Orbán: Vállaljuk a vitákat és a konfliktusokat

A devizahitelesek megsegítése és a rezsicsökkentés folytatása miatt további bírálatokra és támadásokra számít Orbán Viktor. Az ellenzék kampányüzemmódba kapcsolt.

MNO
2013. 09. 09. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán az újabb rezsicsökkentésről szólva úgy fogalmazott: ez nem pusztán bátor és szokatlan intézkedés, a rezsicsökkentés Magyarország függetlenségéről szól. Korábban ugyanis kiszolgáltatott volt az ország a pénzvilágnak, az uniós bürokratáknak és politikusoknak, a mohó multinacionális vállalatoknak, amelyek hol rossz hitelekkel, hol politikai nyomással, hol pedig telhetetlen profitelvárásokkal olyan magasra emelték az árakat, hogy végül a magyar családok fizették a legtöbbet a gázért és a villanyért egész Európában – fejtette ki. Ezzel szemben szerinte a rezsicsökkentés annak a szimbóluma, hogy Magyarország képes önálló és független, a magyar emberek érdekeit szem előtt tartó gazdaságpolitikát folytatni.

A visegrádi Fidesz–KDNP-frakcióülésen meghozott másik döntésről, a devizahitelesek ügyéről a miniszterelnök megismételte azt az álláspontját, amely szerint e szerződések megkötésekor a bankok visszaéltek saját helyzetükkel, az emberek jóhiszeműségével, mert úgy terjesztették el a devizakölcsönöket, hogy közben ismerték a lehetséges kockázatokat, pontosan tudták, mi lesz, ha elszabadulnak az árfolyamok, hiszen az összes árfolyamkockázatot jó előre áthárították az ügyfelekre. Orbán mindezt elfogadhatatlannak nevezte, emlékeztetve, hogy ezért arra szólították fel a pénzintézeteket: november 1-jéig javítsák ki a devizahiteleket. Ha ezt nem teszik meg, a kormány lépni fog – erősítette meg.

A bankoknak és a monopolhelyzetben lévő nagyvállalatoknak hozzá kell szokniuk az új helyzethez: „eddig ők voltak erősebbek, és eddig a szocialista kormányok meghajoltak az erejük előtt. Most viszont mi vagyunk erősebbek, és nekik kell alkalmazkodniuk a magyarokhoz, nem a magyaroknak hozzájuk” – mondta a kormányfő, s nyomatékosította, hogy senki sem fog még egyszer extraprofitot szerezni a magyar emberek kárára Magyarországon. Magyarország független, szuverén ország, a gyarmatosítás kora lejárt – jelentette ki Orbán, nemzeti ügynek nevezve a rezsicsökkentést, a devizahitel-rendszer felszámolását, valamint a családok és az otthonok megmentését.

Szintén eredményként említette, hogy tovább csökkent a munkanélküliség és nőtt a foglalkoztatottak száma, a kormány pedig megalapozott, ésszerű béremeléseket hajt végre, nem hitelből növeli az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok bérét. „Megtörtént a növekedési fordulat, már nem mások pénzén tengődünk, hanem saját lábunkon állunk” – jelentette ki a kormányfő, hozzátéve: a legszigorúbb londoni elemzők is, „akik a szovjet tudósok modern megfelelői”, úgy látják, a magyar gazdaság biztos növekedési pályára áll. Vannak, akik gyors növekedést jósolnak 2014-re, a kormány ennél óvatosabban tervez, 2 százalékkal számol.

Összegzése szerint Magyarország talpra állt, jobban teljesít, mint korábban és mint számos európai ország, de az eredmények ellenére sincs ok az elbizakodottságra, tovább kell menni „a saját utunkon”. „A jövőben se hallgassunk azokra, akik le akarnak beszélni minket a saját utunkról és a saját megoldásainkról, [ ] vállaljuk a vitákat és a konfliktusokat” – jelentette ki.

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője felszólalásában leszögezte: Orbán állításával szemben Magyarország nem teljesít jobban, mindössze kevesek – a kormányoldal oligarchái – járnak jobban, de az ország nem gyarapodik. Elismerte, fontos nemzetpolitikai cél az ország függőségének oldása, azonban amíg 2009-ben ezermilliárd forint áramlott ki az országból, addig az Orbán-kormány alatt a duplájára nőtt a jövedelemkiáramlás.

Schiffer úgy véli, a kormány kozmetikázza a foglalkoztatási adatokat a közfoglalkoztatottak számával, miközben ötezerrel csökkent a vállalkozásoknál dolgozók száma egy év alatt, s a hazai vállalkozások szektorában új állást a kormány nem tudott felmutatni. Emellett 380 ezer ember hagyta el az országot, és az LMP szerint ez is hozzájárul a foglalkoztatottság javuló mutatóihoz.

Mesterházy Attila szerint a miniszterelnök szavai az ötvenes-hatvanas évek pártkongresszusainak beszédeit idézték. Szerinte amiről Orbán Viktor beszélt, az nem ez az ország. „Az álláskeresők és -találók száma nem Magyarországon, hanem Londonban nőtt” – fogalmazott az MSZP frakcióvezetője. A rezsicsökkentéssel kapcsolatban leszögezte: a szocialisták minden olyan döntést támogatnak, „amely visszaad valamennyit abból, amit az elmúlt három évben elvettek tőlük”. Az ellenzéki párt szerint azonban ezt igazságosan és fenntarthatóan kellene tenni, éppen ezért az MSZP szerint jövedelem- vagy volumenkorlátot kellene bevezetni a rezsicsökkentésnél, valamint támogatni kellene a nyílászárók cseréjét és a szigetelést.

A devizahitelek ügyében Mesterházy Attila úgy fogalmazott: a kormány nem tartja a saját maga által felállított szeptemberi határidőt. Szerinte ideje lenne azt is beismerni, hogy ennek a problémának a megoldása költségvetési forrásokat is érinteni fog, például stadionépítések helyett lehetne erre fordítani a közpénzt.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője az MSZP felszólalója által elmondottakat úgy fogalmazta át: „Igaz, hogy mi okoztuk a problémát, de most keveselljük a megoldásokat.” Hangsúlyozta a társadalmi igazságosság szempontját, a terhek arányos elosztását. Szerinte akik az extraprofitot zsebre teszik, kevesebb terhet vállaltak át, ezt pedig helyre kell tenni.

A devizahitelesek megsegítésével kapcsolatban hangsúlyozta: mindezt a családok megerősítésével lehet megtenni, ezért szorgalmazta az adókedvezmények kiterjesztését, valamint a családi csődvédelem bevezetését, amelyhez az egyes tárcák közreműködését kérte. Mint mondta, azt szeretné, ha még ősszel tárgyalna erről a parlament.

A Jobbik elnöke azt mondta: furcsának tartja, hogy az MSZP felszólalója oktat ki a devizahitelesek megmentésével kapcsolatban, de a miniszterelnök által elmondottakat is melldöngetésnek, és nem reális helyzetértékelésnek tartotta. Rezsibűnözőknek nevezte a szocialistákat, akik regnálása alatt jelentősen emelkedtek a rezsiköltségek, ugyanakkor arra bátorította a kormányt: folytassa a mérséklést, mert a jelenlegi még szerinte nem elégséges. Vona javasolta azt is, hogy a tűzifával fűtők problémájával, valamint az élelmiszerek árának csökkentésével is foglalkozzanak.

Rogán Antal úgy fogalmazott, nincsenek könnyű helyzetben „a szocialista, bajnaista és gyurcsányista képviselők”, hiszen egyszerre kell kommunikálniuk, hogy ellenzik a rezsicsökkentést, valamint azt, hogy maguk is rezsit akartak csökkenteni. Hangsúlyozta: nyolc évük alatt tizenötször emelkedtek a rezsidíjak, és megtöbbszöröződtek az árak.
Szerinte e nyolc év során a baloldali kormányok világosan megmutatták, hogy amikor választani kellett, kinek a pártján álltak: a bankokén, a multik oldalán – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője.

Az alacsony jövedelműek megsegítésével kapcsolatban azt mondta, a szocialista kormányok a minimálbért bő 23 ezer forinttal emelték nyolc év alatt, míg a jelenlegi kabinet az eddigi három éve alatt már magasabb összegben. Úgy fogalmazott, nem kell lebecsülni a rezsicsökkentést, hiszen minimum tízezer forint megtakarítást jelent egy átlagcsaládnak. Tranzakciós illetékből az fizet ennyit, aki több millió forintot mozgat havonta, ez nem az átlagcsalád – fűzte hozzá. Elmondta azt is, lehetővé kívánják tenni, hogy havonta kétszer ingyenesen lehessen pénzt felvenni a bankautomatákból.

A kormányfő viszonválaszában kiemelte: úgy látja, ő mondhat akármit, a dolgok már eldőltek. Szerinte az ellenzék nem hagyja magát zavartatni sem a tények, sem a kormánypárti képviselők mondanivalójától, „sem a magyar emberek munkája által, és kigondolták, hogy mit fognak a következő néhány hónapban, a választásokig ráönteni erre az országra”.

Orbán arra kérte a szocialistákat, ne oktassák ki őket erkölcsi kérdésekben. Minden tanácsot örömmel fogadnak, minden jó szándékú megjegyzésre vevők, de emlékeztetett, hogy ők kormányoztak 8 éven keresztül. Az MSZP frakcióvezetője tagja volt államtitkárként a Gyurcsány-kormánynak – közölte. A miniszterelnök idézte Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét is, majd feltette a kérdést: Ön akar ezek után kioktatni bennünket? Szavait a kormánypárti padsorokból hosszú taps kísérte.

A kormányfő kiemelte: sajnálja, hogy nem méltányolják azt a három éve folytatott erőfeszítést, amely egyszerre próbálja elérni, a magyar emberek szembesüljenek a valós és nagyon nehéz helyzettel, de ugyanakkor életben tartva reményt, „hogy érdemes dolgozni, mert a mai helyzetből ki fogunk jutni”. Nem csoda, vagy hitelek révén, hanem a saját erőfeszítésükből – tette hozzá. Amit Önök csinálnak, azzal nem „nekünk” ártanak, hanem az embereket akarják lebeszélni arról, van értelme annak amit csinálnak – mondta A saját hazájuk ellen beszélnek, nem a kormánnyal szemben – fogalmazott a szocialistákhoz fordulva.

Orbán szerint ezen oldalon senki nem beszélt az elmúlt három éven „ferencjóskás hangütésben”, senki nem mondta, hogy minden nagyon szép és jó. Ezzel szemben elmondták, mit műveltek az országgal a szocialisták, hol áll a magyar nemzet, és milyenek az esélyeik. Most is azt mondja, messze még, hogy azt mondhassák, meg vannak elégedve hazánk közállapotával. De azt elvárja még az ellenzéktől is – folytatta a kormányfő –, hogy ne becsüljék le a magyar emberek munkáját. Ami ebben a három évben történt és jó, azt mind a dolgozó magyar embereknek köszönhetik – mutatott rá. Kitért még arra, hogy a rezsitámogatás ügyében félreértés van, a kormánypártok nem szavaztak meg semmilyen támogatást, ők az árat csökkentik.

„Én értem, hogy Önök egy kommunista világban nőttek fel, és úgy tudnak gondolkodni (...), és az is világos, hogy mindenki csak azzal a kalappal tud köszönni, ami van neki” – mondta, hozzátéve: ezért csak az jut az eszükbe, hogy kinek lehetne támogatást adni. Ugyanakkor a kormánypártok szerint egy modern nemzetben vannak jobb módúak, van középosztály és vannak szegények, és őket nem kijátszani kell egymással szemben, hanem nemzeti érdekegyeztető és nemzetegyesítő politikát kell folytatni – fejtette ki Orbán, aki hozzátette: látja, hogy a szocialistáknak fáj az, ha egy jómódú magyar ember zsebében marad a pénz, ahelyett, hogy a pénz egy német multihoz menne.

A Jobbik felvetéseiről, hogy miért nem hamarabb csökkent a rezsi, azt mondta: az elmúlt három évben végigkövethették azt a hatalmas erőfeszítést, amit a magyar emberek és kormány tettek, hogy egy működésképtelen, szakadék szélén lévő országból egy erős, saját érdekeiért kiállni képes országot faragjanak. Azért az erőért megdolgoztak, hogy ma a világ legnagyobb cégeivel és a mögötte álló politikai erőkkel, beleértve a brüsszelieket is fel tudjon állni Magyarország, és azt tudja mondani, csökkentjük a rezsit. Gyenge országok ilyet nem tudnak mondani, és ma már Magyarország elég erős, hogy ezt is megvívhassa – fejtette ki.

Orbán felidézte az elmúlt évek intézkedéseit és azt kérte, ne rugaszkodjanak el végletesen a valóságtól. A miniszterelnök végül – összhangban az államfői nyilatkozattal – arra hívta fel a figyelmet, hazánk érdekében várjanak egy kicsit a kampánnyal, előtte „még dolgoznunk kellene az ország javára”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.