Koszorús László közleményében hangsúlyozza: a gazdasági bizottság a bevándorlási program kapcsán csak és kizárólag olyan cégeket hagy jóvá, amelyek feltárják valódi tulajdonosaikat. Ez a kitétel szerepel a bizottság által meghatározott szempontrendszerben, amely egyebek között azt is szigorúan meghatározza: a kérelmezőnek a tulajdonosok kilétének felfedése mellett igazolnia kell, hogy a vállalkozás valóban létezik, és igazolnia kell a képviselők személyét is.
Juhász Péter az Együtt–PM szövetség társelnöke szerdai sajtótájékoztatóján arra szólította fel Orbán Viktort és kormányát, hogy „tegyen rendet”, és érje el, hogy ne „magántulajdonú offshore cégek árusítsák a letelepedési államkötvényeket”, hogy az azokból befolyó pénzek a költségvetést gazdagítsák.
Koszorús László ugyanakkor leszögezi: a jóváhagyott társaságok a szükséges adatokat hivatalos nyilatkozatokkal igazolták. Ismertette: az egyik cég esetében például a fő tulajdonos a több milliárd dolláros forgalmat bonyolító kínai Wanhua cég vezetője, Simon Mu. A Wanhua tulajdonában áll a legnagyobb kínai–magyar közös tulajdonú vállalat, a BorsodChem is. Egy másik cég, az Arton Capital Hungary Pénzügyi Tanácsadó Kft. aktívan dolgozott korábban a bolgár és a kanadai programban is, tehát e téren komoly nemzetközi tapasztalattal rendelkeznek – teszi hozzá a fideszes politikus.
„Ezek a cégek – ellentétben Juhász Péter főnökével, Bajnai Gordonnal, aki családjával együtt hatalmas pénzösszegeket vitt ki Magyarországról Ausztriába – dollármilliókat hoznak be az országba” – nyilatkozta Koszorús László.
Egy hetilapból derült ki, hogy Bajnainak és családjának komoly üzleti érdekeltségei vannak külföldön. „Létezik egy egész Bajnai-cégbirodalom, amelynek minden érdekeltsége ráadásul Bécsben működik, hogy az osztrák államkasszát gazdagítsa” – mondta Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője egy korábbi sajtótájékoztatóján. A volt miniszterelnök nem tudta tagadni, hogy gondosan építgeti üzleti hátországát.
A parlament tavaly decemberben szavazta meg azt a törvénymódosítást, amely létrehozza Magyarországon az úgynevezett befektetői letelepedés jogintézményét. Az ezt igénylő üzletembereknek legalább 250 ezer eurónyi, államkötvénybe fektetett értékpapírral kell rendelkezniük. A Nemzetgazdasági Minisztérium februári rendelete szerint az államkötvények forgalmazása az Államadósság Kezelő Központ Zrt.-hez tartozik, a parlament gazdasági bizottsága pedig úgy döntött, hogy közvetítő cégeket bíz meg az értékesítéssel.