A 2012-ben hatályba lépett új magyar alaptörvény ötödik módosításának és Székely László alapjogi biztossá választásának napján, hétfőn a szokások szerint kevéssel délután 1 óra után kezdődött a parlament ülése – napirend előtti felszólalásokkal.
Pintér Sándor egy korábbi országgyűlési határozatnak megfelelően most kellett, hogy beszámoljon az árvízi védekezésről. Felidézte a tavasz végén esett durva mennyiségű csapadékot, illetve a tőlünk nyugatra emberéleteket is követelő árvizet. Mint mondta, az alaptörvény 53. cikke alapján hirdették ki és hosszabbították meg később a veszélyhelyzetet. Azt is felidézte, hogy három szinten ment az irányítás: Orbán Viktor a helyszínen ellenőrizte a kiadott feladatok végrehajtását és adott utasításokat. Hende Csaba honvédelmi miniszterként a harci eszközöket irányította, maga a belügyminiszter pedig a kormányzati koordinációs bizottságot vezette. Pintér a védekezést sikeresnek nevezte.
A 807 kilométeres szakaszon 47 ezer hektár föld került víz alá. 10 179 000 homokzsákot használtak fel, 254 munkagéppel, ezer szállítógéppel, 338 szivattyúval és 9 helikopterrel álltak csatasorba. A védekezésre összesen 20 milliárd forintot fordítottak.
Ahogy annak lennie kell ilyenkor, a rövid beszédre a frakciók képviselői 2-2 percben reagáltak.
Mirkóczki Ádám (Jobbik): Vannak, akiket kizárólag a pénz érdekel. Jó volt látni a példás összefogást.
Schiffer András (LMP): Elismerés illeti az állampolgári összefogást. Orbán Viktor tüntetőleg nem mutatkozott a gáton Tétényi Évával. (Erről a csúsztatásról részletesebben itt olvashat - a szerk.)
Harrach Péter (KDNP): Szervezettség, hatékonyság, eredményesség, összefogás jellemezte a védekezést.
Rogán Antal (Fidesz): Az évszázad árvize volt a Dunán, nem esett kár emberéletben, és az anyagi károkat is minimalizálni tudtuk. A kormány felkészültsége nélkül nem valósulhatott volna meg ilyen színvonalú védekezés. Igen, jobban teljesítettünk az előző kormányoknál, nálunk nem a Riviérán várta a miniszterelnök, hogy elvonuljon az árvíz. Orbán Viktor pedig azzal tudott mutatkozni, aki ott volt a gáton. (Ismert: Tétényi Évával is.)
Bárándy Gergely (MSZP) aktuálpolitikai kérdésekről beszélt már a normál napirend előtti felszólalások közt – elsőként. Szélsebesen olvasta fel bekészített beszédét, hevesen ostorozva a törvényhozási munkát. A kormány részéről Rétvári Bence is felfedezte, hogy a szöveg valószínűleg nem a sajátja, izzadságszagú kísérletnek nevezve a kormányzat lejáratási törekvését.
A fideszes Németh Szilárd bejelentése szerint folytatódik a rezsiharc. „Biztosan állíthatjuk, hogy a lakosság aktív támogatása nélkül ez nem mehetett volna” – köszönte meg a rezsicsökkentés támogatását Németh, aki figyelmeztetett, a támogatásra azért van szükség, mert ha jön megint a baloldal, újra megpróbálják majd emelni a rezsiköltségeket a külföldi tulajdonú közműcégek érdekében. Emlékeztetett arra, hogy Mesterházy Attila 15-ször szavazta meg a rezsi árának növekedését, a baloldal pedig 8 százalékon garantálta a cégek hasznát. „Meg kell alkotnunk a közszolgáltatási törvényt” – húzta alá. Fónagy János államtitkár azt mondta, évtizedes folyamat tört meg, amikor nem úgy kezdték a kormányzást, hogy bejelentették, mit mennyivel emelnek meg. Megismételte az ismert, 11,1 százalékos csökkentést, amivel 20 százalékossá válik a rezsidíj leszorítása.
Staudt Gábor (Jobbik) elszámoltatásról beszélt, fideszes blöffnek nevezve azt, mivelhogy a kormányoldal elszabotálta. Budai Gyula államtitkár szerint nem ért véget a munka, mert a Kehi folytatja, példaként említve a folyó ügyek közül Vadai Ágnes nemrég napvilágot látott ügyét.
Pálffy István az 50 éve elhunyt Robert Schuman EU-alapítóra emlékezett, megemlítve, hogy sajnos ma Európát több százezer oldal joganyag tartja össze. A hazai biztató viszonyokról elmondta, hogy célegyenesben vannak azok az intézkedések, melyek lehetővé teszik a családi adókedvezmény igénybevételét azok esetében is, akiknek túl alacsony a jövedelmük ahhoz, hogy élvezhessék annak előnyeit. Jelezte, lesz „rugalmas gyed”, és még további 10 százalékos rezsicsökkentés is tervben van. A magyar út sikerességére szerinte jellemző, hogy a lengyelek is most veszik át tőlünk a magánnyugdíjpénztárak megregulázását.
Osztolykán Ágnes (LMP) egy molinóval az oldalán szólalt fel, de ez a Fidesz-oldalon nem tetszett, a lármázás közepette pedig Kövér László házelnök próbált rendet varázsolni. Kérdezte Osztolykántól, hogy talán nincs-e elég önbizalma, hogy molinót alkalmaz lebutított szemléltető eszközként. Olvasott beszédére válaszul meghívta őt Klinghammer István oktatási államtitkár a felsőoktatási kerekasztal munkájába.