Vasárnap újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást a Pest megyei Solymáron. A parlamenti pártok számára számára ez kiváló lehetőség lett volna arra, hogy egy, a fővároshoz közeli településen megmutassák erejüket. Ezzel szemben a Fidesz–KDNP-n kívül egyetlen alakulat sem állított jelöltet, ami annak a bizonyítéka, hogy vagy megijedtek az ellenzéki pártok egy újabb vereségtől, vagy pedig egyáltalán nincs helyi szervezetük. A 2-es számú választókerületben ringbe száll Popovics János, Jablonkay Sándor András, Víg Ferenc, akik mind függetlenek, a kormánypárti színeket Törcsi Péter képviseli.
A kampány eddig nyugalomban zajlott, az önkormányzati újság és a helyi televízió is biztosított megjelenési lehetőséget a jelöltek számára – mondta el portálunknak a Fidesz–KDNP jelöltje. Törcsi ismertetése szerint a független jelöltek mögött nem áll párttámogatás, világnézetileg ők is inkább jobboldalinak tekinthetők. A képviselőjelölt szólt arról is, hogy a településen 2010-től működik vegyes választási rendszer, mivel akkor lépték át a tízezer fős népességi küszöböt. „A legutóbbi önkormányzati választáson a kormánypártok mindegyik körzetben körülbelül annyi szavazatot szereztek, mint az összes rivális együttvéve, így most hasonló eredményt várunk, főként annak tükrében, hogy az utóbbi években sokat fejlődött a település” – fejtette ki Törcsi.
A solymári 2-es számú választókerületben tartott 2010-es választáson a Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 47,65 százalékával diadalmaskodott, a parlamenti pártok közül a Jobbik 4,31 százalékot ért el. A körzet politikai erőviszonyait jobban mutatta a megyei közgyűlési választás, ahol a Fidesz–KDNP 69,03, az MSZP 17,75, a Jobbik 13,21 százalékot ért el. Szerencsére a 2010-es szavazóköri beosztást az utcajegyzékek alapján vissza lehet vezetni 2002-ig, így teljes képet kaphatunk a város e részének rövid távú politikai hagyományairól.
A három évvel ezelőtti országgyűlési megmérettetésen a listás szavazatokat tekintve a Fidesz–KDNP 66,45, az LMP 10,53, az MSZP 9,87, a Jobbik 9,7 százalékot összesített a körzetben. A 2009-es európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 69,93, a Jobbik 13,29, az MSZP 7,23, az MDF pedig 5,59 százalékot ért el. A szocialista győzelmet hozó 2006-os országgyűlési megmérettetésen a Fidesz–KDNP 56,14, az MSZP 26,12, az SZDSZ 8,852, az MDF 5,8 százalékot összesített.
A 2004-es EP-választás, amely országosan Fidesz-győzelmet hozott, de az MSZP és az SZDSZ együttesen 40 százalék fölött volt, ebben a körzetben roppant egyértelmű eredményt mutatott. A Fidesz 61,7, az MSZP 19,84, az SZDSZ 9,17, az MDF 6,02 százalékot ért el. A baloldali győzelmet hozó 2002-es országgyűlési választáson Solymár e részén a Fidesz–MDF szövetség 51,87, az MSZP 26,75, az SZDSZ 7,4, a MIÉP 6,38, a Centrum Párt 5,98 százalékot ért el.
A fent látott eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a solymári 2-es számú választókerület stabil jobboldali bástyának számít, ahol a szocialisták még akkor sem értek el 30 százalékos támogatottságot, amikor országos szinten a csúcson voltak. A Fidesz egyszer sem került 50 százalék alá a listás szavazatokat tekintve. Ennek alapján a mostani vasárnapi választáson képet kaphatunk arról, hogy egy jobboldali fellegvárban hogyan alakult a kormánypárt támogatottsága több mint három évvel a 2010-es választási győzelmet követően. Természetesen nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy helyi szinten egy független jelöltnek jóval nagyobb lehet a vonzereje, illetve hogy egyetlen parlamenti ellenzéki párt sem indul.