Már zajlanak az egyeztetések arról, hogy az anyagi támogatáson túl miként lehetne a Pető Intézet működését hosszú távon garantálni. Az ezzel foglalkozó munkacsoport két hónapon belül meghozhatja a döntést – nyilatkozta a lapnak Schaffhauser Franz, a Pető Intézet rektora. Az intézményvezető szerint a testület munkája nem húzódik tovább, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere ugyanis kifejezetten gyors és hatékony munkát kért. A munkacsoportban a felsőoktatásért, a köznevelésért felelős államtitkárság képviselői, valamint a fenntartó és az intézet rektora vesz részt.
Schaffhauser Franz a Magyar Nemzetet úgy tájékoztatta, ez idáig két alkalommal tárgyaltak, egy ízben pedig a munkacsoporti ülésen kívül egyeztettek. Az egyeztetéseken vetődött fel az állami fenntartás lehetősége, a részleteken azonban még dolgoznak. Azt ugyanakkor megjegyezte, ha a kormány így garantálná az intézmény további fejlődését, az elgondolás üdvözlendő. Az állami kézbe vételnek többféle módja lehet: az intézet költségvetési szervként működhet, ugyanakkor létezik olyan verzió is, hogy megőrzik a Pető Főiskola sajátos státusát, amelyben akár az adományozási rendszer is fennmaradhat.
Arra a kérdésre, hogy a főiskola működését miként befolyásolhatja az esetleges fenntartóváltás, a rektor úgy válaszolt: a képzési feladatok ellátásában semmi nem fog változni, s megjegyezte, az intézmény privát jellege ellenére már most is sok az államilag támogatott hallgató. Hozzátette, amúgy is az a tendencia, hogy az állami egyetemek és főiskolák nagyobb biztonságot élveznek, s inkább a magánintézmények azok, amelyek létbizonytalansággal küszködnek.
(Szalai Laura)
A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.