Magyarország nem lehet Tavares kísérleti nyula

Ragaszkodni kell a tényekhez a zöldpárti Rui Tavares jelentésében is, mert csak így lehet objektív állásfoglalást kialakítani – Győri Enikő szerint.

BuL
2013. 05. 16. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győri Enikő szerdán közölte, hogy elkészült a kormány hivatalos álláspontja az alapjogok magyarországi helyzetét vizsgáló EP-jelentés tervezetéről, amelyet Rui Tavares mutatott be a múlt hét elején. Győri Enikő akkor elmondta, hogy a megjegyzésekkel ellátott jelentéstervezetet kedden eljuttatták Rui Tavaresnek, akivel az államtitkár szerdán Brüsszelben személyesen is tárgyalt. A csütörtöki beszélgetésen emlékeztetett: május 2-án látott napvilágot Rui Tavares jelentése, a képviselők ahhoz keddig nyújthatnak be módosító indítványokat, utána a pártcsoportok kialakítják az álláspontjukat az ügyben. Ezt követően vitáznak a módosító indítványokról, majd a EP állampolgári jogi, belügyi és igazságügyi bizottsága (LIBE) júniusban szavaz a dokumentumról. A jelentéstervezet júniusban vagy júliusban kerülhet az EP plenáris ülése elé, és addig még sok változtatás lehet a szövegben – fogalmazott.

Az államtitkár kiemelte: a jelentésben sok ténybeli tévedés van, ezért elkészítették a dokumentum korrigált változatát, amely a tárca honlapján elérhető. Győri Enikő a tévedések között említette, hogy az alaptörvény negyedik módosítása az Alkotmánybíróságot megfosztotta volna attól a lehetőségtől, hogy tartalmában vizsgálja az alaptörvényt, holott erre korábban sem volt módja. Azt is nehezményezik a jelentésben, hogy Magyarországon költségvetési tanács van, pedig annak az idején a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvárására jött létre az intézmény, és annak megerősítését az Európai Bizottság is javasolta tavalyi országspecifikus ajánlásaiban – mutatott rá. Kitért arra is, hogy „olyan bűncselekményeket ró fel a jelentés a jelenlegi magyar vezetésnek”, amelyek még 2010 előtt történtek, ezért a kormány a korrektséghez ragaszkodva kéri, a romagyilkosságok említésekor jegyezzék meg, hogy azok 2008–2009-ben történtek.

Az államtitkár hangoztatta: több esetben a jelentés „hamis következtetéseket von le valótlan tényekből, vagy olyan alkotmányos gyakorlatot támad”, amely máshol bevett gyakorlat. Példaként említette, hogy a dokumentumban kifogásolják az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogát, pedig ez létező gyakorlat Hollandiában is.

Győri Enikő kijelentette: elvárják, hogy ne legyen kettős mérce a tagállamok között, az nem lehet uniós gyakorlat, az alapító szerződések is kizárják. Magyarországnak nincs ellenére, hogy bevezessenek egy „jogállam- és demokráciatesztet” az unióban, de elfogadhatatlan, hogy ehhez az ország legyen „a kísérleti nyúl” – közölte. Hozzátette: nem helyes, hogy „kipécéznek egy országot csak azért, mert az elmúlt három évben alapvető változásokat” hajtott végre.

Az MTVA brüsszeli tudósítója úgy véli, a magyar jogállamiság helyzetéről készített Tavares-jelentés nem több, mint a zöldpárti politikus magánvéleménye. Lattmann Tamás nemzetközi jogász szerint pedig Magyarország valószínűleg nem fog eljutni a szankciókig. Győri Enikő korábban arról beszélt, hogy ez közvetlen beavatkozás olyan ügyekbe, amelyek nem uniós kompetenciák.

Felháborodásának adott hangot a Tavares-jelentésben foglalt állítások miatt a Civil Összefogás Fórum (CÖF), valamint a Civil Együttműködési Tanácskozás (CET) is, és a dokumentum felülvizsgálatát kérik a készítőtől. A Civil Összefogás Fórum vezetője szerint Tavares politikai megrendelésre dolgozhatott.

„Tele van tárgyi tévedésekkel, csúsztatásokkal a jogállamiság magyarországi helyzetével foglalkozó jelentéstervezet, amely Rui Tavares portugál zöldpárti politikus neve alatt fut” – közölte Giró-Szász András kormányszóvivő.

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja elfogadhatatlannak tartja a magyarországi alkotmányos helyzetről előterjesztett Tavares-jelentést. A dokumentum egy precedens nélküli, balliberális politikai ultimátum, amely direkt utasításokat ad a magyar polgárok által választott Országgyűlés számára, az országot pedig tulajdonképpen nemzetközi gyámság alá helyezné. Ez az eljárás példátlan és szembemegy az Európai Unió alapvető elveivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.