Martin József Péter, a Transparency International (TI) új vezetője a választásokig tartó hónapokról szólva kiemelte, jogi állásfoglalásaik mellett hangsúlyosak lesznek a gazdasági elemzéseik is. Mint mondta, azt is szeretnék bemutatni, mennyibe kerül a korrupció, s kiemelte, hogy a kampányfinanszírozás központi kérdés lesz.
Ezután a Magyar Nemzet arról kérdezte, mi az álláspontjuk a bajai időközi választásokról és a kormánypártok lejáratását célzó videóról. A lap munkatársa kérte, mindezt annak fényében fejtse ki, hogy a videó épp beleillik abba az ellenzéki magatartásba, amelyet Viviane Reding uniós biztos vetített előre az idei Bilderberg-konferencián. Mint ismert, a megbeszélésen Reding arról beszélt, hogy a kormány csalási és félelemkeltési akcióinak hangoztatásával mindent megtesz a jövő évi választások eredménye legitimitásának gyengítéséért.
Martin azt válaszolta, a TI-nek erről a „vélt összefüggésről” nincs álláspontja, ugyanis nem tudják, hogy ez a hír egyáltalán igaz-e. Mint mondta, „nem tudni, mikor ült össze ez a csoport, s hogy összeült-e egyáltalán”. Így tehát a bajai esetet legfeljebb a kampánykorrupció szempontjából vizsgálják. Arra figyelnek az országos választásokon is, hogy a lehető legtisztább módon bonyolítják-e le, nemcsak jogi értelemben, hanem a kampánypénzek tekintetében is.
Ezek után a Magyar Nemzet az új ügyvezető eddigi munkásságára kérdezett rá. Például a 2006 őszén a Beszélőben, a balliberális kormányzás négy évéről készített elemzésére, amelyben egy szó sem esett a gazdaságot szétrohasztó korrupcióról. Ennek kivesézése amiatt is indokolt lett volna, mert Medgyessy Péter kormányfő épp a korrupció miatt mondott le. Így joggal vetődik föl, hogyan fogja tudni hitelesen és elfogulatlanul képviselni a korrupció ellen küzdő TI-t akkor, amikor ebből is – de más írásaiból is – az körvonalazódik, hogy Martin elfogult a balliberális politikai elit irányában. Martin úgy reagált: a TI és ő maga is pártoktól független volt eddig is, és az lesz ezután is, s ami őt illeti, „minden szaváért vállalja a felelősséget, amit korábban mondott vagy írt”.
Horváth Csaba László
Részletek a Magyar Nemzet keddi számában.