„A magyar kormány a szegények felé fordul”

Irigylésre méltónak tartja a magyar kormánynak az igazságos közteherviselés érdekében tett intézkedéseit, azaz a multikra és a bankokra kivetett különadót, illetve a rezsicsökkentést Alfred Bujara.

Magyar Nemzet
2013. 07. 20. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Tudta, hogy Magyarországon is létezik egy Szolidaritás nevű szervezet, amely nem csak a nevét, de még a logóját is önöktől kölcsönözte, vagy inkább lopta? És ami talán még ennél is szomorúbb, hogy ez a szervezet olyan erőkkel működik együtt, amely ellen annak idején az igazi Szolidaritás létrejött?
– Igen tudok róla, ellenőriztem is a gdanski központunkban, hogy ezzel kapcsolatban született-e valamiféle állásfoglalás. Ugyan minket nem kerestek meg, így nem is egyeztünk bele, hogy a jelképünket használják, de az elején, amikor tudomást szereztünk az esetről, még azt hittük, hogy egy szakszervezetről van szó. Csak később derült ki, hogy egy politikai szervezet – amely mára már egy pártszövetség egyik tagja – használja az emblémánkat. Ez nagyon tisztességtelen eljárás annak fényében, hogy a magyar Szolidaritás egészen más beállítottságú, mint a mi szakszervezetünk. Ezért a jelképért a 80-as évek elején sokan a vérüket ontották, sokan börtönbe kerültek, akárcsak én.

– Mindezek fényében tesznek-e lépéseket, vagy ez a helyzet már így marad?
– Szerintem ezt nem szabad annyiban hagyni. A legjobb talán az lenne, ha valaki Magyarországról írásban tájékoztatná a gdanski központot az ügy hátteréről, és akkor az országos bizottság elé lehetne terjeszteni az ügyet, hogy kivizsgáljuk, és megfelelő választ adjunk rá. Tény, hogy a jelképünk nem egy márkajelzés, amit Európa-szerte levédethetnénk, ugyanakkor az sem engedhető meg, hogy azt bárki, bármire felhasználja.

– Szakszervezeti vezetőként hogyan látja a magyar kormány lépéseit, miszerint az igazságos közteherviselés érdekében különadót vetett ki a multikra és a bankokra, illetve, hogy csökkenti a rezsiket, a családok megélhetési költségeit?
– Csak azt lehet mondani, hogy ezek irigylésre, tiszteletre méltó intézkedések, amelyekből világosan látszik, hogy a magyar kormány a szegények, a társadalom felé fordul, alapvető törekvése, hogy az embereken segítsen. Lengyelországban sajnos pont fordítva haladnak a dolgok. Nálunk a gazdagokat támogatja a kormány azzal, hogy a válság terheit éppen a szegényekre hárítja, miközben a multinacionális cégek, láncok és a bankok kiviszik az országból a profitot, az osztalékot, ami nem fair. Csodálatra méltó, hogy Magyarország fellépett ezen állapotok ellen, sajnos, mi, egyelőre hiába vetettünk fel többször is hasonló elképzeléseket. Elfogadhatatlan, hogy a kelet-közép-európai államokra egyesek úgy tekintenek, mint pénzszerző gyarmatokra, ahol bármit megtehetnek a munkavállalókkal. Lengyelországban a multinacionális kereskedelmi láncoknál a személyi költségek négy, maximum nyolc százalék körül vannak, míg ugyanezek a cégek Nyugat-Európában tizenhat százalékot fordítanak ugyanerre. Ez a példa is jól bizonyítja a kelet-európai munkavállalók kihasználtságát, mint ahogy az is, hogy a multiknál bevett gyakorlat a munkaidőn túli foglalkoztatás, illetve az úgynevezett mobbing alkalmazása, ami ok nélküli, viszont szándékos pszichoterrort jelent.

– Amióta viszont a kormány megtette ezeket a lépéseket, Magyarország mindenféle ürüggyel – mint például az alkotmánymódosítás – állandó nyomásnak, támadásnak van kitéve az EU részéről. Mit gondol erről?
– Lengyelországban is hallottunk erről, de azt hiszem, ebben a kérdésben az a legfontosabb, hogy a társadalom, az emberek többsége támogatja a kormányt törekvéseiben, ami hatalmas előny számára. Mint említettem, Európa ma két kategóriára, „A” és „B” kategóriára oszlik, utóbbiba sajnos mi, kelet-európai, posztkommunista országok tartozunk. Amikor beléptünk az EU-ba, azt gondoltam, legfeljebb tíz év, mire elérjük a nyugat-európai életszínvonalat, ám ahogy telt az idő, bebizonyosodott, hogy ez nem valósul meg. Nagyobb baj sajnos, hogy a fiatalok jövője is teljesen bizonytalan, óriási körükben a munkanélküliség, alig van rá esély, hogy a saját lábukra állhassanak. Az EU-n belüli különbségek lefaragását, az emberek többségének érdekét szolgáló lépésekhez társadalmi támogatottságra van szükség, amivel a magyar kormány szerencsére rendelkezik.

Bákonyi Ádám

Miután egyesületként bejegyezték, tisztújítást tart a Magyar Szolidaritás Mozgalom. Bajnai Gordon szövetségeseinél mindezt a demokratikus elkötelezettségével magyarázták. A Magyar Nemzet azonban úgy tudja, a tagság jelentős részén túl Bajnaiék is az eddigi társelnököt, Székely Sándort látnák szívesebben az elnöki székben Kónya Péter helyett. Székely korábban társelnöke volt az Egymillióan a Demokráciáért Egyesületnek, amelyet egy szélsőbaloldali alapítványon keresztül huszonötezer dollárral támogatott a Soros György-féle Open Society Foundations.

 

Székely Sándor korábban az Egymillióan a Demokráciáért (EMD) Egyesület társelnöke volt, amely a Magyar Szociális Fórummozgalmakért Alapítványon (MSZFA) keresztül huszonötezer dollárt kapott a Soros György-féle Open Society Foundationstól (OSI).

Bajnai Gordonék alapítványát, a Haza és Haladást az ugyancsak a Soros Györgyhöz köthető Center for American Progress támogatta igen bőkezűen. Az adakozók közé tartozott Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter is.

A teljes cikket a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.