Szanyi Tibor, a szocialisták elnökségi tagja várhatóan az EP-lista első helyén fog szerepelni – és ezzel szinte biztosan Budapest és Brüsszel között ingázva folytatja majd 2014 után – írja a Népszabadság pénteki száma. Szanyi ezzel kapcsolatban csak annyit közölt: vannak elképzelések és forgatókönyvek, „pláne a Fidesz törvényhozási kiszámíthatatlanságai”, ezekről tehát – formai döntések hiányában – még nem időszerű beszélni.
Annyi bizonyos, hogy a szocialisták azzal számolnak: az országgyűlési és az EP-választások várhatóan egymáshoz közeli időpontokban lesznek majd, így a két voksolás kampányát is összehangoltan, egymásra építve kell formálni. Az MSZP EP-névsora várhatóan – hasonlóan az országgyűlési képviselőjelöltekhez és az országos listára kerülőkhöz – csak ősszel fog véglegesedni, formálisan ehhez elnökségi, választmányi és kongresszusi döntések is kellenek. Szanyi állítása szerint az MSZP célja, hogy a hazánkra jutó 21-ből legalább 10 mandátumot nyerjenek el, eggyel többet, mint az eddigi legjobb eredményük: a 2004-es 9 fő. A lista összeállítása során figyelembe fogják venni a szocialistáknál kötelező női és ifjúsági kvótát, ami azt jelenti, hogy az első tíz helyen biztosan lesz legalább két hölgypolitikus és két „újonc”.
Az tudható, hogy a jelenlegi MSZP-s EP-képviselők mindegyike – Tabajdi Csaba, Heczog Edit, Göncz Kinga és Gurmai Zita – kész újrázni; ezt mindannyian megerősítették a Népszabadság kérdésére. Egymástól független, de bennfentes források egybehangzó állítása szerint szinte bizonyos, hogy a leendő EP-listán szerepelni fog Szanyi mellett Ujhelyi István, a brüsszeli delegációtitkár Gúr Roland (az MSZP-alelnök Gúr Nándor régóta az Európai Parlamentben dolgozó fia) is, de a jelenlegi európai parlamenti négyes fogat mellett emlegetik még Mudri György egyetemi oktatót, Mandur László volt házalelnököt és a korábbi EP-képviselő Dobolyi Alexandra nevét is.
A lap forrásai hangsúlyozták, hogy a névsorban való kompetens húzónevek szerepeltetése mellett a megújulás és fiatalítás üzenetét is hangsúlyosan mutatni szeretnék, így az sem kizárt, hogy a jelenlegi szocialista EP-delegáltak közül nem mindenki fogja Brüsszelben folytatni. Egy bizonyos, hogy a pártvezetés elképzelése szerint az MSZP saját, külön listával indul az EP-választáson, függetlenül az országgyűlési voksolás kapcsán kötött szövetségektől.
Kérdés persze, hogy az Együtt 2014-gyel való tárgyalások és megegyezések során felmerül-e a szocialista EP-lista esetleges megnyitása is, ez azonban Szanyi szerint „szinte kivitelezhetetlen, hiszen az EP szocialista frakciójába a baloldalitól eltérő nézetekkel nem lehet beülni, márpedig a magyar baloldalra adott szavazatokkal nem túl okos dolog más EP-pártcsoportokat hizlalni”.
Az MSZP és az Együtt 2014-PM választási szövetség összefogása körül sok a kérdőjel. Ugyan Mesterházy Attila és Bajnai Gordon április végén megállapodott arról, hogy a jövő évi választáson választókerületenként közös jelölteket indítanak a Fidesszel szemben. Ugyanakkor szakértők szerint az ellenzéki oldalon nem körvonalazódik érdemi összefogás, Gyurcsány Ferenc és Bajnai között valódi ellentét feszül, az MSZP pedig nem képes megújítani szavazóbázisát annak ellenére, hogy ragaszkodnak az ellenzéki vezető szerephez. A komlói időközi választás és a gyenge közvélemény-kutatási eredmények is azt mutatják, hogy a szocialistáknak stratégiát kellene váltaniuk.