A nagycsaládosok visszahoznák a félszocpolt

Égető szükség van a kormány gyermekvállalást segítő intézkedéseire, hiszen a magyar társadalomban egyre később szülnek a nők, egyre kevesebb gyereket vállalva.

Magyar Nemzet
2013. 09. 07. 4:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A családi pótlék bővítése, valamint a gyes melletti munkavégzés lehetősége esélyt teremthet a fiataloknak arra, hogy a tanulmányok befejeztével családot alapítsanak karrierépítés helyett – mondta a Vass-Gabay Dorkának, a Magyar Nemzet munkatársának adott interjújában Székely Hajnalka, aki szerint az intézkedések hosszú távon mutatnak majd eredményt. A Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke kifejtette, az eladósodott családoknak reményt nyújt az árfolyamgát és a rezsicsökkentés, ugyanakkor az Ócsán létrehozott lakópark félsiker, mivel kevesen hajlandók és tudják feladni addigi életvitelüket.

A napokban tárgyalta a Fidesz-frakció az úgynevezett gyedextra kérdését, ami lehetőséget teremtene a kismamáknak arra, hogy a gyermekek után járó összes támogatást felvehessék, akkor is, ha az édesanya korábban visszatérne a munka világába. Ráadásul ezt már a gyermek egyéves korától megtehetik. Mennyiben segíti ez a családok életét?
– A jelenlegi rendszer szerint több gyermek esetén is csak a legkisebb után igényelhető bármilyen juttatás, legyen az gyes, gyed, mivel ezek jövedelempótló támogatások. Az idősebb gyermekek után csak a családi pótlék, valamint az adókedvezmény marad. Mivel a többgyerekes családok több tízezer forinttól esnek el, sokan három évet várnak két gyermek születése között, vagy – és ez a rosszabbik eset – nem vállalnak több gyereket. Az új rendszer azt szeretné elérni, hogy egyik gyermek után se essen ki a támogatás, akkor se, ha egy vagy két év elteltével születik a testvér, vagy ha a szülő visszamegy dolgozni. A gyedextra esetében is havonta kapják majd a támogatást, de akár egy év alatt is felvehető lesz háromévi összeg. Ez nagy előrelépés a családoknak.

A gyedextra csak egy eleme a demográfiai programként meghirdetett intézkedéscsomagnak. Nyáron döntés született a családi adókedvezmény kiterjesztéséről, és a tervek között szerepel a szociálpolitikai támogatások emelése, valamint az egyetemisták gyermekvállalásának ösztönzése.
– A KSH felmérése szerint a diplomások körében nagyobb a hajlandóság a gyermekvállalásra, sőt a több gyermek szülésére, de sajnos az első gyermek ott is 30 éves kor körül érkezik. Mire befejezik a tanulmányaikat, munkát találnak, és megtalálják a számításaikat, már közelebb járnak a harminchoz, mint a húszhoz. De ha valaki egyetem alatt férjhez megy, és rögtön gyermeket vállal, úgy kezdheti el a karrierjét, hogy már van egy-két gyermeke. Ezt támogatná a kormány úgy, hogy az egyetemi hallgatóknak is járhatna a gyed. A többi intézkedés pedig a harmadik gyermek vállalására ösztönözheti őket. Ebben segít az is, hogy három gyerek után már nem kell visszafizetni a diákhitelt.

És a szocpol?
– A szociálpolitikai támogatás emelését nagyon várjuk. Az első Orbán-kormány alatt létezett a kedvezményes kamattámogatott lakáshitel, amit a szocialista kormányok, más otthonteremtő hitelekkel együtt, megszüntettek. Ez nagy csapás volt a fiataloknak, ezért a vissza nem térítendő szocpol nagyon jó lépés lenne. Ez most kissé túlszabályozott, kevesen tudják igénybe venni. Jó lenne az összeg megemelése, ami nyilván a gazdasági helyzettől is függ. A félszocpol a NOE javaslata volt, és örülnénk, ha visszajönne, mert az azt jelentené, hogy a használt lakás vásárlására is lehetne fordítani ennek az összegnek a felét. Vagyis léphetnének azok, akik újabb gyereket szeretnének, hiszen egy fél-vagy egy szobával nagyobb lakás is sokat számít.

Ha már a lakhatásnál tartunk, évek óta mindennapos kérdés a devizahitel és a közüzemidíj-tartozások problémájának megoldása. A kormány több intézkedéssel is igyekszik segíteni: előtörlesztéssel, árfolyamgáttal, most pedig a bankokhoz intézett ultimátummal, illetve a rezsicsökkentéssel.
– A bedőlt hitelek sora összefügg a lakástámogatások eltűnésével. Az emberek keresték annak a lehetőségét, hogy kisebb törlesztőrészlettel, kisebb kamattal vehessenek fel hitelt. Miután a forinthiteleket nagyon magas kamattal adták, mindenki a devizahitelt választotta. A gond mára egyértelmű: a törlesztőrészletek a plafonig mentek, holott mindenki annyit vállalt, amennyit előzetes kalkulációk alapján tudott. Ráadásul a válság miatt sok családban a fő kenyérkeresőt elbocsátották, vagy megszűnt a munkahelye, így képtelenség volt a törlesztés. A nagycsaládosok esetében inkább a közműdíjak fizetése okoz nehézséget, de a kiváltó ok ugyanaz. A családfenntartó kiesett, így többhavi rezsi fizetése nem történt meg. Így a rezsicsökkentés a nagycsaládosoknál nagy segítség, hiszen egyes helyeken három generáció él egy fedél alatt, ez akár nyolc-tíz embert jelenthet. Ilyen helyeken sokszor nincs pénz az energetikai felújításra.

Mit tehetnek azok, akik tartoznak?
– A fizetésképtelen családok sajnos az utolsó vagy az az utáni pillanatban kérnek segítséget. Akkor, amikor már bírósági végzés van, vagy megtörtént a közmű kikapcsolása. Olyan hatalmas tartozást halmoznak fel, amit képtelenség rendezni, vagy csak jelentős nehézségek árán. Érdemes tehát még azelőtt segítséget kérni, mielőtt a szolgáltatást kikapcsolnák, mert az további több tízezer forintot jelent. Két-három havi fizetési csúszásnál már érdemes felkeresni a szolgáltatót, és részletfizetést kérni. Erre általában egy évben egyszer lehetőség van. A lényeg, hogy a szolgáltatók lássák a fizetési szándékot.

Vass-Gabay Dorka

A teljes interjút a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.