Gulyás Gergely, a kormánypárt országgyűlési képviselője kedden Budapesten újságíróknak hangsúlyozta, a délutáni vitának – amelyben Orbán Viktor kormányfő is felszólal – legfeljebb csak a jelentés részleteire lehet kihatása, mivel „az eredmény már megvan”.
A Magyarországot elmarasztaló jelentés elkészülte ugyanis nem jogi vagy alkotmányjogi kérdésekben keresendő, hanem a kormány Brüsszel által vitatott, a költségvetési egyensúlyt egyébként helyreállító, a rezsicsökkentést megvalósító, valamint a bank- és multiadót bevezető politikájában – fejtette ki Gulyás Gergely, hozzátéve: az Európai Parlamentben többségben lévő baloldali erők a Magyarországon sérelmet szenvedett cégek oldalára álltak.
Hazánk mellett kiállva nyílt levelet fogalmazott meg a Civil Összefogás Fórum (CÖF) az európai parlamenti képviselőknek címezve. „Önök bölcs politikusok. Tudják, hogy bármely jelentéktelennek látszó, de mégis igazságtalan, aprónak hitt esemény – mint ahogy azt a történelem számtalanszor bizonyította – akár súlyos, kontinenseket érintő konfliktusokhoz vezethet” – olvasható a CÖF levelében. „Felszólítjuk Önöket, hogy hazájuk népének felelős képviselőiként minden elhamarkodott, Magyarország elleni támadás helyett a békés tárgyalások útját válasszák” – hangsúlyozzák.
„Biztosak vagyunk abban, hogy Európa civil társadalma és a magyar nép döntő többsége bízhat felelős cselekvésükben. ( ) Magyarország meggondolatlan és alaptalan szégyenpadra állítása helyett tegyünk meg együtt mindent az Európai Unió gazdasági, politikai és biztonságpolitikai érdekeinek megvédéséért! Ebben partnerek vagyunk!” – írják.
A jelentés vitáját kedd délután három órától rendezik az Európai Parlamentben, melyen Orbán Viktor is részt vesz. A Fidesz képviselői szerint a Tavares-jelentéstervezet nem más, mint „az európai baloldal pártdiktátuma”, annak tartalma elfogult, elfogadhatatlan. A fideszesek felhívták a figyelmet arra: a jelentésnek akkor sincs semmilyen jogi, költségvetési, illetve gazdasági következménye Magyarországra nézve, ha azt az EP plénuma is elfogadja.
Közben újabb támadásokkal állt elő az európai parlamenti meghallgatás előtt Rui Tavares. A portugál zöldpárti politikus öt szóbeli módosítót is beadott jelentéséhez. Ezekben a magyar nemzetbiztonsági törvényt kritizálja. Hankiss Ágnes EP-képviselő azonban a Lánchíd Rádióban arra hívta fel a figyelmet, hogy ez tagállami hatáskör. Továbbá helyénvaló, ha a rendvédelmi szervek, titkosszolgálatok és az igazságszolgáltatás dolgozóit nemcsak belépésükkor, hanem folyamatosan átvilágítják.