Azt mondta: ha a szocialistákon múlik, már korábban elkezdték volna a múlt szombaton meginduló tárgyalásokat az Együtt–PM szövetséggel. Hozzátette azonban: úgy látja, túl nagy a várakozás veszi körül az ellenzéki összefogást. Mert bár az szükséges az Orbán-kormány leváltásához, nem megoldás minden problémára, nem kulcsa a választási győzelemnek, csak elrugaszkodási pont, és az egyezség létrejötte után sem lehet hátradőlni. Az MSZP önmagának azt a határidőt szabta, hogy őszre meg kell születnie a megállapodásnak, azután már a kampányüzenetek megfogalmazására és a választók mozgósítására kell összpontosítani – közölte.
A szocialista párt világos, megvalósítható ígéretekkel készül a választási kampányra, ezek kedvezményezettjei elsősorban a gyermekek, a nők, a munkavállalók, a kis és közepes vállalkozások és a nyugdíjasok lesznek – mondta. Szólt arról is, hogy az ellenzék legnagyobb ellenfele nem a Fidesz, hanem az apátia, a kormányoldal ugyanis azt akarja elérni, hogy a vele nem szimpatizáló választók közül minél több maradjon távol a választástól. Mesterházy Attila szerint a jövő évi választás döntő kérdése az lesz, ki akarja leváltani, illetve hatalomban tartani a miniszterelnököt. „Aki otthon marad, Orbán Viktort támogatja. (...) Föl kell állni a karosszékből, mert lájkolással, a tévéhíradó előtti szentségeléssel nem lesz kormányváltás” – jelentette ki.
Az MSZP elnöke arról is beszélt: már régóta folyik a kampány, de a választásig hátralévő hónapok minden idők egyik legkeményebb kampányidőszakának ígérkeznek, nem egyszerű pártversenynek, hanem már-már élethalálharcnak. Szerinte ez összefügg azzal, hogy a 2014-es választás tétje csak az 1990-eséhez mérhető. Mesterházy Attila közölte: ha megtörténik a kormányváltás, az új kabinetnek a gazdasági, a szociális és a demokratikus válságot egyszerre kell kezelnie, ráadásul nem nyugodt belpolitikai környezetben. Mint mondta, kizártnak tartja, hogy Orbán Viktor tudomásul vegye a választási vereséget, gratuláljon utódjának, és konstruktív ellenzéki magatartásba kezdjen. Szerinte a kormányfő „nem akar nyugdíjba vonulni 2014-ben”, ezért a vereség után meg kell erősítenie a helyzetét a Fideszen belül, és minden erejével támadnia kell az új kormányt. Az MSZP-elnök szerint a válságkezelésen kívül erre is készülniük kell politikai forgatókönyvvel.
A Politikatörténeti Alapítvány rendezvényen nagyjából hatvan érdeklődő vett részt: baloldali értelmiségiek és MSZP-s politikusok, mások mellett Hiller István volt oktatási miniszter, Tóbiás József és Lukács Zoltán, a szocialisták két frakcióvezető-helyettese. Mesterházy Attila sajtónyilvános beszéde után a rendezvény zárt tanácskozással folytatódott, ahol a résztvevők kérdéseket tehettek fel és megoszthatták véleményüket a pártelnökkel.