszmecseréje alapján arra lehet következtetni, hogy Szilvásy György volt titkosszolgálatokat irányító miniszter adott utasítást az őszödi hanganyaghoz hozzáférő informatikusnak, hogy adja át az azt tartalmazó CD-t egy rádiós újságírónak, akitől aztán eljutott a hanghordozó Rózsa-Flores Eduardóhoz.
Glemba Zoltán arról is beszámolt Laborcnak, hogy Szilvásy milyen megfontolásból döntött a hanganyag terítése mellett. Az elhárítás ezredese szerint egy tanácsadói kör áll a kiszivárogtatás mögött. Ez a csoport ugyanis azon az állásponton volt, hogy Gyurcsány 2006. május 26-án, az MSZP parlamenti frakciójának zárt ülésén elmondott szavai olyan „frenetikus” hatásúak voltak, hogy a választások (itt valószínűleg a 2006-os önkormányzati választásokat értette – a szerk.) közeledtével ebből politikai tőkét lehetne kovácsolni.