A 2003-ban csődbe ment, az akkor Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. érdekeltségébe tartozó Hajdú-Bét Rt. felszámolását a Hunyadi Válságmenedzser és Felszámoló Zrt. végezte. A cég vezérigazgatója, Hajdú Ágnes a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, a baromfi-feldolgozó dokumentumai mai is megvannak, azonban azok többsége leselejtezésre vár, amit a Hajdú-Bihar Megyei Levéltárnak kell majd elvégeznie. A még meglévő dokumentumok a Hajdú-Bét károsultjainak szempontjából fontosak lehetnek.
Tegnap a Magyar Hírlap számolt be a baromfi-feldolgozóval egykor szerződésben állt férfi történetéről, aki azért nem juthat hozzá az állam kárenyhítési alapjából fedezett, 2,2 millió forintos, csekély mértékű támogatáshoz, mert termeltetési szerződése elveszett. Ez a dokumentum szükséges ugyanis a kártérítési igény benyújtásához. Nyerges Lajos kistermelő szerződése állítása szerint azért nincs meg, mert vállalkozása, a Táp-Ker Kft. csődbe ment, miután a Hajdú-Bét 36 millió forintjával maradt adós. Cégét felszámolták, iratai és szerződése, amivel igazolhatná a tartozást, a felszámolóhoz került, ami azóta ugyancsak csődbe ment, s szerződése eltűnt.
Nyerges Lajos a Magyar Nemzetnek elmondta, próbálta fellelni szerződése másik példányát, aminek a Hajdú-Bét dokumentumai között kellene lennie, de nem járt sikerrel, ugyanis sem a baromfi-feldolgozó dokumentumait őrző – azóta csődbe ment – Pergamen 2000 Kft.-nél, sem az azt felszámoló cégnél nem járt sikerrel, így vélhetően nem fog tudni részesülni a kárának töredékét fedező támogatásban.
A lap utánajárt, hogy a Hajdú-Bét csődje után mi lett a sorsa a vállalat dokumentumainak, s azok hol lelhetők fel, illetve a kistermelőéhez hasonló esetekben hova fordulhatnak a károsultak. Hajdú Ágnes, a Hajdú-Bét felszámolását végző cég vezérigazgatója szerint több esetben fordultak hozzájuk a baromfi-feldolgozóval szerződésben állók termeltetési szerződésüket kérve, ezekben az esetekben pedig segítettek is, s több dokumentumot ki is adtak. A vezérigazgató ugyanakkor elmondta, a Táp-Ker Kft., illetve Nyerges Lajos 36 millió forintos igénye álláspontjuk szerint valótlan követelés. Hajdú Ágnes szerint éppen az ellenkezője igaz, s Nyerges Lajos tartozik a Hajdú-Bétnek 1,8 millió forinttal. Mint mondta, a Hajdú-Bét felszámolójaként be is nyújtották hitelezői igényüket Nyerges Lajos cége felszámolójának, s válaszként megkapták a behajthatatlanságról szóló nyilatkozatot. A vezérigazgató leszögezte, érthetetlen, hogy a férfi miért kereste az egyébként felszámolás alatt álló Pergamen 2000 Kft.-t., illetve annak felszámolóját ahelyett, hogy rögtön náluk érdeklődött volna, hiszen az iratok náluk megvannak. Az igazgató hozzátette: álláspontjuk szerint a kárigények ellenőrzése fontos lenne, ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy minden követelés jogos.
(Horváth Csaba László)