Nagyon megijedt az ellenzék, már elindulni sem mer

Egy stabil jobboldali bástyában tartanak időközi választást vasárnap, egyik ellenzéki párt sem mert elindulni.

Kovács András
2013. 06. 15. 5:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást a Pest megyei Solymáron. A parlamenti pártok számára számára ez kiváló lehetőség lett volna arra, hogy egy, a fővároshoz közeli településen megmutassák erejüket. Ezzel szemben a Fidesz–KDNP-n kívül egyetlen alakulat sem állított jelöltet, ami annak a bizonyítéka, hogy vagy megijedtek az ellenzéki pártok egy újabb vereségtől, vagy pedig egyáltalán nincs helyi szervezetük. A 2-es számú választókerületben ringbe száll Popovics János, Jablonkay Sándor András, Víg Ferenc, akik mind függetlenek, a kormánypárti színeket Törcsi Péter képviseli.

A kampány eddig nyugalomban zajlott, az önkormányzati újság és a helyi televízió is biztosított megjelenési lehetőséget a jelöltek számára – mondta el portálunknak a Fidesz–KDNP jelöltje. Törcsi ismertetése szerint a független jelöltek mögött nem áll párttámogatás, világnézetileg ők is inkább jobboldalinak tekinthetők. A képviselőjelölt szólt arról is, hogy a településen 2010-től működik vegyes választási rendszer, mivel akkor lépték át a tízezer fős népességi küszöböt. „A legutóbbi önkormányzati választáson a kormánypártok mindegyik körzetben körülbelül annyi szavazatot szereztek, mint az összes rivális együttvéve, így most hasonló eredményt várunk, főként annak tükrében, hogy az utóbbi években sokat fejlődött a település” – fejtette ki Törcsi.

A solymári 2-es számú választókerületben tartott 2010-es választáson a Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 47,65 százalékával diadalmaskodott, a parlamenti pártok közül a Jobbik 4,31 százalékot ért el. A körzet politikai erőviszonyait jobban mutatta a megyei közgyűlési választás, ahol a Fidesz–KDNP 69,03, az MSZP 17,75, a Jobbik 13,21 százalékot ért el. Szerencsére a 2010-es szavazóköri beosztást az utcajegyzékek alapján vissza lehet vezetni 2002-ig, így teljes képet kaphatunk a város e részének rövid távú politikai hagyományairól.

A három évvel ezelőtti országgyűlési megmérettetésen a listás szavazatokat tekintve a Fidesz–KDNP 66,45, az LMP 10,53, az MSZP 9,87, a Jobbik 9,7 százalékot összesített a körzetben. A 2009-es európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 69,93, a Jobbik 13,29, az MSZP 7,23, az MDF pedig 5,59 százalékot ért el. A szocialista győzelmet hozó 2006-os országgyűlési megmérettetésen a Fidesz–KDNP 56,14, az MSZP 26,12, az SZDSZ 8,852, az MDF 5,8 százalékot összesített.

A 2004-es EP-választás, amely országosan Fidesz-győzelmet hozott, de az MSZP és az SZDSZ együttesen 40 százalék fölött volt, ebben a körzetben roppant egyértelmű eredményt mutatott. A Fidesz 61,7, az MSZP 19,84, az SZDSZ 9,17, az MDF 6,02 százalékot ért el. A baloldali győzelmet hozó 2002-es országgyűlési választáson Solymár e részén a Fidesz–MDF szövetség 51,87, az MSZP 26,75, az SZDSZ 7,4, a MIÉP 6,38, a Centrum Párt 5,98 százalékot ért el.

 

A fent látott eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a solymári 2-es számú választókerület stabil jobboldali bástyának számít, ahol a szocialisták még akkor sem értek el 30 százalékos támogatottságot, amikor országos szinten a csúcson voltak. A Fidesz egyszer sem került 50 százalék alá a listás szavazatokat tekintve. Ennek alapján a mostani vasárnapi választáson képet kaphatunk arról, hogy egy jobboldali fellegvárban hogyan alakult a kormánypárt támogatottsága több mint három évvel a 2010-es választási győzelmet követően. Természetesen nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy helyi szinten egy független jelöltnek jóval nagyobb lehet a vonzereje, illetve hogy egyetlen parlamenti ellenzéki párt sem indul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.