Több korabeli nyilatkozat és dokumentum teszi egyértelművé, hogy Bajnai Gordon – állításával szemben – tisztában volt azzal, mi történik a Hajdú-Bétnél, sőt megszólalásaival a cégnek beszállító gazdálkodókat is megtéveszthette. A nemrég Együtt – Korszakváltók Pártja névre keresztelt politikai szervezet jelenlegi vezetője 2000-től vezérigazgatója volt a Hajdú-Bétben többségi tulajdonos Wallis Rt.-nek.
Ismert, a Magyar Nemzet már közzé tette azokat az iratokat, melyből kiderül, a volt kormányfő egy kisebbségi részesedéssel bíró ciprusi cég megbízottjaként részt vett a baromfi-feldolgozó cég működtetésében.
Selmeczi Gabriella a lap által közzétett írásokra hivatkozva kijelentette: dokumentumok bizonyítják, hogy Bajnai Gordon „nyakig benne volt a Hajdú-Bét-ügyben” és állításával ellentétben tudomása volt a cég rossz gazdasági helyzetéről annak csődje előtt is. Bajnai Gordon később a Hír TV kamerái előtt magyarázkodott a „nem offshore” cégről.
A HVG hetilapnak 2002. június 22-én Bajnai azt állította, hogy három évig tartó reorganizációja után a korábban veszteséges cég a 2001-es esztendőt már mintegy 150 millió forintos nyereséggel zárta, s a 2002-ben még 16 milliárd forintos hiteleivel szemben már csak hétmilliárd forint körüli adóssága van. Hozzátette: egyelőre nem kívánják értékesíteni a Hajdú-Bétet, mert még jelentős értéknövekedést látnak a társaságban.
Ezt arról a cégről állította, amely ellen alig egy évvel később már felszámolást kezdeményeztek, s mint kiderült, a társaság ekkor már több milliárd forinttal maradt adós a gazdálkodóknak. Több mint ötszáz baromfitartó gazdacsalád maradt hoppon, miután az általuk felnevelt szárnyasokat a Hajdú-Bét úgy vette át, hogy azok árát már nem fizette ki.
Bajnai Gordon kijelentésének hitelességét, miszerint nem volt köze a Hajdú-Bét csődjéhez, gyengíti az a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság által 2002. április 9-én érkeztetett meghatalmazás is, amelyből kiderül, hogy a kisebbségi tulajdonos Vitonas Investment Limited nevű ciprusi cég kézbesítési megbízottjaként is tevékenykedett. A dokumentum szerint az adóparadicsomban bejegyzett társaság nevében Veres Tibor bízta meg 2002. április 5-én Bajnai Gordont a Hajdú-Bét Baromfitermelő és Értékesítő Rt. vonatkozásában a kézbesítési feladatok ellátásával.
Azt már az MNO írta meg, hogy az átláthatósággal kampányoló Bajnai több vállalaton keresztül is nyugati szomszédunknál fizet adót. Ezek közül csak az egyik a G & F családi cég, amely ugyanúgy foglalkozott távol-keleti csirkeimporttal (de más agrártermékekkel is, erről Karsai József MSZP-s volt képviselő csicsergett korábban), mint a Bajnai vezette Wallis Hajdú-Bétje. Nem csoda, hogy Bajnai Gordon a kormányoldal szerint egyre idegesebb.
(Dénes Zoltán)
A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatják.