Bár már nem sokkal a Fidesz 2010-es elsöprő győzelme után megkezdődött az ötletelés, hogy miként lehetne a szétszóródott ellenzéki erőket egy irányba terelni, szűk tíz hónappal a következő választások előtt sem látható a megoldás. Egyfajta pártalapítási láz tört ki az utóbbi időszakban a magukat demokratáknak tartó politikusok körében. Szakszervezeti vezetőtől kezdve a marihuána legalizálásáért kiálló civil aktivistáig, az elmúlt húsz év bukott politikusaitól a nyugdíjasklubok szervezőjéig mindenki pártot keresett vagy alapított magának, és – mivel saját szervezete jóvoltából erre esélye nincs – egy leendő nagy ellenzéki összefogásban bízva szeretne parlamenti mandátumhoz jutni.
A Magyar Nemzet forrásai szerint a megállapodás egyik gátja éppen ez a sokszínűség. Az időről időre tárgyalóasztalhoz ülők mindegyikének ugyanis nem lehet képviselőséget garantálni, hiszen a biztos befutó listás helyek száma jelentősen csökkent a korábbiakhoz képest. A lap által megkérdezett politológusok ugyancsak a belső vitákat, a szétaprózódást és a hitelesség kérdését emelték ki. Boros Bánk Levente úgy véli, habár semmi sem lehetetlen, egyelőre nincs kormányképes alternatíva a baloldalon.
További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában
A Fidesz szerint a baloldali politikusok „zárt ajtók mögötti sumákolása” nem ad választ az embereket érintő kérdésekre, és ilyen körülmények között Magyarország számára csak káros alku születhet. A nagyobbik kormánypárt kommunikációs igazgatója így reagált sajtótájékoztatón Mesterházy Attila és Bajnai Gordon keddi egyeztetésére.