A bukott miniszterelnök erről országjárásának szombathelyi állomásán sajtótájékoztatón beszélt csütörtökön. Úgy fogalmazott, hogy a Heti Válasz cikke sem teszi teljessé a kiszivárogtatásról alkotott mozaikképet. A hetilapban szereplő történet vagy igaz, vagy nem – mondta.
Gyurcsány Ferenc szerint ha nincsen újabb, cáfolhatatlan bizonyíték, akkor ez a mostani közlés a Fidesznek használ, a baloldali összefogásnak pedig árt. Az őszödi beszéd kiszivárogtatása az MSZP vezetői közül két-három embernek a puccskísérlete volt, és puccskísérlete volt a Fidesz vezette ellenzéknek is, amely az utca sok esetben törvényellenes nyomásával kívánta kikényszeríteni a kormány lemondását – mondta. Hozzáfűzte: Őszöd fontos apropója lehet a jobboldal szemében a köztársaság elleni támadásnak, ezért fontos az is, hogy tisztábban lássunk Őszöd dolgában.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy véleménye az elmúlt hét év során sem változott, szavai szerint az ország érdeke, hogy megtudjuk, kik vettek részt az őszödi beszéd kiszivárogtatásában, kik vettek részt benne az akkori kormánypárt oldalán és az akkori ellenzék oldalán. „Ha megtudjuk, hogy kik voltak azok a csoportok vagy személyek, akkor azt azonnal nyilvánosságra kell hozni, nem kell mérlegelni, hogy kinek árt vagy kinek használ” – mondta.
Hozzátette: egy ilyen rendkívül súlyos morális és politikai kérdésben csak akkor szabad valakit vagy valakiket meggyanúsítani, ha cáfolhatatlan bizonyítékok állnak rendelkezésre. „Sok mindent tudok vagy tudni vélek arról, hogy kik vettek részt a kiszivárogtatásban, ( ) az apró mozaikokból összeállt kép majdnem teljesnek tűnik, ( ) egy pici elem még hiányzik” – mondta.
A DK elnöke sajtótájékoztatóján egyértelművé tette: az, hogy az őszödi beszéd egy időre újból a közbeszéd tárgyává vált, nem fogja őt eltántorítani a baloldali összefogás támogatásától. „Nincs az a személyes sérelem, amely megváltoztatná a DK álláspontját a baloldali összefogás szükségességéről” – mondta. Szavai szerint ugyanis erre van szükség a jelenlegi „Isten verte kormány” leváltásához.
Gyurcsány Ferenc arra biztatta az újságírókat, „keressenek és kutassanak” a hiányzó elem, a hiányzó láncszem után. Ehhez tippet is adott: „a nyilvánosságra hozatal utolsó szálai Debrecenbe, a debreceni városházára vezetnek”. Megfogalmazása szerint azok az újságírók, akik ezt a szerinte nyilvánvaló összefüggést nem látják, „menjenek el inkább kefekötőnek”.
A volt miniszterelnök nem most beszélt először az állítólagos debreceni szálról, hanem még áprilisban Görbeházán, miután a Heti Válasz jelezte: úgy tudják, Gyurcsány Ferenc informálisan megüzente a szocialistáknak: ha kihagynák pártját a szövetségből, nyilvánosságra hozza az őszödi beszéd MSZP-s kiszivárogtatóinak nevét. Mint mondta, a beszéd kiszivárogtatásában debreceni szál van. – Szerintem ki fog derülni, hogy mi az, és nem a baloldalhoz kötődik, hogy még izgalmasabb legyen – nyilatkozta akkor Gyurcsány Ferenc.
Pósán László, a Fidesz debreceni elnöke erre így reagált: „Aki azt gondolja, hogy a szocialisták zártkörű frakcióülésén, ahova nem lehet bemenni kívülállóknak, hogy onnan bárki, aki nem szocialista, képes lenne híreket kiszivárogtatni, az kell mondjam, hogy beteg ember.”
A Heti Válasz cikke után az MSZP, Baja Ferenc és Juhász Ferenc is tagadta, hogy közük lenne az ügyhöz.
Az összes róla megjelent állítást valótlan és nevetséges lejáratási kísérletnek tartja Szili Katalin korábbi házelnök. Közölte: nincs köze Gyurcsány Ferenc őszödi beszédének kiszivárogtatásához. Az egykori szocialista politikus, aki jelenleg a Szociális Unió elnöke és független parlamenti képviselő, az MTI-nek csütörtökön küldött közleményben azt írta: az őszödi beszéd kiszivárogtatásának körülményeivel foglalkozó összes vizsgálat és dokumentum nyilvánosságra hozatalát korábban több alkalommal hivatalosan kezdeményezte. Megerősítette a hetilapnak adott nyilatkozatát, amely szerint Rózsa-Flores Eduardóval sosem találkozott, nevét csak híradásokból ismeri.
Szili Katalin megjegyezte: miután előzetesen beszélt a Heti Válasz újságírójával, a cikk közlését a szerkesztőséghez méltatlan, nívótlan és célzatos eljárásnak tartja. „Olyan ügyekben kényszerít védekezésre, amelyekhez közöm nem volt és nincs” – írta közleményében. Hozzátette: azt gondolta, a politikai légkör és a jogszabályok gátat vetnek annak, hogy tények nélküli, rosszindulatú állításoknak teret adó, ráadásul a társadalom előtt lejáratódott, hiteltelen, őt is mindig alaptalanul vádoló emberektől származó sajtóhírek miatt a megrágalmazottaknak kelljen védekezniük és igazukat bizonyítaniuk.
Juhászné Lévai Katalin a Dehir.hu-nak nyilatkozott. Mint mondta, Szabó Bálintot nem is ismeri, semmilyen kapcsolata nem volt vele, csupán a híradásokból hallott a politikus tevékenységéről. Hozzátette: mélységesen felháborítja, hogy a neve miatt azt feltételezik róla, köze lenne a botrányhoz.
„Engem is Katinak hívnak, de ez nem jelent semmit. Ez már olyan szintű fantazmagória, ami csak megbomlott elméből adódhat, épeszű ember ilyeneket nem talál ki. Fel vagyok háborodva amiatt, hogy hírbe hoznak, mert Katalin a keresztnevem. Rosszindulatú találgatás az egész, s csupán arról van szó, hogyan lehet éket verni a formálódó ellenzék közé. A szocialista pártból, akiket ismerek, egyikükről sem feltételezem, hogy a saját csapatuknak ilyen következményekkel járó dolgot csináltak volna, nem is beszélve arról, hogy egy frakcióülésről készült hangfelvételhez a társaim hozzá sem férhettek. Azt sem tudtuk, hol működött a technika. Tudatos károkozás lett volna az alakuló frakciónak, de határozottan kijelentem, el sem tudom képzelni, hogy a párttársaim ilyet tettek volna.”
A szocialisták 2006-os választási győzelmüket kevéssel követően, május 26-án Balatonőszödön sereglettek össze kihelyezett frakcióülésre. Gyurcsány Ferenc újrázó kormányfő 25 perces beszédében többek között a következőket mondta:
„Nincsen sok választás. Azért nincsen, mert elkúrtuk. Nem kicsit, nagyon. Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, amit mi csináltunk. Meg lehet magyarázni. Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz. ( ) Nem csináltunk semmit négy évig. ( ) Nem tudtok mondani olyan jelentős kormányzati intézkedést, amire büszkék lehetünk, azon túl, hogy a szarból visszahoztuk a kormányzást a végére. Majdnem beledöglöttem, hogy másfél évig úgy kellett tenni, mintha kormányoztunk volna, ehelyett hazudtunk reggel, éjjel meg este.”
Gyurcsány kettő nappal a kihelyezett frakcióülés után előállt részletes politikai programjával, ami természetesen tartalmilag cseppet sem emlékeztetett a kampányban elmondottakra. A beszédről ezek után hónapokig (Gyurcsány lebukásáig) nem beszélt egyetlen MSZP-frakciótag sem.
Máig ismeretlen személy vagy személyek viszont szeptemberben jelentkeztek a Magyar Rádiónál, leadva az őszödi hazugságbeszéd 25 perces hangfelvételét. A rádió 2006. szeptember 17-én részleteket sugárzott a gyurcsányi szózatból. Kevéssel ezt követően békés tiltakozók ezrei jelentek meg a Kossuth téren, követelve Gyurcsány Ferenc azonnali távozását. A tiltakozások rövidesen átterjedtek az akkori tévé- és MSZP-székház környékére, előbbi épületbe futballhuligánoknak kinéző, a Kossuth téri megmozduláson még nem is jelen lévő alakok be is jutottak.
Gyurcsány szeptember 22-én a CNN stúdiójában szerepelt, ahol azt kérdezték tőle: miért nem hagyta már előbb abba a hazudozást. A kormányfő akkor azt közölte: „Abban a mondatban, amit idézett, arra utaltam, hogy nem voltam elég bátor, hogy megváltoztassam ezt a vonalat. ( ) Félreértették a párttársaim és az ellenzékem is.” (A videó azóta is LIAR, vagyis hazug címkével található meg a legnépszerűbb videómegosztón.)
Ebbe az időszakba esett 1956 ötvenedik évfordulójának megünneplése is, az Astoriánál ünneplő békés fideszesek közé máig nem teljesen tisztázott körülmények közt lovas rendőrök vágtattak, és azonosító nélküli rendőrök válogatás nélkül verték az ünneplőket, illetve eresztettek rájuk könnygázt. Mások mellett Révész Máriusz országgyűlési képviselőt is összeverték.
2011 nyarán Gyurcsány – aki egy évvel a kétharmados választási bukás előtt átadta a kormánykereket bizalmasának, Bajnai Gordonnak – azt mondta, gyanítja, kik szivárogtatták ki az őszödi beszédet, neveket azonban nem mondott. Leírta azokat, és egy zárt borítékban átadta Mesterházy Attila pártelnöknek; az MSZP vezére újságírók előtt, olvasatlanul megsemmisítette a zárt borítékot.
2012 szeptemberében így már nyíltabban beszélt arról Gyurcsány, hogy egy nő és két férfi MSZP-s politikus állhat a kiszivárogtatás mögött. Gyurcsány azóta is üzenget a formálódó ellenzéki összefogásnak: ha kihagyják belőle, kiteregeti a lapokat. Jelenlegi formációja, a DK hivatalosan azon az állásponton van, hogy ha a pártvezér „a végső bizonyosságot megszerzi, akkor azt haladéktalanul megosztja a nyilvánossággal”.