A mandátumok 77,89 százaléka is a Fidesz–KDNP-é lehet

A szeptemberi közvélemény-kutatások alapján könnyedén megszerezheti a Fidesz–KDNP a mandátumok kétharmadát.

Kovács András
2013. 10. 09. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választások közeledtével egyre többen próbálják megjósolni, megtippelni, hogy az éppen aktuális támogatottsági adatok mellett melyik párt hány mandátumra számíthat a 2014-ben felálló 199 fős parlamentben. Eddig csupán az LMP-ből kilépő, majd a Bajnai-csapatban landoló Karácsony Gergely által készített mandátumbecslő alapján lehet jósolni, amelynek megbízhatósága roppant komoly lékeket kapott már az elmúlt hónapokban. A modell nem veszi figyelembe az esetleges egyéni jelöltek szerepét, a határon túli és a hazai kisebbségi szavazatokat, és a Szigetvári Viktor által manipulált támogatottsági számokat használja az új választókerületek esetében.

Mindezek ellenére a formula néhány megjegyzéssel alkalmazható, így például az általa alkalmazott súlyozást érdemes több esetben is jól megnézni, mivel teljesen természetes, hogy egy párt támogatottságának a változása országosan nem egyenletesen oszlik el, valamint azt is, hogy Szigetváriék szándékosan a jobboldal felé torzították a modelljüket.

Ha a szeptemberi közvélemény-kutatási eredményeket összeadjuk, a biztos szavazó pártválasztók körében akkor a Fidesz–KDNP 48, az MSZP 20,6, a Jobbik 13,2, az Együtt–PM 6, a DK 3,6, míg az LMP 3 százalékot ért volna el. Abban az esetben, ha a 2014-es választásokon is ez az eredmény születne akkor a Fidesz–KDNP a mandátumok 77,89, az MSZP 13,57, míg a Jobbik 8,54 százalékát szerezné meg. A kormánypártok mindegyik egyéni körzetben diadalmaskodnának. A legszorosabb eredmény a XIII. kerületben születne, ahol csupán egy százalékkal győzne a Fidesz.

Abban az esetben, ha megvalósulna egy MSZP–Együtt–PM–DK közös lista, és a mostani szavazók egységesen állnának mögéje, akkor a balliberális alakulat a mandátumok 22,11 százalékát szerezné meg. A Fidesz–KDNP ebben az esetben is kétharmadot szerezne: a parlamenti helyek 69,85 százaléka lenne az övék. A Jobbik csupán 8,04 százalékos parlamenti arányt tudhatna a magáénak.

Az esetleges balliberális szövetség 10 egyéni győzelmet aratna, ebből nyolc Budapesten születne, és Szegeden és Miskolcon is az első helyen végeznének. Ennek ellenére a magyar választói magatartás múltjából kiindulva minden bizonnyal egy ilyen összefogás lényegesen több választókerületben nyerne, mint amennyit a mandátumbecslő mutat. A modell a 2010-es eredményekre épül, amely voksolás kivételnek számít a baloldal teljes összeomlása miatt. Ha a 2002-es, 2006-os eredményekre támaszkodunk a mostani erőviszonyok mellett a baloldal legalább 35-40 választókerületben esélyes a győzelemre.

Az augusztusi összesített közvélemény-kutatási adatok alapján a Fidesz–KDNP még egy teljes körű ellenzéki összefogás esetében is megszerezné a mandátumok több mint 70 százalékát. Természetesen a Karácsony Gergely szakadár LMP-s képviselő által készített modellt nem kell szentírásnak venni, de az erőviszonyok feltérképezése szempontjából hasznos lehet.

 

Még egy ellenzéki összefogás esetén is több mint a mandátumok kétharmadát szerezné meg a Fidesz–KDNP a júliusi összevont közvélemény-kutatási eredmények alapján. Természetesen a Karácsony Gergely szakadár LMP-s képviselő által készített modellt nem kell szentírásnak venni, de az erőviszonyok feltérképezése szempontjából hasznos lehet.

 

Még egy széles körű ellenzéki összefogás esetén is közel lenne a Fidesz–KDNP ahhoz, hogy kétharmados győzelmet arasson a parlamenti választáson, ha a júniusi közvélemény-kutatási eredményekkel számolunk. A modellszámítások alapján az látszik, hogy az ellenzéki erők a legjobb eredményeiket Budapesten és a megyei jogú városokban érhetik el.

 

Még egy, a Jobbik nélküli teljes ellenzéki összefogás esetén is abszolút többséget szerezne a Fidesz–KDNP a májusi közvélemény-kutatási eredmények alapján. A modellszámítások alapján az látszik, hogy az ellenzéki erők a legjobb eredményeiket Budapesten és a megyei jogú városokban érhetik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.