Leselejtezés előtt a Hajdú-Bét-iratok?

Egy biharkeresztesi raktárépületben tárolják az egykori Hajdú-Bét Rt. iratainak egy részét, amelyek a cég felszámolója szerint megsemmisítésre várnak.

Magyar Nemzet
2013. 08. 13. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2003-ban csődbe ment, az akkor Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. érdekeltségébe tartozó Hajdú-Bét Rt. felszámolását a Hunyadi Válságmenedzser és Felszámoló Zrt. végezte. A cég vezérigazgatója, Hajdú Ágnes a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, a baromfi-feldolgozó dokumentumai mai is megvannak, azonban azok többsége leselejtezésre vár, amit a Hajdú-Bihar Megyei Levéltárnak kell majd elvégeznie. A még meglévő dokumentumok a Hajdú-Bét károsultjainak szempontjából fontosak lehetnek.

Tegnap a Magyar Hírlap számolt be a baromfi-feldolgozóval egykor szerződésben állt férfi történetéről, aki azért nem juthat hozzá az állam kárenyhítési alapjából fedezett, 2,2 millió forintos, csekély mértékű támogatáshoz, mert termeltetési szerződése elveszett. Ez a dokumentum szükséges ugyanis a kártérítési igény benyújtásához. Nyerges Lajos kistermelő szerződése állítása szerint azért nincs meg, mert vállalkozása, a Táp-Ker Kft. csődbe ment, miután a Hajdú-Bét 36 millió forintjával maradt adós. Cégét felszámolták, iratai és szerződése, amivel igazolhatná a tartozást, a felszámolóhoz került, ami azóta ugyancsak csődbe ment, s szerződése eltűnt.

Nyerges Lajos a Magyar Nemzetnek elmondta, próbálta fellelni szerződése másik példányát, aminek a Hajdú-Bét dokumentumai között kellene lennie, de nem járt sikerrel, ugyanis sem a baromfi-feldolgozó dokumentumait őrző – azóta csődbe ment – Pergamen 2000 Kft.-nél, sem az azt felszámoló cégnél nem járt sikerrel, így vélhetően nem fog tudni részesülni a kárának töredékét fedező támogatásban.

A lap utánajárt, hogy a Hajdú-Bét csődje után mi lett a sorsa a vállalat dokumentumainak, s azok hol lelhetők fel, illetve a kistermelőéhez hasonló esetekben hova fordulhatnak a károsultak. Hajdú Ágnes, a Hajdú-Bét felszámolását végző cég vezérigazgatója szerint több esetben fordultak hozzájuk a baromfi-feldolgozóval szerződésben állók termeltetési szerződésüket kérve, ezekben az esetekben pedig segítettek is, s több dokumentumot ki is adtak. A vezérigazgató ugyanakkor elmondta, a Táp-Ker Kft., illetve Nyerges Lajos 36 millió forintos igénye álláspontjuk szerint valótlan követelés. Hajdú Ágnes szerint éppen az ellenkezője igaz, s Nyerges Lajos tartozik a Hajdú-Bétnek 1,8 millió forinttal. Mint mondta, a Hajdú-Bét felszámolójaként be is nyújtották hitelezői igényüket Nyerges Lajos cége felszámolójának, s válaszként megkapták a behajthatatlanságról szóló nyilatkozatot. A vezérigazgató leszögezte, érthetetlen, hogy a férfi miért kereste az egyébként felszámolás alatt álló Pergamen 2000 Kft.-t., illetve annak felszámolóját ahelyett, hogy rögtön náluk érdeklődött volna, hiszen az iratok náluk megvannak. Az igazgató hozzátette: álláspontjuk szerint a kárigények ellenőrzése fontos lenne, ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy minden követelés jogos.

(Horváth Csaba László)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.